Přihlášení

Hlavně neglorifikovat

28. 3. 2019 | Michaela Šťastná | Diskuze (6) | Vaše názory

Musela jsem pár dní zhluboka dýchat, abych si utřídila, s jasnější hlavou, co napsat k infu, které se ke mě dostalo. Nemám Facebook (FB), moje prvotní rozhodnutí NE FB je stále posilováno jako správné, přesto se mi občas dostane info právě z této sociální sítě, a já je neodmítám., jsem totiž zvědavá.

   Před nedávnem na PS zveřejnil místostarosta O. Veselý příspěvek "Kvetoucí město". Já jsem z něj nabyla dojmu, že zástěrkou zveřejnění informace o tom, jak se vedení města rozhodlo v rámci péče o zeleň města darovat občanům substrát a tím podnítit jejich zájem o zeleň ve městě, byla informace o autorovi článku, v jehož gesci zeleň města je, pojatá jako jeho PR.

    Samotný počin města jsem ve svém příspěvku V reakci na Kvetoucí město zhodnotila jako nedostatečný první krok(nového vedení města), jak zapojit občany, tím, že se pouze přímo do truhlíků rozdá substrát, který notabene slíbilo město rozdávat dávno předtím, v roce 2014. Zároveň jako absolutně nedostatečný počin v péči o zeleň, kterou já vnímám ve zvýšené péči o stromy, keře, trávníky… V diskuzi k příspěvku pan Veselý pootočil můj postoj do roviny odmítače všech počinů ze strany města (nebo politiků), odmítl, že účelem jeho článku bylo jen pochlubení se aktivitou v oblasti zeleně města, jak sám uvedl, aby za město tuto aktivitu nesuplovala jiná občanská uskupení, která poslední dobou vyvíjí daleko větší aktivitu na poli osvěty, než samotné město.

   Stává se mi často, že problém, který v příspěvcích označím, bývá upozaděn diskutéry tak, aby se pozornost převedla jinam, nepřekvapilo mě to nyní. Překvapila mě jeho reakce na sdílení mého příspěvku ve skupině Voda a zeleň v Písku.

   Pro upřesnění uvedu, že nejsem členem žádné skupiny, nejsem za příspěvky nikým honorována, ani nejsem novinářka. "Kopu" sama za sebe, pouze na rozhodnutí sebe samé si píši a zveřejňuji své vlastní názory ( i prostřednictvím Píseckého světa, díky za to).

   Kvůli čemu jsem to musela rozdýchat? Z diskuzí ve skupině Voda a zeleň v Písku jsem vyčetla, že místostarosta Veselý už skupině jasně vysvětlil, že občané našeho města jsou proti zeleni ve městě, že se na občany musí proto pomaloučku, také radní města jsou proti zeleni, musel je přesvědčovat, takže začít s rozdáním hlíny do truhlíků pro tenhle rok je až dost. Zdá se, že očekával od skupiny naprostou loajalitu. Jenže skupina sdílela můj příspěvek a komentovala jej, takže ty neposlušné se rozhodl jasně upozornit, že souhlasit s p. Šťastnou je FUJ. Z diskuze vyplývá, že vůbec nejde o to, jestli má nebo nemá p. Šťastná ve svém příspěvku "pravdu", ale o to, aby skupina nepodporovala p. Šťastnou.

    Jestli tato FB skupina bude řízená vedením města (místostarostou), zabředne v omílání nicneříkajících gest, jestli bude papouškovat hesla, kterými se zaštiťují přírodu a životní prostředí zneužívající projekty (U čtyř rybníků, Palackého sady např.), mi bude líto, ale je to zcela na rozhodnutí jejích členů, nebo na podstatě této skupiny. Nevím, na jakém principu skupiny na FB fungují. Přepis komentářů mi nezaslal nikdo z jejích členů, ale nevyčítám to nikomu z nich.

   Pokyny v komentáři a "umravnění" členky skupiny místostarostou však vnímám jako nebezpečí. Nebezpečí pro všechny, kteří se chtějí svobodně vyjádřit, kteří si dovolí kritizovat nedostatečné řešení složité záležitosti, kteří by bránili prosazování komerce či PR pod nálepkou péče o zeleň a také pro ty, kteří chtějí i svou "troškou do mlýna" u zeleně města přispět. Tady končí triviální dohady v diskuzi pod příspěvkem. Je to pokus o potlačení sílící občanské aktivity, která nesouzní se záměry místostarosty, a chtěla by se samostatně rozvíjet? Jakou roli v tom hraje, že mi někdo ze členů dal v mém názoru za pravdu? Jsem zakázaný autor? Koneckonců, můžu si za to sama :-).

Níže uvádím průběh diskuze z této skupiny.   V reakci na Kvetoucí město – komentáře pod sdíleným článkem:

 

<< Marie Klára Holá Tyjo. To je bitka v komentářích

x

Veronika Palukova viď…a paní Šťastná se nedá…

x

Marie Klára Holá no. Ale nevím do jaké míry je to dobře. Na kolik má smysl se pouštět do takovýchto soubojů.

x

Dasa Svecova –Marie Klára Holá ale paní Štastná má ůplnou pravdu. Ve chvíli, kdy potřebujeme nekoho kdo vypracuje strategii jak připravit město na klimatické změny, máme tu truhlíky…

x

Říšský Jan Ze ma v určitým pohledu pravdu, o tom neni pochyb. Je to přesně jak pises, Daso, minimálně z naseho pohledu sou truhliky úplně mimo misu. Ale je taky pravda, ze mesto dela i jiny veci, kery holt furt neumi moc komunikovat, ale to uz sme v jiny debate. Takze jestli je tohle nejlepší způsob jak dosáhnout změny… Ale tak možná to k tomu patří a k její profesi obzvlášť. Ale například hlásit se k tomu otevrene jako spolek by možná uz bylo kontraproduktivní. Precijen my bysme se asi dokud to de, měli snažit spis o pozitivní konstruktivní přístup.

x

Dasa Svecova –Říšský Jan to myslím že se snažíme! Jen mi pořád chybí ta strategie, a snad nejen mně….bude potřeba udělat besedu na toto téma.

x

Ondřej Veselý –Dasa Svecova Tak to Vám pěkně děkuji. Opakovaně jsme se bavili o tom, že musíme obyvatele přesvědčit o tom, že zeleň mají chtít. A když se o to město snaží, tak je to blbě…

x

Dasa Svecova pane Ondřej Veselý v dnešní situaci je to málo….truhlíky to nezachrání, potřebujeme mluvit o zadržování a hospodaření s vodou, masivním vysazování zeleně všude kde to jde.. zapojení občanů do péče o zelen…

x

Ondřej Veselý –Dasa Svecova To se dá přeložit tak, že je lepší nedělat nic. Nepředpokládám, že to je cíl. Opakovaně jsem zdůrazňoval, že potřebujeme Písečáky motitovat/vzdělávat v potřebnosti ozeleňování města, protože se staví k takovým věcem na odpor. Někde jsme začali a hned jsme to schytali. Takže mě jak kolegové z vedení, tak úřad příště pošlou do háje.

x

Dasa Svecova Ondřej Veselý já myslím, že motivujeme, vzděláváme a jen prostě chceme víc než truhlíky.. zdá se nám to málo.

x

Ondřej Veselý –Dasa Svecova Tomu samozřejmě rozumím. A taky nikde není psáno, že zůstaneme u truhlíků. Nicméně jakmile načoudíte první iniciativu, která je jednoduchá, tak můžete těžko očekávat, že přijdou nějaké složitější. Takže si musíte říct, co chcete. Buď postupně zazeleňovat město, nebo kritizovat vše, co se připraví a tím jakoukoliv snahu zazdít. Je to pouze na Vás. Ale jestli se Vám nelíbí kytky v oknech, stačí to napsat rovnou a alespoň pochopím, v čem je problém.

x

Dasa Svecova na truhlíky plné květin se moc těším a také na to, že se přestane Písek pokrývat jen kamenem a betonem a budeme mít novoty jako třeba tady https://www.materialtimes.com/…/potrebujeme-jednat…

x

Ondřej Veselý –Dasa Svecova Tomu všemu rozumím. Ale to je pak o komunikaci: "Díky za první vlaštovku a zkuste se prosím zaměřit taky na toto", nikoliv o komunikaci: "Šmankote, vy jste idioti, kteří nic nedělají"…

x

Dasa Svecova nevím o tom, že by se takhle z naší skupiny někdo o Vás vyjadřoval, pane Ondřej Veselý….jen prostě očekáváme víc a to je asi v pořádku a máme na to právo …a snad není fanatické myslet si, že .když se mluví například o reVITALIZACI mělo by to být oživení ve smyslu oživení přírody a ne lidské činnosti, která přírodu ničí… například revitalizace rybníků ve smyslu zvětšení parkovišt, umělé pláže a zelených ploch sekaných mechanizací plus grilovací místa pro partičky, které si chtějí užít ,že neruší sousedy…to je jaksi proti opatřením, které tam chrání žáby, které nám tu vodu čistí a ve výsledku je jejich přínos mnohem větší pro nás pro všechny…

x

Ondřej Veselý –Dasa Svecova No, já reagoval na komentáře k paní Štastné. Vaši kolegové věc pochopili, jenom vy jste ji glorifikovala. Pokud jde o lokalitu tří rybníků, tak nevím, jestli je lepší hnijící voda (jako dosud), nebo čistá lokalita, která se dá rekreačně využít. Za mě volím druhou variantu. Nicméně uznávám, že (až na tu zkaženou vodu) nejde o opatření pro zlepšení klimatu. nicméně ani nejde o opatření, které klima zhoršuje. A pokud jde o obojživelníky, tak na ně připravovaná revitalizace pochopitelně nebude mít vliv.

x

Dasa Svecova –Ondřej Veselý to by bylo výborné !pokud by k tomu bylo nejaké vyjádření eko odborníků a kdybychom Vás mohli pozvat na nějakou veřejnou diskusi k tomu tématu !

x

Ondřej Veselý –Dasa Svecova Jakmile bude projekt hotov, samozřejmě jej rádi představíme. Klidně i veřejně :)

x

Dasa Svecova –Ondřej Veselý bude pak možné se k němu vyjádřit, nebo to už bude hotový projekt před realizací?

x

Ondřej Veselý- Dasa Svecova Začneme studií :)

x

Dasa Svecova- Ondřej Veselý děkuji Vám , přeji krásný den! >>

 

 Jo jo, jasné jako facka: "Ondřej Veselý –Dasa Svecova No, já reagoval na komentáře k paní Štastné. Vaši kolegové věc pochopili, jenom vy jste ji glorifikovala."

   Tohle vnímám jako jasnou výtku, členka se nevhodně zachovala, protože se mnou souhlasila, projevila vlastní názor, ostatní v diskuzi couvli – << "Marie Klára Holá no. Ale nevím do jaké míry je to dobře. Na kolik má smysl se pouštět do takovýchto soubojů. –- Říšský Jan ……… Ale tak možná to k tomu patří a k její profesi obzvlášť. (pozn. k jaké profesi-občana města?) Ale například hlásit se k tomu otevrene jako spolek by možná uz bylo kontraproduktivní. Precijen my bysme se asi dokud to de, měli snažit spis o pozitivní konstruktivní přístup." >> (??)

   Výtka od místostarosty města, udělená veřejně ve skupině. Můj poznatek, že se místostarosta obává sílících hlasů občanů, kteří se chtějí spolupodílet na dění ve městě, se nejspíš potvrzuje. Jen nechápu, k čemu je to dobré, čemu má taková loajalita skupiny sloužit, ale dohaduji se.

<<  "Nicméně jakmile načoudíte první iniciativu, která je jednoduchá, tak můžete těžko očekávat, že přijdou nějaké složitější." >>

   Načoudila jsem iniciativu právě proto, že je jednoduchá, tak moc na březen 2019, tak moc, jako prezentace péče o zeleň, od vedení našeho města očekávám daleko víc, protože v jiných akcích je výrazně odvážnější, s poplatností na 21.století, nezvyká občany na skutečnosti pomalými kroky.

Třešničkou nakonec je snaha skupiny prezentovat za město dobré počiny v této oblasti:

<< … Dasa Svecova ano to bychom asi měli zastat my , to PR, zkusíme se na to víc zaměřit

x

Ondřej Veselý Chtít po MSP, aby vedle práce ještě dělali její PR už opravdu nemůžu (i tak padají na ústa). A když to napíšu sám, tak dopadnu jako s Kvetoucím městem…

x

Dasa Svecova Ondřej Veselý my je ale taky nemužeme pořád zpovídat, nebo ano ? např určit si čas, kdy si budeme volat o informace ?

x

Ondřej Veselý Dasa Svecova To by Vás asi neměli moc rádi …>>

 

   Tak ne, ani tudy cesta nepovede, říkat lidem, co pro zeleň MS (město) dělají nebude nějaká FB skupina. Městské služby by třeba mohly konstatovat, že konečně nakoupily vodní vaky a už jsou rozmístěny u nově vysazených stromů na území města, kde jim pomohou v zakořeňování, čímž se zvýší pravděpodobnost, že nezahynou. I když komise pro životní prostředí měla návrh na zakoupení těchto vaků někdy loni – předloni, nakonec se k nim dospělo a to je mnohem pozitivnější zpráva, než ta o substrátu. Nakonec informace o vacích na vodu u stromků zveřejněna byla, až po substrátu, "Kvetoucí město " by zmínku také uneslo, ale nebyla v něm ani čárka, přesto, že vaky byly již nakoupeny.

   Správná cesta, jak občanům přiblížit vše, je informovat je, neustále, dokola. Psát o sečení trávníků, jeho možné změně, o vacích s vodou, o kácení, vysazování, zalévání … ale prý na to nejsou lidi.

  Ve městě vznikne květinová louka, prý na zkoušku, aby si občané navykli. Na území, kde se občané pohybují minimálně. Navykání se má provádět od počátku, postupně, tady to vypadá, že se čeká, až louka pokvete. Nevěřícně se tomu divím, na auta nás asi navykají tím, že nám parkují pod oknem. Ale o louce se "Kvetoucí město" také nezmínilo, škoda. Je to jako s jinými nápady, které se veřejnosti představí až ve studii, a když je chce někdo měnit, argumentuje se tím, že studii nezahodíme, je už zaplacená.

   Dnes nejsem schopná hlouběji posoudit,udělat si závěr,  co a proč se to tu děje, jakou mám přidělenou roli, hádám, že se nám to časem vykrystalizuje.

 

P.S. Příspěvek nemá žádnou souvilost s dnešním jednání ZM, jeho vložení jsem jen odložila.

0
0

Diskuze k článku +

29. 3. 2019 (21:49)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Když se pokaždé neposeká polovina plochy trávníků, budou stačit poloviční náklady na sekání, myslím. Teprve pak bych za tím hledal nějaký ekologický záměr.

Odpovědět

29. 3. 2019 (22:45)  –  Michaela Šťastná

0
0

Pane Doušo, dáváte tomu nápadu jiný rozměr a já to vítám, na náklady jsem nenašla argument, napřed poslouží lidem jako lapač, potom hmyzu jako zdroj potravy, a protože ta vyšší tráva po posečení jde využít na seno pro muflony do obory, anebo jako hnojivo ke kořenům stromů, jako se to dělá mimo města, jejím posečením to nekončí.
To vůbec nemluvím o tom, že mě napadlo do obnoveného sadu pustit pár ovcí na pasení trávy, napadlo mě je stěhovat i jinam po městě, ale to jsem raději nikam nepsala.
A vím, že proti argument je technika, používaná městem k sečení trávníků. Těžký kalibr.

Odpovědět

1. 4. 2019 (08:34)  –  Jan Říšský

0
0

Paní Šťastná, prosím vás, já jsem tím chtěl prostě říct, ze s vámi souhlasím a nemám problém s tím, ze to takto pisetete vy, jako novinářka (domníval jsem se, ze to je vaše profese), jedine čemu jsem se chtěl vyhnout ja osobně i jako spolek – ze bych rozhodne nyní nezvolil tento způsob komunikace. A to z jednoho prostého důvodu – zcela upřímně, snad se nebudete zlobit – toto téma mi přijde natolik důležité, ze naprosto preferuji výsledek před obhajobou Vašeho clanku (v jádru pravdivého, za vas jako novinářkou úměrně kousaveho, avsak na oficiální sdělení spolku uz příliš). Domnívám se, ze jako spolek budeme zkoušet razit spíše formu spoluprace, (iniciativy, doporučení, samozřejmě i připomínek a našeho zapojeni) protože tak toho dosáhneme víc. Vy jako novinářka zase dosáhnete víc správnou kritikou. Takto my to dává smysl a přijde mi to logické a to jsem tím chtěl vlastne říct.

Odpovědět

1. 4. 2019 (10:31)  –  Michaela Šťastná

0
0

Opakuji pro Vás, nejsem novinářka (tady to vyzní jako nadávka, že?). Proč mi tu vysvětlujete, co jste už jednou napsal? Nezměním svůj názor, Váš postoj kopíruje postoje a chování většiny politiků, souhlasíte se mnou, ale ne oficiálně, takže navíc trochu zbabělý.
Není to o tom, že se mnou musí všichni souhlasit, ale o tom, že se mnou souhlasíte, ale tajně, a chcete to i po skupině.

K dosažení cílů vede spousta cest, já si vybrala cestu, na jejímž konci nemusí být nutně dosažení nějakého cíle. Pokud jde o komunikaci s úřady, jsem spokojena, je nadstandardní na 98%, i když nejednám za skupinu a nejsem pozitivně konstruktivní.

Odpovědět

1. 4. 2019 (22:32)  –  Jan Říšský

0
0

Tak to se omlouvam, s tou profesi jsem se tedy spletl. Jak jste správně vycetla, hned v prvním komentáři jsem vám dal otevrene a zcela verejne (nikoli tajne) za pravdu. Chtěl jsem se pouze distancovat od způsobu komunikace. Povazujte to klidně za zbaběle, vypočítave, cokoli. Jak pisete, já se snažím volit cestu na jejímž konci je predevsim dosazeni cile. Vy si k "dosazeni cíle volitelů cestu, na jejímž konci nemusí byt nutne dosazeni cile" :) no to jsem si trochu rypnul, ale já vám myslim rozumím a uz se jen opakuju, přijde mi, ze každé ma své výhody a nevýhody. A vlastne je proto i dobře se o tom pobavit, ideálně tedy v klidu bez vyhrocených emocí (což uznavam neni jen tak, možná snazší je to osobně).

Odpovědět

1. 4. 2019 (23:10)  –  Michaela Šťastná

0
0

Nu, já si uvědomuji tu dvojroli – osoba+skupina, ale není to pro mě omluva, proto jsem postoj tak vyhodnotila.
Špatně chápete ty naše cesty.
Já se vydám na cestu, i když nemá jasně vytýčený cíl, takže ho pak ani nemusím dosáhnout, někdy se cíl objeví během cesty, tak dojdu až do něj, někdy se moje cesta líbí někomu jinému a vydá se po ní on a není mi líto, že jsem do cíle nedošla já. Moudra, a zrovna dneska, co?
No, zklamu Vás, osobně o tom nepohovoříme, pro mě je to skončená věc a nemíním se tím už zdržovat, nechme to být.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.