Přihlášení

… jak se tomu říká…

13. 2. 2018 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

… houmlesáci…zaznělo na jednání zastupitelsva v lednu, které vypadalo, ale nakonec nebylo nudné. Vážně přemýšlím nad tím, jak dalece se mohou lišit názory lidí a jejich pohledy na věc, která je, z mého pohledu, jednoduchá a jasná.

Další díl mého pozorování změn na jednání ZM, bude výklad podstaty projednávaných věcí a rozličný pohled na samu podstatu a její projednání, nebo její upozadění.

  Proto se hned u záměrů prodeje majetku znovu přesvědčím o tom, že rozhodování zastupitelů nelze nikdy předvídat.

Stavba garáže na Pakšovce: je nepřípustná, jedná se o ochranné pásmo dráhy, a už loni ZM zamítlo stavbu na tomto pozemku. Letos předkladatel upozorňuje, že se jedná o prodeji pozemku na stavbu garáže, nikoliv o tom, zda bude žadateli stavba povolena. Žadatel si na své náklady musí vše zjistit.

Takže město ví o skutečnosti, že pozemek stojí v ochranném pásmu dráhy, že stavba je v něm nepřípustná, ale přesto pozemek žadateli prodá, aby si zkusil vyřídit stavební povolení ke garáži. K čemu bude potom pozemek žadateli, až mu na něm nepovolí stavět?

  Druhý prodej je také na Pakšovce, jedná se o prodej pozemků na zahrádky. Pozemky jsou v majetku města a to má o ně pečovat, ale tady vidíme zanedbaný kus země. Městem zanedbaný. Tady se divím hned několika věcem. Za prvé tomu, že je tu pozemek města, evidentně několik let neudržovaný. Za druhé tomu, že zanedbání údržby pozemku městem se neřeší tím, že by se o pozemek postaralo město, ale tím, že se pozemek prodá. Za třetí, že řešení v podobě prodeje bude složité.

  V roce 2013 ZM nepřipustí prodej těchto pozemků na zahrádky. Důvod je jasný, je to ochranná a izolační zeleň, a pásmo dráhy, pak by režimem zahrádek nebylo dodrženo.

  Přesto ZM letos odsouhlasí prodej a krkolomnou cestou se změnou Územního plánu a rozparcelováním se dostaneme na 13 zahrádek k odprodeji. Já jsem pro každý strom a trs trávy ve městě navíc, jsem pro zahrádky, tady se ale pozastavme, kde mají být. Podstatou je to ochranná a izolační zeleň.

V minulosti zde zahrádky byly a jak zaznělo, nepřiměřeným navýšením nájemného o ně přestal být zájem. A dostavěla se přeložka, místo se stalo izolací před hlukem (prachem) z dopravy. Podle vyjádření ŽP, by rozparcelování a změna režimu na zahrádky přestala plnit tuto funkci.

  Z toho usuzuji, že k prosazení záměru prodat bude vyvinut tlak města na změnu územního plánu, aby prodejem pozemku získalo nějaký milionek. Teprve potom budou noví majitelé pozemku řešit všechny důsledky, co přeměna území s sebou přinese. Po odstranění vegetace se ponese zvuk ze silnice a od vlaku na Pakšovku silněji, to je jisté už dnes.

  Já si myslím, že v obou případech byla podstata upozaděna za obyčejnou vidinu zisku peněz z prodeje pozemků. A navíc, veškeré důsledky těchto rozhodnutí budou přesunuty na občany – kupce, i přesto, že se o nich vědělo už dnes. Tohle řešení mi tak nepřipadá ani jako férové.

Pokud majitel pozemku tak dlouho jeho údržbu zanedbával, nemusí kvůli tomu hned prodávat. Ono to potom vypadá, že byly vytipovány pozemky, které půjde zpeněžit, aby se naplnila pokladna města. Ty výdaje z pokladny budou letos obzvlášť vysoké.

  V dnešní době snadno na internetu najdeme taková území i v jiných městech i způsob, jak se o tu džungli postarali. Mě by se třeba zamlouval zplanělý ovocný sad, jednoduché nezpevněné pěšiny, území nikoho a všech.

  Na jednání zaznělo, že se tam stahují "… jak se tomu říká, houmlesáci. lidi bez domova…" bezdomovci, a že se nikomu nelíbí, mít je za sousedy. Rozebírat hlouběji tuhle myšlenku nemá cenu, ale s takovou politikou bude město brzy samá zahrádka v majetku občanů.

Na lednovém zasedání toho zaznělo víc, já se pozastavila dnes než u těchto.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.