Přihlášení

Ještě k rozpočtu

5. 12. 2018 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

V návrhu rozpočtu na příští rok si ještě chvilku počtu. Naši zastupitelé budou rozhodovat i o penězích na zastávky MHD U Kapličky, tím by se obyvatelům tohoto sídliště pomalu blýskalo na lepší časy, že k nim přestane MHD jezdit jednosměrně. Na letošek byla položka v kapitole Doprava, v návrhu je v kapitole investice a rozvoj.

   Toho, že na letošní rok byly některé položky v nějaké kapitole a letos jsou uvedeny v jiné, jsem si všimla, ale protože neznám důvod jejich přesunu, nepovím vám, proč tomu tak je.

   Za to jsem si všimla, že některé položky nadobro zmizely. Je škoda, že z kapitoly Kancelář úřadu zmizela položka Podpora sociální práce Písek, která měla vloni hodnotu 1 305 000 Kč, v kapitole Vnitřní věci byla na letošek položka Podpora sociální práce v obci Písek s hodnotou 460 000 Kč, teď tam chybí a místo ní je položka Rekonstrukce elektrických rozvodů Budovcova ulice, jenže za 1 300 000 Kč. Jestli se v obou kapitolách jednalo o stejný program, rozdělený na dvě části, nebo o dva různé programy, to netuším, na příští rok nejsou ani v jedné z kapitol.

 

   V kapitole Životní prostředí je položka Městské služby – údržba veřejné zeleně 12 117 000 Kč na letošní rok, na příští dochází k navýšení na 12 365 000 Kč. Nu, vzhledem k tomu, že kolem voleb se zeleň skloňovala ve všech pádech, ten nárůst mi nepřipadá zrovna revoluční. Nejsou zveřejňovány položky, podle kterých bychom si udělali představu o tom, kam se údržba soustředí. To, si myslím, by se mohlo změnit, proč bychom nemohli vědět, kolik peněz šlo na údržbu vysazených stromů, kolik na sečení trávníků. V dnešní smart době to přeci nemůže být takový problém, stejně se dělá harmonogram prací, zveřejnění nebude složitou záležitostí.

   Stav naší zeleně, bez ohledu na sucho, není v nejlepší kondici a jestli tohle mírné navýšení v rozpočtu navrhovatelé považují za dostačující k vyřešení situace, tak musím nesouhlasit. Systém údržby zeleně potřebuje změnu, protože nedostatky je vidět. A návrat k osvědčenému a zeleni prospěšnému je víc než nutný, např. ukládání posečené trávy z trávníků ke kořenům stromů. To nezmiňuji vysávání listí stromů, které odjakživa sloužilo jako výživa floře a zázemí pro přezimující faunu, na hmyz a drobné živočichy se nedbá. V loňském roce se plánovalo u Péče o zeleň 4 471 000 Kč, na příští rok je to 4 963 000 Kč. Tak jestli se to bude kompenzovat touto cestou, kdoví, nevím co si pod položkou představit a asi jsem nikde nečetla její obsah. A právě proto, že v kapitole najdeme nic neříkající a všeobsahující názvy položek a netušíme, kolik peněz se použije na co, stává se nutností nám to rozepsat.

   Navýšena je položka Péče o zvířata (útulek ve Strakonicích) o sto tisíc proti loňsku, ale letos se do rozpočtu z této položky peníze vraceli, uvidíme. Zase mi tu chybí podrobnější rozbor, třeba na webu města, u odboru ŽP, kde by bylo napsáno, že se z těchto peněz přispěje i na depozitum koček v Písku, nebo že jsou to peníze jen na útulek a na depozitum se v rozpočtu zapomnělo. To nepíšu z nějaké hysterie, že máme ve městě depozitum, nebo že kočky patří už věky po bok člověka, bez rozdílu, kde člověk žije, tedy i do města.

   Píšu o tom proto, že život ve městě se stává sterilní a příroda z něj mizí. S nimi živočišné a rostlinné druhy, a dominují lidské rozmary. Ve volbách měli snad všichni kandidáti zeleň v programu, doufám, že se návrhy v této kapitole už letos při jednání o rozpočtu objeví. Navrhujte, milí zastupitelé, položky, které zde v návrhu nejsou, a které opravdu v našem městě chybí. Zasaďte se o rozluštění jednotlivých položek na části, ať víme, kolik peněz se na co vynaloží, co se v našem městě zlepší. Je toho mnoho, co se v této kapitole musí zlepšit.

   Položka Ochrana druhů a stanovišť byla na letošek 285 000 Kč, napřesrok má stačit jen 250 000 Kč. V kapitole ŽP není žádná nová položka k nárokování, ve srovnání s rozpočtem na letošek……

 

   Kapitola Správa majetku má obrovský rozdíl proti letošku v položce Výkupy – budovy, pozemky, v poměru 4 500 000 Kč ku 13 953 000 Kč na teď. Co to bude? Stejný skok u položky Bytové hospodářství z 35 000 Kč na 176 000 Kč. Pomalu bych se zeptala, jestli nevadí, že se letos tolik bytů prodalo, ale já neznám důvod navýšení a určení. Prodávat se bude dál, protože v příjmové kapitole Příjmy z prodeje ost. nemovitostí se počítá se 30 000 000 Kč.

   V kapitole Investice a rozvoj jsem nenašla položku na opravu chodníků, povrchů komunikace a zeleně na Habeši. Jestli je ukryta pod něčím jiným, jinde, nevím, ale když je tu uvedeno parkoviště u divadla, měla by být tady. Město žádost přehazuje spoustu let na rok další, snad se i vytratil ten původní požadavek obyvatel a přerostl na revitalizaci, buď jak buď, nevidím tu položku Habeš.

   Tak tolik asi k tomu zítřejšímu jednání ZM z mé strany, bude tam ovšem řada dalších bod

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.