Přihlášení

Kteří zastupitelé budou hlasovat pro rozšíření silnice na Živec?

17. 9. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (9) | Vaše názory

Ve čtvrtek se uskuteční zasedání zastupitelů v současném složení naposledy. Mimo jiné budou projednávat vyčlenění financí na stavební úpravu účelové komunikace na Živec, která spočívá ve výstavbě 7 výhyben jen na úseku od Vodáka na Živec. Určitě město navrhovalo dvouproudou komunikaci, vyšla z toho jednoproudová a výhybnami. Výhybna je vyasfaltovaná plocha čnějící z komunikace do lesa, kam se vejde auto, aby udělalo místo autu protijedoucímu. To celé znamená pokračování v záměru města zavést na Živec MHD.

   Nenacházím vhodná nebo slušná slova, kterými nazvat tuto sveřepou snahu radnice zničit kus Píseckých hor a absolutní snahu ignorovat zákonem udělenou ochranu v podobě přírodního parku. Území klidu, které bylo v Píseckých horách vyhlášeno v roce 1973 bylo v roce 1992 přehlášeno na přírodní park dle zákona 114 / 1992 Sb. Přehlášení přírodního parku proběhlo opětovně v roce 2001 Okresním úřadem v Písku, ale ani zákon snahy radnice nezastaví.

 

  Přírodním parkem rozumíme legislativní nástroj pro ochranu krajinného rázu a ten nám vedení města poslední roky soustavně ničí. Přírodní parky jsou chráněny na základě §12 zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., já se domnívám, že stavby uskutečněné v posledních letech především v blízkosti hranic města, jsou prováděny v rozporu se zákonem. Mezi tato porušení zákona patří snaha zavést MHD do Píseckých hor, konkrétně k Živci.

 

   Zásadně nesouhlasím s dopravou (osobní) do Píseckých hor, která není nezbytně nutnou, navýšením dopravy k přestavěné chatě Živec a zavedením dokonce linky MHD do přírodního parku, nesouhlasím především kvůli samotnému principu, který vyplývá daným pravidlem, ustanoveným v zákoně. Nesouhlasím s tím proto, že se jedná o přírodní park, který má být jeho správcem, tedy městem, chráněn a to se poslední roky prostě neděje. Jestliže dokážeme ochraňovat památky nebo jiné cennosti v majetku města, proč se to nedaří u přírodního parku, i přes jasná ustanovení zákona?

   Domnívám se, že se tak děje v důsledku prosazování zájmů jednotlivců, že celá anabáze kolem tohoto území lesů se má stát územím pomníků egoistů s momentální mocí vlády ve městě, kteří nenacházejí prostor pro své nápady uvnitř města a tak se roztahují za město. V domnění, že se nenajdou odpůrci jejich nápadů, jak by se mohlo stát ve městě. Příroda nepodá připomínku k návrhu, stromy se neubrání proti pokácení a zvěř nepodá trestní oznámení.

   Vedení města si tak prosadí do lesa stezky, kterých není třeba. Přestavbu chaty Živec na penzion vidím naprosto stejně, jako stavbu lyžařského svahu, tedy jako naprosto nevhodné řešení rekonstrukcí vzhledem k jejich umístění. Doufat, že bude v Písku sněžit jako na Šumavě, je nesmysl, postavit lyžování na výrobě umělého sněhu je ekonomický nesmysl, navíc v době, kdy mrazu i u nás ubývá.

   Doufat, že penzion uprostřed chráněného lesa se uživí provozem restaurace a navýšenou ubytovací kapacitou je stejný ekonomický nesmysl, přesto byla chata k tomuto účelu přestavěna. Návštěvnosti penzionu nepomůže provoz hřiští pro děti, nepomůže tomu změna užívání přístřešku na kola, ani zavedení linky MHD. Ani jedno totiž do přírodního parku nepatří a další „řešení“ vedení města, jak obhájit svoje nefungující nápady, jen aby je udrželo v chodu jsou jen dalšími vysávači peněz z pokladny města. (Návrh, aby lyžařský svah provozovaly Městské služby, linka MHD na Živec … ) Kvůli penzionu na Živci se postavila lesní hřiště (4 –5 mil.), zpevnila stezka (pokácely stromy X Kč), nyní výhybny (cca 2,5 milionu) a zavedení linky MHD (X Kč) a miliony z pokladny lítají a dál lítat budou.

 

   Mnoho podobných nápadů získává podporu většiny zastupitelů, i když si někteří z nich možná nepřipustí, že něco takového podpořili. Prosazování nápadů jednotlivců totiž nebývá projednáno přímo, s jasným názvem a jasně popsaným záměrem, ale třeba tak, jako tato stavba výhyben na Živec. Celý záměr je „skryt“ v rozpočtové změně, tedy s bodem programu, kterému se leckdo nevěnuje detailně a později se diví, pro co to vlastně hlasoval. Z materiálů:

Rozšíření účelové komunikace k chatě Živec (+2 500 000 Kč)

- Stavební úpravy cesty na Živec spočívají v rozdělení stávající obousměrné jednopruhové komunikace na 7 dílčích úseků, na jejichž koncích bude zřízeno 7 výhyben, na kterých může dojít k bezpečnému vyhnutí protijedoucích vozidel.

 

   Do Píseckých hor směrem k Živci není třeba rozšiřovat komunikaci, jedná se o území přírodního parku, jsem zvědavá, jak se k tomuto návrhu rozpočtové změny zastupitelé postaví.

   Umocnění situace způsobuje zasedání den před volbami, podívejte se již ve čtvrtek, kteří zastupitelé (navzdory volebním programům) budou hlasovat pro rozšíření silnice na Živec – pro zvýšenou automobilovou dopravu a zavedení MHD do Píseckých hor.

 

 

P.S. Až směšná se v tomto světle zdá navržená změna na SNÍŽENÍ rozpočtu u- Celospolečenská funkce lesů a ochrana před škůdci (-100 000 Kč).

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

17. 9. 2022 (20:56)  –  Iveta Hodoušová

0
0

Jsem ráda, že tohle hlasování proběhne ještě před volbami. Protože kdo bude hlasovat pro, je pro mě absolutně nevolitelný. To snad není pravda, tohle!

Odpovědět

23. 9. 2022 (10:16)  –  Ing. Michal Horák

0
0

Dobrý den,
tak se Vám výběr zúžil na dvě strany Piráti a Písek sobě (po novu srdcem a rozumem)

Odpovědět

23. 9. 2022 (10:53)  –  Iveta Hodoušová

0
0

Dobrý den, Michale, pokud si z nějakého důvodu už náhle netykáme. :-). Zúžil, zúžil. Nějak se s tím musím poprat!

Odpovědět

23. 9. 2022 (11:06)  –  Michaela Šťastná

0
0

Jsem v podobné situaci. Přesto si myslím, že bychom neměli zapomenout na novou stranu (ne sloučenou, ne přejmenovanou) na scéně těchto voleb a rázem je pohled dál rozšířen.

Odpovědět

23. 9. 2022 (12:18)  –  Ing. Michal Horák

0
0

Omlouvám se, samozřejmě že si stále tykáme :) , prostě síla zvyku, vtipný je, že jsme to zrovna nedavno spolu probírali :)

Odpovědět

17. 9. 2022 (22:11)  –  Michaela Šťastná

0
0

Máte pravdu. Vidím to naprosto stejně, ne proto, že vidím "zeleně" ale pro ten princip ničení přírodního parku.
Než jsem začala číst materiály na ZM, říkala jsem si, kolik věcí se bude "na poslední chvíli" řešit, aby se to nějak "pojistilo" do budoucna, protože na RM už podobné "pojistky" proběhly.
A šup, hnedka mezi prvními body tohle..

Odpovědět

18. 9. 2022 (16:59)  –  Michaela Šťastná

0
0

Prý se doprava k penzionu nezvýšila, prý ani kvůli hřištím, prý jezdí aut jako dříve, prý jak to vím, když tam nechodím. Tak třeba stačí kouknout na fotky lidí, co tam chodí https://www.facebook.com/piseckehory/.
Prý proč ne MHD, aby se tam dostali s dětmi ke hřišti – no protože je to přírodní park, když tam dítě nedokáže dojít, tak dokáže lézt po lanech? Aha….

Prý a co ti hůř chodící dospělí, taky chtějí na Živec! Vážně tam chtějí busem, nestačí Taxík Maxík? A to si chtějí v přírodním parku sednout do restaurace, protože ve městě ty hospy nejsou "ono", nebo chtějí posedět v lese? Posedět v lese se dá i v místech, kde jsou parkoviště anebo zastávky už dnes, a tady jsem pro další lavičky. Lidé s hendikepem znají své limity a dovedou posoudit, jestli se nechat vozit MHD tam, kde si zase sednu je rozmar, nebo oprávněná potřeba, kterou musí město plnit.

Odpovědět

22. 9. 2022 (00:27)  –  Michaela Šťastná

0
0

V jiném médiu je komentář: Doufám,že novi zastupitelé to nepovolí
Víte, pokud to ve čtvrtek tito "staří" zastupitelé schválí, ti noví s tím už nic nezmůžou, protože se jedná o přesun peněz na tento rok.
Jinými slovy, než se sejde nové zastupitelstvo, a než se dostane k tomu o tom rozhodnout, bude určtě vykáceno a postaveno.
Všichni viděli, jak se v tichosti a rychlosti zničila stezka od obory …. tady by to šlo taky šupem.

Odpovědět

22. 9. 2022 (21:55)  –  Michaela Šťastná

0
0

Výsledky hlasování najdete na http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/hlasovani-o-rozsireni-silnice-na-zivec
Většina zastupitelů hlasovala pro další devastaci přírodního parku rozšířením komunikace, který umožní vjezd MHD na Živec!
Protože se nám strany přejmenovali, podle jmen kandidátů si v textu článku můžete zkontrolovat, co slibují voličům na příští roky v kontextu s tím, jak přistupují k Píseckým horám.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.