Přihlášení

Město nechce letos PARO?

22. 1. 2021 | Michaela Šťastná | Diskuze (3) | Vaše názory

V pondělí se sejde rada města v letošním roce podruhé. K jednání je připraveno celkem 49 bodů. Třetím bodem k projednání je Výzva pro podávání návrhů projektů PARO 2021. První ročník participativního rozpočtu je minulostí, s novým rokem nastává čas pro jeho pokračování. Ovšem, když se začteme do materiálů k jednání, vedení města letos další ročník PARO nechce vyhlásit.

Z textu důvodové zprávy na pondělní zasedání se dozvídáme:

Protože vyhlášenou první výzvu komplikovaly po celý rok vyhlášená covidová opatření a ukázaly se rovněž připomínky k systému registrace nebo hodnocení na webu města, bylo by dobré systém zdokonalit a zapracovat získané zkušenosti, než se vyhlásí výzva druhá.

V roce 2021 budou také poprvé na jednotlivých odborech realizovány vybrané projekty, proto by se měly plně soustředit na tuto fázi. Z tohoto důvodu se radě města doporučuje revidovat stávající systém a až poté připravit vyhlášení další výzvy.

 

   Je pravda, že letošní první zasedání zastupitelstva nám naznačilo, že ani někteří zastupitelé nejsou zrovna v dobré rozhodovací kondici, jak je patrno z videozáznamu zasedání. http://bitest.videostream.sk/pisek/archiv/20210114/index.html

   Ale na PARO by ta nerozhodnost neměla mít přece vliv, není proč v něm nepokračovat, protože jeden ročník vyšuměl tím, že se připravoval. Po roce příprav se přesto zjistilo něco málo nedostatků, ale nejsou to nedostatky takového rázu, aby se celý další rok hledaly způsoby, jak je napravit!

 

   Jedním z nedostatků, které kritizovala veřejnost, byla registrace pro hlasování, respektive ověřování totožnosti hlasujícího. Dvoufázová registrace, tedy vyplnění formuláře on line a potvrzení totožnosti na podatelně městského úřadu, většina kritiků se domáhala registrace pouze on line.

   Já nad tím nepřemýšlela do doby, než jsem četla komentáře kritiků. A osobně se domnívám, že veliké změny se tu ani dělat nedají a systém je asi nejvhodnější v rámci zamezení podvádění při hlasování občanů. Co se dá jistě vylepšit je místo pro registraci, aby občané nebyli odkázáni jen na podatelnu úřadu, ale mohli se registrovat například v rámci besed nebo akcí pořádaných městem. Můj názor.

   Jak jednou poznamenal zastupitel Michal Horák, pro platební kartu si žadatelé chodí do bank potvrdit totožnost bez toho, aby je napadlo se tomu podivovat, proč je jim to zatěžko v tomto případě.

A jestli se za celý letošní rok nevymyslel jiný způsob registrace, proč bych měla věřit tomu, že příští rok se to povede?

 

   Ani pracovní skupina se skoro neshodla jak letos na PARO:

Doporučení pracovní skupiny:

Pracovní skupina doporučuje vypsat Výzvu pro podávání návrhů projektů z Participativního rozpočtu města Písek pro rok 2021 včetně Harmonogramu projektu „POČÍTÁME S VÁMI“ a parametry druhé výzvy neměnit. (hlasování 8:6).

 

   Já souhlasím asi tedy s tou osmičkou, PARO nejsou kasárna, aby se na takový projekt bral rok pauzy na zdokonalení, koneckonců kasárna by si zasloužila možná i víc času než rok, a přesto se u nich rozhoduje jak na běžícím pásu. Chci tím říct, že co do závažnosti zpracování projektu je PARO nižší kategorie závažnosti, tak proč rok otálet.

 

   Návrh na pauzu bych spíš očekávala (ne nutně schvalovala) v roce volebním, kdy rozjetý projekt mohou dokončovat zastupitelé, kteří s PARO nemusí mít žádnou zkušenost. V tom případě bych o tom návrhu jeden rok Výzvu pro podávání návrhů projektů z Participativního rozpočtu města Písek nevyhlašovat přemýšlela. Ale letos se zastupitelstvo na základě voleb nemění, není proč dávat pauzu.

 

Nezbývá mi tedy než přemýšlet nad tím, proč je PARO problém, proč je zapotřebí celého roku k revidování systému projektu.

 

    Jediné, co mě napadá jsou peníze. Jako že město nechce poskytnout občanům 5 milionů na jejich nápady a projekty. Anebo je to realizace těch projektů, že to by byl ten zádrhel? Ne, budou to ty peníze. I když jsme všichni při schvalování rozpočtu na tento rok slyšeli, že jsme (jako město) v pohodě, že máme na všechno, co bylo do rozpočtu navrženo, že na to dáme i se schodkem! Peníze to asi taky nebudou, tak já už nevím. A dost pochybuji, že se ty důvody, proč se vedení města nechce vypsat Výzvu pro podávání návrhů projektů z Participativního rozpočtu města Písek na rok 2021, vůbec kdy dozvím. :-)

 

   Určitě nejen já jsem pro vypsání Výzvy pro podávání návrhů projektů z Participativního rozpočtu města Písek pro letošní rok, občané se na tenhle ročník jistě těší, nebojte se toho ani vy, radní města.


 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

26. 1. 2021 (11:34)  –  Michaela Šťastná

0
0

Nejeden zastupitel se nechá inspirovat pohádkami, nebo lidovým rčením a zmíní je, je to v pořádku, nejsme roboti, byli jsme dětmi a slouží nám paměť. Oboje –jako inspiraci nejspíš včera využila RM – domyslete sami, které.

Protože včera RM rozhodla, že tedy RARO letos výzvu k podání projektů teda jako vypíše, ale jenom za tři miliony korun a teda jenom v půli roku.

Za tři miliony proto, že loňských pět milionů se ani zdaleka nevyčerpalo ( a to mě fakt rozesmálo, že RM už dopředu ví, že letos neuspěje víc projektů jak loni a budou ve stejné cenové relaci, proto předjímá úspěšnost podaných projektů).

Od září proto, že pandemie, covid atd brání setkávání občanů na téma PARO (jako by loni těch setkání nebylo víc než dvě!). RM ví, že v září už to půjde, protože je to půlka roku!

Pohádku i rčení již víte, ještě vám sdělím, kde jsem ta infa získala https://www.facebook.com/mupisek/
a zasmějte se se mnou.

Odpovědět

25. 10. 2021 (17:20)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Je to jen můj pocit, anebo je letošní ročník mnohem méně propagován než ten minulý? 2 měsíce zpátky sice vyšlo několik příspěvků na Facebooku, ale dle toho, že na webu přihlášen zatím jeden projekt, to asi příliš lidí neoslovilo.

Odpovědět

28. 11. 2021 (17:17)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Když jsem se před týdnem díval na přihlášené projekty a viděl, že převažují ty ze Semic a Smrkovic, přidal jsem též jeden, který by se týkal Písku. Nyní jsem se chtěl podívat, jak si mezi ostatními vede, leč web je momentálně nedostupný. Doufám, že se jej podaří nahodit včas.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.