Přihlášení

Ohlédnutí za březnem

8. 4. 2018 | Michaela Šťastná | Diskuze (2) | Vaše názory

Jaro zrovna nepatří mezi má oblíbená období roku, nicméně březen se stal určitým mezníkem pro danou sezonu od doby, kdy jsem přišla žít do Písku. První týden v březnu se po dlouhá léta otevírala, po zimním klidu, jezdecká sezona netypicky – mezinárodní aukcí koní v Zemském hřebčinci v Písku.

Chovatelé koní a všichni ostatní se po zimě (v době bez rozvinutých informačních kanálů) v Písku dozvěděli potřebné novinky kolem všeho, co se koní týkalo, a dovezli k prodeji své odchovance, české, moravské a slovenské hřebčíny a hřebčince taktéž.

Písku se tato akce dotýkala také, aukce koní v březnu, a druhá v dubnu se projevila i na chodu města. Hotel Otava byl jediný, kde se ubytovávala valutová klientela, město se rozrostlo o zaměstnance KOOSPOLU a zvýšil se počet dozorujících příslušníků StB. Našinci se stal Hotel Otava zapovězeným územím, s dovětkem, abychom těm kapitalistům nemohli za valutovou odměnu prozradit bližší informace o nabízených koních.

Bohužel se tato tradice, tedy Mezinárodní aukce koní v Písku, po úžasném rozšíření na tři termíny v Písku (třetí aukce bývala tradičně v květnu ve slovenských Motěšicích) v jednom roce, nezachovala, prý z důvodů úsporných opatření nutných pro zachování hřebčince ve státní správě, jak vysvětloval tehdejší ředitel hřebčince, tak byly aukce koní v Písku zrušeny.

První týden v březnu byl však termín, který se v režii ASCHK a později jen svazu chovatelů ČT a ve spolupráci se hřebčincem proměnil v chovatelskou přehlídku, především plemenných koní. Tady se, podle mě, naplnilo to jarní setkání chovatelů po zimní pauze. Chovatelům byli představeni plemeníci pro danou sezonu, jejich potomci, tahle jarní přehlídka byla určena především tomuto účelu.

Časem se však i ona dočkala změn, z mého pohledu tím komerčním směrem, kdy se v programu víc a víc objevují vystoupení vhodná spíš pro chovatelský den, nebo ke dni koní. Lze tedy kvitovat loňský nápad, pořádat přehlídky dvě, jednu víc zaměřenou pro potěchu všeho diváctva, druhou se zaměřením pro chovatele koní. (To nemění můj názor na návrat k původní, pouze chovatelsky zaměřené přehlídce v březnu a nádavkem akci pro všechny na Den koní, která v Písku, vzhledem k návštěvnosti této březnové akce, příznivcům koní očividně schází). I letos se konaly Jarní přehlídky plemenných koní dvě, první a druhou březnovou sobotu.

Na té první se návštěvnost odrazila v nepřízni počasí, byla vážně velká zima, a děti měly prázdniny. Můj známý vtipkoval, že se čtenáři po mém příspěvku na PS o tom, že pro naplněnost kryté jízdárny diváky už neuvidí ti ze zadní řady na předvadiště, rozhodli na akci nejít. Nepotvrdilo se to druhou sobotu, kdy bylo „teplo“, děti ve škole, ve hřebčinci bylo návštěvníků plno.

Technické zázemí ozvučení přehlídky (ale i jiných akcí ve hřebčinci) zajišťuje pan J. Němec, podle mého velmi dobře. Na druhé letošní přehlídce nás všechny čekalo milé překvapení. Kromě ozvučení byl k dispozici i obraz, venku před krytou jízdárnou a uvnitř kryté jízdárny byly LED velkoplošné obrazovky.

Tím pádem měli úplně všichni diváci možnost vidět celý program, i když se už nedostali na místa k sezení uvnitř a ze země by neviděli, i když si došli pro občerstvení, stále tu byla možnost sledovat program obrazem i zvukem. Jak jsem vyrozuměla z rozhovoru se členem představenstva společnosti Production 1, a.s., hřebčinec přijal nabídku této společnosti k využití její techniky na Jarní přehlídku plemenných koní, tedy produkce byla zdarma. Senzační, zadarmo v rámci reklamy, navíc obohacení programu tím správným směrem, pro dnešní dobu typická moderní technologie, prostě chválím, tohle je posun správným směrem,

Hned druhý den, v neděli odpoledne se v Zemském hřebčinci Tlumačov konala Chovatelská přehlídka, stejného typu, jako ta v Písku. Ačkoliv je Tlumačov na východ od Písku, technologie jsou tam zřejmě víc na západ. Zemský hřebčinec Tlumačov přenášel celý program přehlídky on – line na internetu. Vstup pro diváky na místě – zdarma ( a že v neděli po obědě se jich sešlo požehnaně). Mé prvotní nadšení z „naší“ soboty opadlo, zastínilo ho lepší pojetí v ZH Tlumačov. Posílám gratulaci na Moravu, jen tak dál. Vzkaz do Písku, zkušenost s Production 1, a.s. jistě skvělá, nezůstaňte jen u využití její služby zdarma, ať se (ona nebo jiná) stane přínosem akcí v Písku. Letos se vlastně vyloženě pro širokou veřejnost nic jiného, kromě Dne památek, ve hřebčinci nekoná, tak aspoň se těšme napřesrok…

0
0

Diskuze k článku +

10. 4. 2018 (11:43)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
já jsem bydlel v Otavě dva roky tj. 1969 a 1970 se svým štábem. Plynostav pracoval na Podolském mostě a já jsem ještě stavěl přemostění přes Otavu u Caizova mlýna. Vím, že za tu dobu byla několikrát dražba koní, ale Otava nebyla zavřená nikdy. Vzpomínám jak starý pán Brož se jako vrchní smál, že miliardář z Holandska mu nechal 70 haléřů zpropitného. To samé i číšník pan Měšťan.
Jednou jsem na té aukci byl osobně na pozvání ředitele veteriny Ing. Záhoře.

Odpovědět

10. 4. 2018 (15:34)  –  Michaela Šťastná

0
0

V článku se o zavření hotelu Otava nepíše.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.