Přihlášení

Opravdovost tiskových zpráv

8. 11. 2020 | Michaela Šťastná | Diskuze (3) | Vaše názory

Je listopad, počasí tomu odpovídá a letošní rok je náročný na psychiku lidí nejen v profláknutých obdobích, za jaké se označuje například podzim doprovázený sklonem lidí k depresivnímu myšlení. Letos nás to zdrtilo na jaře, nepovolilo to v létě a udusává nás to na podzim. Ani nechci vědět, co nás čeká v zimě, pokud se bude pokračovat v tomto nastavení vnímání našeho bytí.

Tak, ale není všechno jenom šedé, máme také momenty, co nám prozáří naši mysl. Třeba informace, které pouští město do světa v podobě tiskových zpráv (TZ), které mají k dispozici a využití veškerá média. Zábavné a smutné zároveň na některých z nich je, jak odpovídají skutečnosti, nebo jestli popis jejich obsahu je věrný skutečnostem. Jak nás má vidět okolní svět podle městem vydaných TZ?

Třeba tahle:

Tisková zpráva č. 89 ze dne 21.09.2020

Město Písek do konce října opraví čtyři ulice

Do konce října město opraví čtyři ulice, rozšíří a opraví komunikaci v Novém Dvoře. Ještě letos bude také rozšířena kapacita parkoviště v ulici K Háječku na Hradišti. Opravy povrchu se týkají ulic O. Jeremiáše, J. Malého, Dr. M. Horákové a Na Spravedlnosti, kde dodavatelské firmy například vyfrézují stávající povrchy, vymění armatury ve vozovce, položí novou živici, přerovnají uvolněné obruby nebo opraví odvodnění.

Komunikace Milady Horákové a Na Spravedlnosti budou opraveny v celé délce, budou mít nový povrch a v ulici na Spravedlnosti, kde probíhaly v letošním roce výkopové práce, bude u křižovatky se Sedláčkovou ulicí upraven přechod pro chodce.

Oprava povrchu ulic O. Jeremiáše a J. Malého se týká úseku od sídliště, okolo odbočky k prodejně Barum. „Oprava se nebude týkat jen samotného povrchu silnice. Řešit se tu bude také odvodnění, protože je komunikace v tomto úseku v blízkosti prudkého svahu,“ řekl místostarosta Petr Hladík. Oprava vyjde na téměř 2,4 milionu korun bez DPH.

Na parkovišti v ulici K Háječku je nově navrženo 19 míst ke stání vozidel, na stávající ploše bude pomocí vodorovného značení vytyčeno 23 parkovacích míst, včetně těch pro osoby ZTP. Parkovací stání na rozšířené ploše budou vytvořena ze zatravňovací betonové dlažby. Součástí zakázky za 1,8 milionu korun bez DPH bude také výsadba nových stromů a keřů a založení trávníků.

Rozšíření komunikace a oprava povrchu vozovky v Novém Dvoře se týká stávající veřejně přístupné účelové komunikace, která je vedena mezi obcemi Semice a Nový Dvůr, v blízkosti silnice I/20. „Rozšíření se bude týkat silnice v délce zhruba 300 metrů a mělo by zvýšit bezpečnost vozidel, která se míjí v protisměru. Navíc se tak sjednotí šířka tohoto úseku se starou komunikací,“ poznamenal Petr Hladík. Rozšíření zpevnění komunikace je omezeno dostupností pozemků či stávajícím oplocením přilehlých pozemků. Město tuto akci vysoutěžilo za téměř 1,5 milionu korun bez DPH.

Petra Měšťanová, DiS., tisková mluvčí tel.: +420 382 330 211, 602 141 094 e-mail:pr@mupisek.cz, petra.mestanova@mupisek.cz

 

Podtrhla jsem opravu komunikace Dr. M. Horákové, prý opravena v celé délce. Tak to není pravda, byla opravena pouze ČÁST ULICE, dalo by se říci polovina ulice, druhá půlka je nadále plná děr, záplat, nedořešeného odvodu dešťové vody atd. Kdo tudy nešel, nenapadne ho to a pokud uvěří tomu, co je psáno, neuvěří potom obyvatelům, že u nich před domem se nic nezměnilo. Částečná pravda vypuštěná do světa.

 

   Ulici Na Spravedlnosti jsem neviděla, ale je zajímavé, že u všech výkopových prací se dává do smluv těm, co do ulic dělají výkopy, že komunikace (jiný povrch) musí být uveden do původního stavu. A přesto, že letos dostala ulice Na Spravedlnosti po výkopových pracích nový povrch, město jej dalo udělat za své peníze znovu! Ale nepíše se o tom nikde.

 

   No, jestli se nepletu, tak nová parkovací místa v ulici K Háječku vzniknou tam, kde je dnes zeleň, takže založení trávníků a výsadba stromů a keřů bude nejspíš náhradou za zeleň, kterou zničí stavba parkoviště a je nanejvýš žádoucí z hlediska zákona. Ale proč o tom nenapsat jen půlku skutečnosti…

 

   A nejvíc se mi líbí tohle: … Oprava povrchu ulic O. Jeremiáše a J. Malého se týká úseku od sídliště, okolo odbočky k prodejně Barum. „Oprava se nebude týkat jen samotného povrchu silnice. Řešit se tu bude také odvodnění, protože je komunikace v tomto úseku v blízkosti prudkého svahu,“ řekl místostarosta Petr Hladík. Oprava vyjde na téměř 2,4 milionu korun bez DPH. …,

 

protože to vyzní jako kus sakramentsky užitečné práce, dokud se tam nepodíváte a nezjistíte, že:

 

Lenka 4.11.2020 17:20:56 ≈ Dotazy občanů > Logry – oprava vozovky (č. 2218849)

 

Dobrý den, v těchto dnech se provádí oprava vozovky na Logrech (ulice Jaromíra Malého). Pracovníci dělají nové obrubníky, ale co mě zaráží je, proč se ve 21. století stále nedělají bezbariérové přejezdy z chodníku do silnice. Na některých místech to tak z dřívější doby je, ale teď když se to dělá znova, tak se na tohle nemyslí. Zrovna třeba u školky, kde jezdí maminky s kočárky. Děkuji za opověď

*********************************************************************************

Petra Měšťanová, DiS. (Diskuzní fórum) 5.11.2020 12:49:23 ≡Logry – oprava vozovky (č. 2218870)

Dobrý den,

předmětem opravy v ulici J. Malého je oprava povrchu vozovky. Tak byla stavba projekčně připravena a probíhá její realizace. Stavba má jasné hranice. Jedná se o opravu, nikoliv o rekonstrukci celého uličního prostoru.

Josef Hrádek, jednatel Městských služeb Písek

 

   Letos se opraví povrch vozovky a tím to hasne, chodníky a obrubníky zase jindy! Kdo a proč rozhodl o tom, že věci, které spolu souvisí (oprava povrchu uvolní celý obrubník, stačí jej vyjmout a vyměnit) se nedělají současně?

A tak se informace o tom dobrém, co se ve městě buduje, ztrácí v polopravdách a vypadají (nebo jsou) jako polovičatá řešení některých záležitostí, bublina jejich užitečnosti splaskla.

   Nejen tiskové zprávy, ale i jiné texty se dají podrobit podobné analýze toho, co nám vlastně jejich obsah sděluje, co odhaluje a co raději skrývá. Zprávy jsou vydávané politiky, mají kouzlo obsah zaobalit, pochlubit se dobrým úmyslem autora třeba i u masakru. Bohužel, málokdo má čas se nad textem pozastavit a uvědomit si plně realitu v porovnání s napsaným oznámením města.

   Tiskovou zprávu si převezmou další média tak, jak byla vydaná, takhle na nás koukají zvenčí a jen našinec ví, jak se věci doopravdy mají, nakolik za obalem žijeme v polopravdách.

0
0

Diskuze k článku +

10. 11. 2020 (18:16)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Asi jsem divný, ale během léta jsem žádné chmury na sobě nepociťoval.

Nicméně k zásadní části článku si dovolím napsat toto:
Na Spravedlnosti byl nový povrch jen na místech výkopů kvůli teplovodu, nyní to vypadá, že se ulice dočká nového asfaltu v celé šířce.

Práci na odvodnění na Logrech jsem patrně zahlédl na vlastí oči, když trochu odkopali stráň nad silnicí a do vzniklé rýhy dávali betonové žlaby. Nejsem si jist, jestli při té příležitosti nevytvořili i nějakou opěrnou zeď.

Slova pana Hrádka mi vyrazila dech.

Odpovědět

11. 11. 2020 (00:02)  –  Michaela Šťastná

0
0

Tak to buďte rád, že chmury nepřišly.
Na Spravedlnosti a jinde ve městě se provádí vstupy do povrchu komunikací. Podle uzavřených smluv by to na komunikaci po dokončení výkopu nemělo být znát, protože povrch se má uvést do původního stavu.

Takže jedinou vadou na kráse komunikace by možná mohl být odstín barvy povrchu komunikace ohraničený proužkem lepením k tomu okolnímu. A to by nemělo být důvodem pro milionové investice do nových povrchů, no bóže, tak je ta ulice strakatá. V takovém stavu silnice vydrží léta, pokud si město pohlídá, v jakém stavu ji stavebníci výkopů města po skončení prací předali zpět, tedy uvedeno do původního stavu. Od toho se ty smlouvy píší, aby město dokola po kopáčích nevyhazovalo peníze za nové a nové povrchy ulic.

Máme totiž ve městě ulice, kde je povrch samý výmol, nalepený asfalt jako záplata pár centimetrů nad povrchem silnice, utrhané krajnice, a na těch se povrch nemění, dokonce roky nemění.


Povrch na těchto ulicích se mění hlavně z jiných důvodů, než je úprava po kopáčích v ulicích, to jsem si jistá.

Odpovědět

11. 11. 2020 (18:08)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Dneska se Na Spravedlnosti asfaltovalo. Letmým pohledem zmizela 4 parkovací místa.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.