Přihlášení

Palackého sady dnes

13. 8. 2021 | Michaela Šťastná | Diskuze (1) | Vaše názory

Při pohledu do kalendáře akcí pořádaných v našem městě po zbytek léta a začátek podzimu vidíme bohatý program. A nepočítaně z akcí se po odmlce vrací do parku, přesně řečeno do Palackého sadů. Už sice letos tento „park“ něco málo zažil, ale další akce jej čekají, dneškem počínaje, přinejmenším každý víkend. Já nejsem příznivec pořádání společenských, kulturních a jiných akcí v žádném parku, Palackého sady nevyjímaje. Tak jako jsem přesvědčena o tom, že do lesa nepatří atrakce, tak si myslím, že do parku nepatří zábava tohoto typu.

   Palackého sady nejsou pro pořádání takových akcí uzpůsobeny a nenechte se mýlit těmi altány. Promenáda ve středu „parku“ neměla nikdy sloužit pro trhovce nebo jiné stánkaře se zbožím, jídlem a pitím. Parky ani sady nejsou candrbáliště, byly založeny k účelům jako je poskytování klidu, relaxace a odpočinku lidem, k příjemnému prostředí města, ve kterém ti lidé žijí. Celá skladba parků a sadů je založena na tomto principu. U nás se rozmohlo využívat tento konkrétní kout zelené části středu města k akcím, ke kterým není určen a stopy po každé akci jsou v něm vždy vidět.

   Nemusí vždy dojít k závažnému poškození, které by se muselo pořadateli akcí finančně sankčně kompenzovat. Nejde jen o takové škody, jako třeba znečištění dlažby tukem, ale o škody na trávnících, jejichž údržba stojí město nemalý peníz, v minulosti došlo také k poškození keřů, výsadby záhonů a každoročně se neřeší jako poškození zeleně močení účastníků akcí na stromy, keře, prostě v prostoru „parku“.

 

   Ovšemže jsem zachytila snahu, především v posledním roce, tomuto lidskému konání na akcích zabránit, přesto se všichni na toalety netrefí a také tráva je vždy někde vydupaná až na hlínu. A práce našich zahradníků a všech lidí pečujících o zeleň města přijde vniveč během pár hodin akčního víkendu. Pak přichází na řadu údržba-oprava nad plán, která má „park“ uvést do původního stavu a to stojí peníze navíc, které se mohly použít jinde ..

 

   Náhradou za Palackého sady se snad již brzy stane areál letního kina, který historicky takové akce zvládal poměrně obstojně a i když je umístěn v zeleni a leckterý strom se nevyhnul potřebě člověka močit na něj, přesto nedošlo k tak významnému poškození zeleně, jako v Palackého sadech. (Je třeba připomenout i fakt, že Výstaviště nedostalo svůj název podle toho, že se na něm nedávní zástupci města rozhodli postavit drahé plošné parkoviště, ale podle účelu, ke kterému sloužilo.)

 

   A jestli je tohle poslední rok akcí v parku, uděláme si tu takový seriál fotografií, které nám zmapují stav parku v tomto týdnu a v týdnech následujících, tedy po rozličných akcí zde konaných. Při pohledu na současný stav zeleně v Palackého sadech je třeba říct, že takhle pěkně park asi dlouho nevypadal a myslím, že se líbí i návštěvníkům města, nejen nám, domácím.

   Nepřeji „parku“ žádné škody, ale pokud k nim při některé z akcí dojde, doufám, že další seriálové fotografie doplním i textem s rozhodnutím o vyčíslení a náhradě způsobených škod.

 

Tak nám držím pěsti, ať se akce vydaří a Palackého sady přesto přežijí bez úhony celý ten maraton zábavy.

 

 


 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

17. 8. 2021 (09:34)  –  Michaela Šťastná

0
0

Včera jsem částí Palackého sadů procházela a v té části nebylo nikde vidět poškození zeleně. Nepočítám rohy u křižovatek chodníků, někdo si prostě musí zkrátit cestu mimo dlažbu, rohy jsou ušlapané každý rok.
Ani v druhé části parku prý nedošlo ke škodám.
Tento víkend máme tedy beze škody na zeleni.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.