Přihlášení

Palackého sady po letní sezóně zábavy

29. 9. 2021 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Konec září je na dohled a Palackého sady přestanou být místem pro pořádání různorodých akcí a zůstanou nějaký čas parkem. Znovu připomínám, že Palackého sady nikdy nebyly určeny k pořádání akcí dnešní doby, jedná se o místo s parkovou úpravou a co je park je každému snad jasné. Netuším, proč se město uvolilo zrovna tento prostor využívat k akcím, v jejichž důsledku dochází k poškozování sadů včetně zeleně. Tak nakonec sezóny akcí se zase někdo proběhl záhony u sochy, v neděli ta trasa byla podle polámaných květin poznat nejvíc.

   Poškozené trávníky, záhony, dřeviny, musí Městské služby navracet do původního stavu, což třeba u trávníků bývá problém. Na fotkách vidíte travnaté plochy bez trávy, navíc jsou tahle místa udusána a proti jiným trávníkům „utužena“. Pokud bychom na těchto místech chtěli zase zelenou trávu, bylo by potřeba trávníky provzdušnit a potom dosít, zalít … Jenže, aby taková práce nepřišla vniveč, nesmělo by se do takto revitalizovaného prostoru vstupovat. A to v našich podmínkách není reálné, protože akce v parku začínají přinejmenším v květnu, a to rozhodně není nový trávník „hotový“.

 

   Užívání Palackého sadů k akcím města a nejen města, neznamená jen poškozování zeleně, a marné snahy tyto škody napravit, musíme si uvědomit, že kolem parku bydlí lidé, kteří léto tráví tím, že se stávají účastníky akcí dlouho do noci, aniž by o to stáli. Jak nám nejednou připomínali zastupitelé, když bydlím ve městě, musím počítat s tím, že budu ve svém domově rušen. Rušen provozem různých zařízení, která dostanou od města povolení k pořádání „zábavy“ zpravidla do druhé hodiny ranní. Ovšem bydlím-li na hranici s parkem, nejsem na takový život připravena, naopak, očekávala bych klidné bydlení a krásným výhledem. Poslední dobou si o tom lidé mohou nechat zdát, pokud se jim v tom hluku podaří usnout.

 

   A nesmíme zapomenout na další věc, kterou s sebou akce přináší. Odpad. Na akcích se chtějí lidé občerstvit, některé akce jsou přímo o jídle a pití. Nápoje bývají v kelímcích, jídlo na táckách, v drtivé většině se jedná o plast, který neumíme recyklovat. Ne všichni lidé umí použít odpadkové koše, takže po akcích bývá vidět po parku něco kelímků, příborů, tácků, jídla, a v posledních letech máme jako bonus hosty akcí pomočené dřeviny, což dodá místu další rozměr, kdy důsledky akce nejen vidíme, ale i cítíme. Odpad končí na naší skládce u Smrkovic, už dnes máme odpadu tolik, že se skládka téměř v pravidelných intervalech rozšiřuje na úkor lesa nebo pole nebo louky. Ovšem zápach v sadech vyčká až na déšť, který milostivě spláchne i stromy. Močovina v této podobě není hnojivem, kdyby měl někdo nápad na nejapný komentář. Nenechte se mýlit, ne všechen odpad lze snadno posbírat a hodit do koše. Nedopalky od cigaret, různá víčka, zbytky jídla nebo rozbité sklo dá práci vysbírat nebo vymést z trávníků.

 

   Letos se Palackého sady opět dočkaly všeho, o čem píši. Odpadky všeho druhu v trávnících i na chodnících, pomočené stromy, rozježděné trávníky auty, podupaný květinový záhon, hlína místo trávníků a v nich dokonce rozbité zálohované skleničky na víno!

Aby se po akcích nepoznalo na tak frekventovaném místě, co se zde během akcí dělo, uklízí se sady v mimořádné směně. Nevím, jestli v důsledku těch mimořádných úklidů není čas uklidit po deštích naplavenou zem třeba z podchodu nebo chodníků v jiných částech města, každopádně je to práce navíc a to taky něco stojí.

   Kromě těch auty zničených ploch je tohle všechno dílem člověka bavícího se. Někteří lidé psali v komentářích-buďme rádi za zábavu, za kulturní akce, neberme ohledy na to, že ve jménu zábavy ničíme majetek města a chováme se nekulturně, člověk si chce užívat za každou cenu, tedy i za cenu ničení životního prostředí města. Jistě, i komentáře těch materiálně založených lidí byly plné furiantských mouder, jakože za stánky se vybere dost na pronájmu a tak se nová tráva přece koupí, kde je problém! Všichni tihle koumáci by jistě reagovali jinak, kdyby se celé léto ničila jejich zahrada s bazénkem, jejich dům by ze všech stran sloužil jako WC a v pondělí by to byli oni, kdo by si zahradu musel uklidit a znovu založit trávníky a záhony. Nechci zde polemizovat s lidmi, kteří takto smýšlí, nechci dokolečka vysvětlovat k čemu mají sady sloužit, ale dokud budou podobné akce probíhat v Palackého sadech, chci o bezohledném a nekulturním chování lidí referovat, ať existuje připomínka na ty, kdo sady dovolí ničit.

 

   Při všem tom veselí a radovánkách v sadech po nocích nikdo nemyslí na to, že i oku neviditelně je místo ničeno. Mám na mysli světelný smog, který poškozuje dřeviny a vadí zvířatům zde žijícím. Já nejsem vysloveně proti pořádaným akcím, ať už si o nich myslím svoje, nesouhlasím s místem, kde se konají. Pokud se zábava jednoho koná především na úkor druhého, nemyslím si, že je to v pořádku. A neomlouvá to ani fakt, že bydlíme ve městě a tak s jistým nepohodlím našeho bydlení musíme počítat, protože to není pravda.

 

Palackého sadům přeji klidný zbytek roku, a věřím, že v příštím roce se podaří většinu akcí uspořádat na jiných místech ve městě.

 

Snímek v perexu – podupaný záhon září 2021.

Na ostatních snímcích nevidíte trávníky, zbyla po nich jen udusaná zem, datum stejné.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.