Přihlášení

Palackého sady po slavnostech

31. 8. 2021 | Michaela Šťastná | Diskuze (1) | Vaše názory

Palackého sady jsou celé léto obsazovány akcemi nejen o víkendech, ale i ve všední dny. Zatímco dosud téměř beze škod, tento víkend a akce pořádané v sadech zanechaly své stopy na zeleni. Zeleň nejsou jen trávníky ve městě, záhony květin nebo stromy a keře, je to součást životního prostředí, ve kterém žije člověk. O zeleň ve městě se nám starají Městské služby a vynaložená práce není zadarmo, město ji platí. A nejen „zahradníky“ určitě mrzí, když je jejich práce systematicky ničena, mělo by to zajímat i správce pokladny města, tedy naše radní a zastupitele.

   Vloni se v souvislosti s přidělováním dotací od města dokonce dvakrát na zasedání ZM jednalo o akci, kterou nepořádá město, ale uskutečňuje se také v Palackého sadech a po předloňské akci její pořadatel neměl vyrovnané pohledávky u města, tedy v době přidělování dotací. Vloni byly vzneseny požadavky na pořadatele ze strany města především stran zabezpečení poškození zeleně v sadech během pořádání akce. Tím poškozením rozumějte nejen vydupání trávy u trávníků až na hlínu, poničené záhony a keře, ale také močení účastníků akce všude v prostoru sadů.

   A to je jeden z důvodů, proč nejsem zastánce pořádání všech (kulturních, společenských, sportovních …) akcí v Palackého sadech. V jejich průběhu totiž dochází k poškození zeleně ve správě města a tyto škody se potom musí napravit, a to město stojí peníze navíc. Nemluvě o tom, že ne všechny škody se podaří napravit do příští akce nebo dokonce do příštího roku, protože tráva neroste na povel, nebo větve se nedají na stromy přilepit.

   A v porovnání s rokem předešlým. pořadatel loni zajistil podlážky pod stánky, mám dojem, že upravil i jejich umístění na trávnících, navýšil počet mobilních toalet a pravděpodobně i dozor nad průběhem akce. Zeleň města tak byla ze strany pořadatele daleko lépe ochráněna.

 

   Takže víme, jak se vedení města vypořádalo s ochranou zeleně u loňské „cizí“ akce, ovšem pokud zeleň ničí letos akce pod záštitou města, jde ochrana zeleně stranou. Tento víkend nemusel nikdo používat podlážky pod stánky, nemusel stánek stát na dlažbě, vlastně se muselo dodržet jen to nejnutnější opatření. Nemám informaci o tom, jak byl zabezpečen dozor nad tím, aby lidé chodili vykonávat potřebu jen na toalety, ale vzhledem k počasí snad kapacita TOI TOI účastníkům slavností stačila.

   A taky podle toho park taky po víkendu vypadal. Už nikdo si nebere v parku servítky v okamžiku, kdy se staví pódia a stánky, auta jezdí mimo cesty křížem krážem, parkují po celou dobu akce, vedle záhonu, těsně pod stromem, jezdí přes kořeny stromů a nikomu, vůbec nikomu to nevadí. Úplně stejně si auta najedou po skončení akce, a naložená rejdí po trávnících. To je snad ještě horší, než lidmi vydupaná tráva kolem stánků, to, s jakou pohodou zaplníme park auty a děláme, že tam patří. A co víc, děláme, že u akce města je ničení zeleně naprosto v pohodě.

 

   Je fajn, že někomu jinému umí město nastavit pravidla a hlídá si jejich dodržení. Ještě by to chtělo taková pravidla dodržovat při pořádání vlastních akcí města. Pro ty hloubavější, ano, Palackého sady při akcích spravuje Centrum kultury, a ano, jde to na jejich triko, ale Centrum kultury je přece městem zřízená organizace.

 

   Jsem zvědavá, jak tedy Centrum kultury nahradí vzniklé škody v Palackého sadech, a jak se postará o prevenci dalších škod při pořádání zbytku akcí pořádaných letos Centrem kultury v Palackého sadech. (A chtěla bych vidět protokol nebo zápis pořízený při pronájmu Palackého sadů na cizí akci, jestli je tam popsáno, v jakém stavu je zeleň, aby se náhrada nevymáhala na jiném pořadateli, třeba). Nelíbí se mi ani trochu benevolentní přístup vedení města k ničení městské zeleně.

 

   Nemohu nezmínit dva poznatky po letošních Slavnostech města. Jedním je fakt, že se naprosto zapomnělo na podmínku pořádání akcí ohledně používání vratných nápojových kelímků (nebo tácků). Co platilo dříve a co si vedení města na akcích přálo vzhledem k pořádku ve městě a netvoření zbytečného odpadu, to je letos všem naprosto jedno. Na posledním zasedání ZM zastupitelé odsouhlasili odprodej velké části lesa, který se má vykácet a místo něj se má rozšířit skládka odpadu. Takže zbytečně vytvořený odpad město do budoucna netrápí, vykácí se les a je po starosti! Za poslední rok a půl přestal všechny trápit nárůst odpadu z materiálů, které se přirozeně na skládkách nerozpadnou a jsou zátěží pro životní prostředí. Plastové kelímky, tácky a jiné „nádobí“ použité na akcích mezi takový odpad patří.

   A druhý poznatek. Zaslechla jsem od člověka, o kterém vím, že raději nesbírá výkaly po svém psu, jak se ohrazoval proti nedělnímu průvodu koní městem a hlavně kritiku, že po koních bylo ve městě a v parku naděláno. Inu, je to určitě chyba pořadatele této akce, on má zabezpečit úklid odpadků po akci, u těchto typů spřežení koní nelze použít běžné pomůcky jako třeba používají jinde fiakristé.

   Na druhou stranu, tyto výkaly koní, na rozdíl od výkalů psích, lze úspěšně použít jako hnojivo, a jejich úklid přesunutím z plochy dlážděné na plochu zeleně je vlastně příspěvkem, ne zátěží pro životní prostředí. Pokud by se po všech akcích dal takhle jednoduše a úspěšně recyklovat odpad, mohli bychom si začít chválit.

Další měsíc akcí v Palackého sadech začíná, jakpak bude zeleň vypadat tentokrát … jak to vypadalo nyní ukazují fotografie.


 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

2. 9. 2021 (13:34)  –  Michaela Šťastná

0
0

Nedávám svoje příspěvky na FB, ale stává se, že si je prostě někdo nasdílí, a tak se k nim potom v různých skupinách vyjadřují různé názory. Sice nejsou pod mým článkem na webu Píseckého světa, ale na světě jsou.
A tak všem, kteří zastávají podobné názory (dole opsané a vybrané) vzkážu pod svým článkem:

Vážení "komentující zahradníci amatéři" z města a přilehlých obcí, Palackého sady jsou parkem a jako k parku bychom se k němu měli chovat a to jak vedení města, které sem přesouvá akce, tak ti účastníci akcí. (Berte to tak, že parky mají své určení, silnice také, řeka také atd – rozepisuji se pro lepší orientaci komentujícím)

Až těch pár rozježděnejch metrů trávníku bude ve vašem majetku – komentující pánové –, nenapíšu o tom ani čárku, protože vaše trávníky přece samovolně dorostou a rozsejete si novej přece. ;)
Možná to lidé z města neví, ale trávník sám od sebe nedoroste ani na vsi, ani ve městě, i když vám to podle vašich vědomostí máme věřit.
A taky se sám nerozseje, je potřeba nakoupit travní semeno a zaplatit lidi, co to tam upraví a rozesejou a to nebudete platit vy sami, ale občané města – z peněz města.

Vyzvala bych vás komentátory a všechny, kteří schvalují ničení Palackého sadů při akcích, abyste nám předvedli, jak ta tráva zase doroste sama od sebe za měsíc anebo se rozseje, a pokud by se to podařilo zrealizovat, napíšu článek přímo o vašich schopnostech, třeba taky jako píšu tenhle seriál. Ale bude to jen ztráta času, že ano, vaše komentáře jsou jen takové plácání znalostí o zakládání trávníků, měřítkem určování, jestli parku škodí blití, nebo dalších mouder, ne?

Z komentářů dvou pánů: …….. no tak tam bude nablito..nikdy to neni tak strasny.. to zase kazdej prehani kvuli par metrum rozjezdenyho travniku, jak kdyby se o nej starali..stejne to je podmaceny a na jare se rozseje novej.. …… ale rozhodne nebudu delat humbuk kvuli poslapany trave ktera doroste……. ……Vím ze lidi z města to asi neví, ale představte si ze ta tráva má takovou úžasnou vlastnost ze zas naroste…..takže za měsíc o tomhle nebude ani památka ….

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.