Přihlášení

Poškozování majetku města při akcích v Palackého sadech

21. 5. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (2) | Vaše názory

Minulý víkend bylo naprosto jiné počasí než tuhle sobotu, kdy se v Palackého sadech konala akce Písecký víkend módy a designu. Část této víkendové akce se konala v kulturním domě, další část opět v Palackého sadech. I přes přízeň počasí se v stavěly stany, ovšem přípravy na akci neodpovídají danému prostředí konání akce a tvoří jakýsi paradox k akci, která podporuje malé značky a tvůrce fungující na principech udržitelnosti, jak se sama označuje.

   V Palackého sadech dochází ke škodám na zeleni během týdne především rozježděním trávníků auty s povoleným či nepovoleným vjezdem. O víkendových akcích se ničí i další prostory sadů.

   Na fotografiích můžete vidět, že stavba stanu musí splňovat nějaká bezpečnostní nařízení a tím pádem se stan ukotví. Ukotvení se provede tak, že se navrtá díra do chodníku. Jak navrtá, máme přece chodníky z kamene! Na fotce je jasně vidět, že povrchy nejsou překážka. A pokud si najdete někde v archivech médií nebo samotného města fotky z akcí v Palackého sadech, zjistíte, že se vrtá do chodníků, do trávníků, prostě všude, kam pořadatel akce umístí atrakce. (Nevím, to se vrtá i na náměstí?)

   Písecká kamenná plotna, jak se nazývá materiál, ze kterého jsou chodníky nejen v Palackého sadech, je proti zvyklostem ukládání takového povrchu, v Palackého sadech zaspárována. Je tomu tak po celém městě a tím pádem tyto chodníky neumožňují zasakování vody, ke kterému by došlo při jiném způsobu pokládky povrchu. V životě jsem nepokládala povrch chodníku tohoto typu, ale hádám, že narušení spárování asi není v pořádku, i když nyní začne voda v místě zasakovat .

  Zajímalo by mě, co by nám řekli zakladatelé Palackého sadů k počínání naší radnice v posledních letech, kdy se snaží veškeré akce nacpat do jejich díla. Na první dobrou určitě to, že si nedovedeme vážit jejich díla. Já dodám, že jednou stranou jsme ze strany města informováni o záchraně stoletého jilmu za velký peníz pro jeho výjimečnost, ale jeho stromové sousedy mu nadále vystavujeme podmínkám, které jim škodí. Asi je potom budeme taky pracně a draze zachraňovat.

 

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

25. 5. 2023 (08:51)  –  Veronika Poláková

0
0

Vážená paní Šťastná, ráda bych podotkla, že si velmi vážím času a péče, které věnujete zájmu o veřejný prostor a město samotné. Je to jistě záslužné. Ale jako organizátor Píseckého víkendu módy a designu si dovoluji trochu se obhájit. Pokud v minulém týdnu vjížděla do sadů nějaká auta, neměla s naší akcí nic společného. Ta, co tam vjížděla v sobotu, byla z naší strany hlídána, aby se pohybovala po zpevněných površích. Všechny jsme instruovali dopředu a velmi nám záleželo na tom, abychom nic nepoškodili. Je možné, že někde někdo přejel po kousku trávníku, ale udělali jsme maximum, aby se to nedělo a jednalo se případně o selhání jednotlivce. Ohledně stanů – bohužel se musí postavit, i když předpověď hlásí hezké počasí. Není to totiž nikdy jisté. Déšť a vítr by mohly poničit výrobky českých tvůrců, kteří jim věnovali spoustu péče a energie. Stany jsme uchytili pouze do spár, nikoli do dlažby a nyní je již vše opraveno. Pokud budete mít zájem, můžeme celou situaci probrat osobně. Budeme zároveň rádi za vaše tipy a nápady. Hezký den, Mgr. Veronika Poláková

Odpovědět

25. 5. 2023 (10:22)  –  Michaela Šťastná

0
0

K akci minulého víkendu. Nejen letos upozorňuji na nevhodné místo ke konání rozličných akcí, Palackého sady jsou parkem – definice parku není třeba uvádět.

- Nikde v článku neuvádím, že auta, která jezdila minulý týden parkem nějak s akcí souvisí, ani nedokládám fotkou- kamerový systém MP dovede rozlišit detailně dění v parku, tedy i identifikovat objekty pohybující se parkem a po zeleni.
- Auta, co byla hlídána v sobotu, vjížděla do parku, o tento samotný fakt se v sérii článků jedná. Jízdu po zeleni připouštíte bagatelizováním zmínkou o kousku trávníků sama, já ji nezmiňuji. Parky všeobecně tvoří kousky trávníků, jednotlivé stromy, keře …
- Je jedno do jakého povrchu jsou navrtány úchyty ke stanům a podobným věcem (já o vrtání do kamene nepíši), samotná absence takových úchytů v trvalé podobě inventáře parku napovídá, že místo nebylo určeno k takovým účelům, tedy není pro ně vhodné.
Shrnutí – pro akci se ničilo spárování chodníků, aby se následně zase opravilo (organizátorem?), někde byl přejet případně kousek trávníku auty, co vjížděla do parku – Palackého sadů, jak potvrzuje organizátorka akce.

Já nikterak samotnou akci, její význam nebo důležitost nehodnotím, nemyslím si, že bychom spolu měly vést jinou debatu.
"Písecký víkend módy a designu je oslavou české módy, udržitelné výroby a poctivého řemesla." A pro princip udržitelnosti mi přijde zvláštní umístit akci do nevhodného místa s pravděpodobností jejího poničení, nic víc

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.