Přihlášení

Povoleno kácení u Cyklostezka Písek Hřebčinec – Semice

9. 9. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Úřední deska nám skýtá informaci o zahájení Návrhu veřejnoprávní smlouvy – Cyklostezka Písek Hřebčinec – Semice. Veřejnoprávní smlouva na akce města byla myslím naposledy využita u doplatku za protipovodňovou zeď, aby město tehdy rozdělilo platbu za vícepráce mimo soutěženou cenu díla, které původně avizovanou cenu výrazně navýšilo. Užitečnost a význam cyklostezek ponechám krom jedné záležitosti stranou, stejně tak odhadovanou cenu za stezku ve výši 20 milionů korun. Konkrétně v našem městě přispívají cyklostezky ne málo ke zvýšení světelného smogu.

   Konkrétně pro tuto cyklostezku zmizí opět orná půda, velký kus polí (jako pro stezku do Smrkovic) a město nakoupilo tyto zemědělské pozemky podle požadavků prodávajících, tedy co se ceny pozemků a rozlohy týče. V několika případech se koupily pozemky celé, rozlehlejší, než je pro stavbu třeba, což jsem mylně vyhodnotila jako velké plus této stavby.

   Cyklostezka povede po polích přiléhajících ke staré silnici do Semic. A protože byly vykoupeny pozemky zasahujících hlouběji do pole, tak nějak jsem si myslela, že je tím dán prostor pro zachování některých stromů rostoucích podél silnice, protože stezka nemusí přiléhat k silnici těsně.

 

   Ve zveřejněném návrhu veřejnoprávní smlouvy je ovšem uvedeno i povolení kácení těchto stromů, jedná se o lípy, o 7 kusů lip. Jasně že je nařízena náhradní výsadba, to nařizuje zákon, ale zrovna tady jsem si na základě informací o vykupovaných pozemcích myslela, že je zde velkoryse dostatek místa pro stávající stromy. To je pořád řečí o životním prostředí, o nákladech na péči o zeleň a tímhle řešením se náklady na stavbu zvyšují, místo ztratí výhody poskytované vzrostlými stromy a bude se dlouhé roky čekat na dnešní stav v lokalitě.

 

   Ještě pořád se prostředí musí přizpůsobovat nápadům na akce města, ještě pořád jsme nedospěli do stádia, kdy se akce přizpůsobují prostředí. Určitě někdo namítne, že by se prodražily náklady na osvětlení natažením sítí dál do pole a jsme u toho – proč jsou cyklostezky osvětleny, proč si záměrně ničíme prostředí umělým světlem? No nic, tyhle aspekty jsou pro vedení města nejspíš ještě během na dlouhou trať.

   A když už jsme u té veřejnoprávní smlouvy, nenašla jsem v dotčených orgánech (podávají vyjádření či stanoviska ke stavbě) uvedený spolek Voda a zeleň. Vzhledem ke spolkovým aktivitám v letošním roce nejen ke světelnému smogu, ale především k zeleni města se divím, že spolek není přihlášen jako účastník řízení.

Pokud si někdo ze čtenářů myslí, že je on účastníkem řízení této stavby, přihlaste se, lhůta běží.

 

   Vznik nové cyklostezky tak nezaznamenává žádné inovace ani směrem k moderním řešením staveb, ani směrem k ochraně stávajících stromů, zmýlila jsem se v očekávání zlepšení tímto směrem.

 

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=52300

 

V galerii obrázky s modrým vyznačením zakoupených pozemků, kde lze stavět hlouběji v poli ….


 

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.