Přírodní park a jeho veřejné toalety
Před nedávnem městem proběhla debata o hřištích pro děti. O jejich počtu, o jejich vybavení, o jejich umístění, se bavila veřejnost bez výrazné reakce vedení města. V několika případech se hovořilo o rozbitých herních prvcích, které je třeba opravit nebo vyměnit. U většiny z nich se zmiňovala cena prvku a návaznost ceny na určený rozpočet. Zjednodušeně, některé herní prvky se vymění až někdy, až na ně budou peníze v rozpočtu. Máme ovšem hřiště, na které se peníze vždy najdou.
Přírodní park, tak tam se může všechno. Hřiště v lese. Můžete si k němu dojet autem, zaparkovat v lese kde vás napadne, rušit v lese křikem, a nikdo vám nic nevyčte. A pozor, privilegium nevídané, u hřiště budou stát záchody! Postaví se v lese přístřešek a do něj postaví TOI TOI dva kusy s plným servisem! Smála bych se tomu paradoxu, protože během posledních dvou let byl problém dostat se na veřejný záchod v centru města, protože je vedení města uzavřelo, nehledě na turisty. Žádné hřiště ve městě nemá TOI TOI v dosahu. Ovšem Přírodní park Písecké hory si vylepšíme pronajatou mobilní toaletou, protože se vedení města rozhodlo si zde vybudovat hřiště a lidé se rozhodli les používat jako toaletu. Sem se peníze hrnou v milionech i v tisících, bez debat. A ačkoliv Vyhláška o přírodním parku povoluje stavět v lese jen přístřešky sloužící pro potřeby lesníků nebo myslivců pro zvěř, Na Živci se staví jak na drátkách.
Až vám bude ve městě na hřišti chybět houpačka, prolézačka, nebo co tam na hřištích je pro děti, buďte zticha, nikde si nestěžujte, uvědomte si, že nejsou v rozpočtu peníze. A peníze nejsou třeba proto, že máme v lese TOI TOI záchody. Že stavba a pronájem není vysoká položka? Možná, rozhodně je to zbytečná položka z rozpočtu města. Že se tím ochrání les před znečištěním od návštěvníků hřiště? Božínku, kdyby se neprosadil nápad stavět tam hřiště, nedošlo by ke znečištění lesa v takové míře!
OBJEDNAVATEL DODAVATEL
město Písek Adresa: Pavel Pešek
OBSAH objednávky
Objednáváme u Vás přístřešek na mobilní toalety v lokalitě chaty Živec, dle nabídky.
Celkem: max. 80 000,00 /není plátce DPH
termín: do konce dubna 2022
schválil: Ing. Vít Fučík
Zadavatel při zadávání této objednávky posoudil možnosti uplatnění aspektů sociálně, environmentálně odpovědného zadávání a inovací a konstatuje, že při vytváření objednávky nebylo možné jejich použití.
Ing. Václav Filip vedoucí odboru Josef Lejčar správce rozpočtu
V Písku 26. 1. 2022
OBJEDNAVATEL DODAVATEL
město Písek Adresa: TOI TOI, sanitární systémy, s r.o.
OBSAH objednávky
Objednáváme u Vás dlouhodobý pronájem 2ks mobilních toalet s možností mytí rukou včetně servisu 1x týdně – lokalita Písek – V Živci.
termín pronájmu: 28.3.2022 – 27.11.2022 (35 týdnů)
cena: 56 000,00 Kč bez DPH
schváli: Ing. Vít Fučík
Ing. Václav Filip vedoucí odboru Josef Lejčar správce rozpočtu
V Písku 26. 1. 2022
Diskuze k článku
Je-li servisem 1x týdně myšleno nějaké vyvážení/mytí, v letních měsících to bude 6. den silný kulturní zážitek pro každého návštěvníka.
V pondělí RM rozhodovala o dalším nájemci penzionu Živec. Doporučen byl zájemce, který nabídl nejvyšší nájem a rovnou si jej na příštích pět let i zastropoval. Inu, když město samo přesně neví, jak vysoký nájem chce, určí si jej nájemce.
A jsme opět u toho, soutěží se o cenu(nájem) penzionu a nijak není zohledněno, kde ten penzion stojí – v přírodním parku.
…firma DIO restaurant a penzion Putim, s. r. o., která navrhla nájemné, které se bude v průběhu pěti let postupně zvyšovat, první rok bude činit 174 000 korun bez daně a během pěti let vystoupá na částku 336 000 korun bez daně za rok, v následujících letech by nájemné mělo zůstat v této výši,“ řekla místostarostka Petra Trambová. … Turistická chata prošla v roce 2019 celkovou rekonstrukcí, která stála 16,6 milionu korun bez DPH.
https://www.mesto-pisek.cz/mesto-vybralo-noveho-najemce-chaty-zivec-prevezme-ji-uz-v-dubnu/d-44067/
Tedy se rekonstrukce zaplatí za cca 50 let. (A to se během té doby nesmí nic rozbít.)
Neštěstí české povahy a politiků je urputná snaha zachovávat nebo budovat provozy z obecních pokladen bez ohledu na finanční výnosnost.
Tak hlavně, byla to přestavba, ne rekonstrukce, a stála daleko víc – Cena rekonstrukce s DPH – 20 038 025,- Kč, plus filtrace pitné vody – 349 000,- Kč, plus vnitřní vybavení chaty –cca 5 000 000,- Kč, zřejmě včetně kuchyně za 771 670,- Kč bez DPH, a samozřejmě plus příprava projektu rekonstrukce 1 178 000,- Kč.
Živec by měl zůstat v majetku města. Celkem nepochopitelné je, že s jeho historií a umístěním se město pustilo do takové přestavby, o návratnosti investice se přestalo uvažovat při schválení přestavby.
Chyba je, že výše nájmu je jediný ukazatel pronájmu objektu umístěného v přírodním parku, přírodní park měl být hlavním ukazatelem u výběrka, ( já bych volila tohoto uchazeče – Svobodná lesní mateřská škola a základní škola Ráj Pracejovice
využití: provozování „internátní základní školy“ a restaurace minimálně dle požadavku města Písek, ubytování dětí a průvodců základní školy a v létě táborům provozovaným školou. Restauraci bude provozovat kuchař, který bude vařit pro školu a hosty restaurace. Zájemce splňuje podmínky výběrového řízení), jestli se navržený provoz do místa hodí se nezohledňuje . A komu jde dneska o to, aby byly děti na čerstvém vzduchu třeba.
Nechci předjímat výsledek pětiletého nájmu firmou, neznám a neužívala jsem její služby, ale ve své nabídce uvádí –> Oživení lokality různými akcemi typu grilování, jízda na koni apod. samozřejmě s ohledem na přírodu a klid. <- Tisková zpráva vylepšila provoz o –> Už nyní je ale jasné, že zde zůstane zachován provoz restaurace i penzionu, nový nájemce počítá také s pořádáním kulturních, společenských a hudebních akcí. <-
Obzvlášť hudební akce v přírodním parku, to je ten ohled na přírodu, čímž se mi firma rovnou zařadila mezi další, kdo chtějí civilizovat přírodní park Písecké hory. A pokud město napoprvé pronajalo vlastně "nový" objekt za půl milionu, asi nějakou představu o výši nájmu má, a přesto přistoupí na návrh nájmu na pět let, navíc s limitem u nájmu. Jaké smlouvy mají nájemci v jiných částech města?
Tohle byla chata pro pěší turisty, kteří se zde v klidu lesa mohli občerstvit (přespat) a pokračovat v cestě. Když bylo schváleno vybudování ohniště, myslela jsem na bezpečnostní opatření s ohledem na les, a místo toho je tam ta stavba. A v klidu tam přibývají další stavby, nazývané hřiště. O tom, že se tam jezdí auty a nadivoko parkuje po lese se ví a všemi je to tolerováno.
Všechno s ohledem na přírodu.
(Intimčo v kadibudkách ve filmu S tebou mě baví svět.)
Dášenka Adámková: Byly jednou dvě budky.
Pepíno Bednář: Ale nebyly to obyčejný budky.
Dášenka Adámková: Byly začarovaný.
Pepíno Bednář: Byly to kadibudky.
Dášenka Adámková: A nežila tam Baba Jaga, ani zavřený děti v chlívku.
Pepíno Bednář: Žili tam dva hodný lidi.
Dášenka Adámková: My dva.
Na Živci máme dvě kadiToitoiky. Co by si tam děti říkaly, kdo ví …
Kdo tam tu ohavnost instaloval – nebyla to Baba Jaga, ale město ve spolupráci s Lesy MP.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=156048090159836&set=p.156048090159836&type=3