Přihlášení

Proč nechráníme životní prostředí před škodlivým světlem?

14. 6. 2024 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Většinou si nevšímám chlubných vyjádření o SMART řešeních produkovaných městem. Nebo té potřebnosti být IN a SMART. Jednak nemám ráda používání cizích názvů pro věci, které umíme říct česky, protože žijeme v Čechách nebo na Moravě, a potom mi vadí i samotný způsob většiny prezentací těch chytrých věcí. Nepovšimnout jsem si nemohla informace o výměně svítidel ve městě a než jsem se stihla sama zeptat, je tu i odpověď, o jakou že barvu světla se jedná.

   Aktualita: Písek vymění zhruba 900 světelných zdrojů veřejného osvětlení

Městské služby Písek vymění v druhé polovině tohoto roku zhruba 900 výbojkových svítidel veřejného osvětlení za svítidla s LED technologií. Díky tomu uspoří 68 procent elektrické energie ročně. Na výměnu starých světelných zdrojů městské služby získaly dotaci z fondu Národního plánu obnovy Evropské unie ve výši 100 procent z celkových nákladů, které budou 9,1 milionu korun.

Veřejné osvětlení budeme modernizovat na Václavském předměstí, na sídlišti Portyč, v průmyslové zóně, v lokalitě od Kollárovy ulice k Jiráskovu nábřeží, dále pak v ulicích Pražská a Harantova,“ uvedla tisková mluvčí Městských služeb Písek Lenka Gareisová. Nová svítidla budou vybavena regulací, která umožní snížení výkonu svítidel v nočních hodinách, kdy je provoz na komunikacích minimální, a tím se také sníží spotřeba elektrické energie, aniž by byla porušena norma stanovující intenzitu osvětlení komunikací.

V Písku je kolem 4 000 bodů světelného osvětlení, které městské služby průběžně modernizují. Mění kabelové vedení, instalují nové stožáry a LED svítidla s regulací výkonu. A mají v plánu v obnově osvětlení pokračovat. „Pokud se podaří časově zrealizovat výměnu světel z dotace, jsme připraveni podat ještě jednu žádost ve stejném rozsahu,“ poznamenala Lenka Gareisová.

Městské služby Písek zažádaly o dotaci na výměnu světelných zdrojů veřejného osvětlení již minulý rok. „Schválení finančních prostředků bylo ale během schvalovacího procesu pozdrženo procesními problémy během výběrového řízení konkrétních světelných bodů. Případ dokonce řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neshledal však žádné nepravosti,“ dodala mluvčí.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí

 

Dotazy občanů na webu města: Jan 30.5.2024 17:24:01 Veřejné osvětlení (č. 2242030)

 

Dobrý den,

dočetl jsem se, že bude vyměněna podstatná část věřejného osvětlení. Chci se zeptat, zda se město nějak zabývá barvou světla? To bílé nepříjemné světlo má prokazatelně negativní dopady na hmyz, a tedy i přírodu, a lidský cirkadiální rytmus. Případně jsou na trhu speciální fólie, kterými lze lampy přelepit. Uvažovali jste prosím i tímto směrem? Protože měnit přirozenější oranžové světlo za bílé je krok zpět. Informace například zde: https://svetelneznecisteni.cz/

 

Odpověď: Petra Měšťanová, DiS. 11.6.2024 13:01:05 Veřejné osvětlení (č. 2242163)

 

Dobrý den,

při obměně veřejného osvětlení, které bude město realizovat z dotace, budou instalována bílá světla o hodnotě maximálně 2 700 K. Zvolena byla v souladu s podmínkami dotace.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí

 

   Město si nechalo v roce 2019 vypracovat dokument zabývající se i problematikou veřejného osvětlení ve městě. Právě zveřejněná informace o přijetí dotace na výměnu svítidel je v rozporu s plánem uvedeným v dokumentu SECAP https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=30890 , protože světla budou bílá, tedy světla prokazatelně poškozující zdraví lidí, fauny a flory ve městě samozřejmě také. Výměna svítidel má probíhat jak v obydlené části města, tak mimo ni. Což o to, přijaté dokumenty nejsou závazné a politici si po léta činí vlastní výklad přijatého. Energetická politika města se zavazuje k úsporám energie, bez zmínky o tvorbě nebo snížení světelného smogu či vlivu nočního světla na životní prostředí.

Výměna svítidel za možná úspornější co do technologie, ale za stejně škodlivou bílou barvu světla považuji dle pojetí SMART města za absurditu.

  

   Na veřejném projednání záměru stavby spalovny zazněl od třetího místostarosty názor, že lidi se nedaří naučit třídit odpad, protože v části města žijí lidé „čuňata“, kteří vyhazují odpad třeba z oken. Já to pochopila tak, že místostarosta nevidí cestu, jak některé spoluobčany poučit a posléze přimět k tomu, aby odpad třídili anebo alespoň ukládali tam, kam se ukládat má, navzdory moderní době 21. století. Dostalo se mu odpovědi o možnostech řešení takové situace, já se připojuji se souhlasem a doplňuji, že každé řešení s sebou nese také trochu námahy nebo práce navíc. Ale výsledek se vyplatí, vždyť Písek patří mezi města s nízkou produkcí komunálního odpadu v kilogramech a dlouhodobě získává ocenění v soutěži Odpadový Oskar. Jak to souvisí s výměnou osvětlení ve městě? Výměna osvětlení ve městě proběhne nyní, v 21. století, v době, kdy snad i děti ve škole vědí o škodlivosti bílého nočního světla na živý organismus. Přesto město přijme dotaci na výměnu svítidel veřejného osvětlení s bílým světlem!

 

   Výměnu svítidel ve městě nijak nerozporuji, chápu, že se v tomto směru jedná o potřebnou a opomíjenou záležitost. Co nechápu je fakt, že se výměnou svítidel vracíme k bílému světlu. Po tom, co máme přijatý dokument SECAP, kde se jasně hovoří o změně barvy svícení na žlutou, potom, co je tato informace dostupná úplně všude, poté, co máme na takové chytré řešení vlastní složku SMART, po tom všem je podána žádost o dotaci na svítidla s bílou barvou světla. Nepochopitelné.

(Leda by někde v záloze byla dotace na filtry pro svítidla a město si na tu dotaci podalo žádost, že by se ta nová svítidla polepila tím filtrem …)

   Jen pro pořádek, jakou barvou světla se svítí na cyklostezkách vedoucích mimo zastavěnou část města? Já jen, že město vědomě rozšiřuje světelný smog mimo hranice města a navíc škodlivou barvou světla. Ovšem když se zadaří podchytit informaci o probíhající akci, tak se (drobet pokrytecky?) v rámci Hodiny Země zhasne osvětlení památek. Jakože jdeme s dobou asi.

 

https://www.mesto-pisek.cz/pisek-vymeni-zhruba-900-svetelnych-zdroju-verejneho-osvetleni/d-56312/p1=29518

https://arnika.org/odpadovy-oskar


 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.