Přihlášení

Prosazování prodeje pozemků a (naivní?) komentáře

26. 6. 2024 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Už jsem nechtěla k prodeji pozemku u Purkratic psát do doby, než se starostovo prosazování jednoho zájemce o koupi stane faktem. Už jsem psala o zvláštním zájmu prodat konkrétnímu, starostou navrhovanému zájemci, pozemky, které město neplánovalo letos vůbec prodávat. Psala jsem o počátečním až nestandardním postupu u hlasování o prodeji pozemků, popisovat situaci projednání prodeje při dalším jednání by vydalo na knihu. Ani se mi nechce si připomínat nevkusné pokusy zvrátit jasná fakta, ty pokusy prosadit jen tuhle firmu až na hranici únosného argumentování pro zastupitelstvo. Ale udělám to, písemně, pokud se jednání zvrhne ve frašku i zítra na zasedání zastupitelstva.

   Mezitím se mi dostalo něco komentářů ze sociálních sítí, komentářů k prodeji pozemků právě společnosti Primoco UAV SE . Nedělám si iluze o znalosti tématu komentujícími, protože potom by se v diskuzi nevyskytovalo tolik nesmyslů. Některé argumenty mi fakt stojí za komentář.

- „Ať už se to schválí, budou alespoň další volná pracovní místa …Aby se Vám nestalo, že Vám začnou odcházet schopní lidé z lokality tam, kde mají lepší podmínky“ Podle prohlášení majitele firmy bude požadavek maximálně na 6 pracovních míst (předpokládám, že vývojová část společnosti jen změní sídlo, ne zaměstnance, firma má své vlastní zaměstnance). Jako asi jsem někde zaspala, ale to máme fakt ve městě tolik nezaměstnaných leteckých inženýrů? A která škola nám je tu produkuje taky nevím!

 

- „a přinese to peníze do regionu.“ Firma má sídlo v Praze, nebo který region měl pisatel asi na mysli? A jaké že to peníze?

 

- „Dejte si do podmínek, aby se nedělaly přelety a testování nad obydlenou oblastí a je po problému, ne?“ …“A to je problém omezit letový provoz pro testování těchto strojů?“ Tak to je dost dobrý vtip! Společnost bude v montovací hale vyrábět násobně víc bezpilotních letounů a ještě víc dronů, a určitě s nimi nebude provádět testovací lety! Chacha, prodej z továrny rovnou armádám světa nebo je odvezou testovat jinam! Majitel společnosti sám prohlašuje, jak získal povolení létat od Temelína po Orlík, tak určitě se bude vyhýbat zastavěným oblastem! A povolení pro lety v noci jakbysmet, proto si je vyřizuje, aby omezil testování výrobků a létal jinde, než doteď, fakt vtipná diskuze. Společnost bude dál pořádat školení pro piloty, tak to oni přijedou do Písku a budou tu cvičit na trenažéru? Chacha. Kdyby to byl naivní komentář, ale tohle je myšleno vážně.

 

- „Podle mě je super že tu v Písku máme firmu která se zabývá hlavně vývojem a není to jen montovna.“ Další člověk, co neví k čemu píše, protože vývojová část je pouze součástí plánované montovny bezpilotních letounů a dronů.

 

- „Montovna pro užitečnější věci, než většina těch, které už v průmyslové zóně stojí.“ Autor je asi Army fanda, výrobky jsou prodávány armádám k vojenským účelům, já osobně si nemyslím, že to Písek pozvedne, jako určitě se pro někoho může stát terčem.

 

- „Navíc tyto drony létají ve vysokých výškách kde a nich ani nevíte.“ Ne všechny, ne pokaždé, potvrdí obyvatelé obcí kolem letiště, letových tras.

 

- „tak ta firma to tam plánuje vyrábět, a ne vám s tim lítat před oknem ložnice… přece…“ Pokud má společnost v plánu navýšit výrobu dronů, bude je i testovat. Testují se nad obcemi, kde mají občané domy, byty a okna ložnice. Povolení pro společnost na rozšíření leteckých tras a testování letů i v noci zmínil majitel firmy jak na představení projektu v Písku, tak i v Čížové. Slyšet a vidět jsou už několik let.

 

- „Mě přijde, ze rozvoj města Vás nezajímá …“ Rozvoj města brzdí nepřítomnost továrny se zaměřením na letecký průmysl s výrobou pro vojenské potřeby? To je síla! Božínku, co bychom si počali, kdyby se majitel privátní společnosti rozhodl koupit letiště ve Slezsku a ne u Písku?

 

   Pokud se chcete připojit k propagaci prodeje pozemků pro společnost prosazovanou starostou, zjistěte si o záměru aspoň základní údaje. Sice jsem se u čtení pobavila, ale o společnosti argumentujících občanů na toto téma si musím poopravit mínění.

 

   Prosazovaná společnost není ve státním režimu, je to poměrně mladá firma podnikatele. Společnost byla prověřována několikrát kvůli porušování určených letových tras, hlučnosti testovaných letounů, došlo k pádům strojů, majitel firmy odmítá nějaká pochybení, občané přilehlých obcí disponují důkazy, jak se jim vedle tohoto „ tichého souseda“ žije.

 

   Majitel firmy tajil zastupitelstvu v Písku, že svůj záměr stavět halu na výrobu letounů a dronů chce realizovat v Krašovicích. Majitel společnosti tajil zastupitelům v Čížové, že chce záměr realizovat v Písku. Při slovní konfrontaci na zasedání zastupitelstva v Čížové majitel společnosti zastupitelům sdělil, že Písek(stavba haly) je plánem B! Při konfrontaci na zasedání zastupitelstva v Písku majitel společnosti přísahal, že chce záměr realizovat v Purkraticích. Opravdu hodnověrné chování majitele společnosti. Společnost prý neporušuje zákony. Ovšem u stavby oplocení letiště si nepožádala o stavební povolení, ani povolení výjimky k zásahu do biokoridoru.

Jak nám sdělil starosta, společnost je bohatá, peníze vyřeší mnohé.

 

   O pozemky má v zároveň zájem další společnost, která zde chce provozovat buď výrobní haly nebo sklady. Porovnání provozu obou firem se nekoná.

 

   Můj názor je stále stejný, tyhle pozemky se vůbec nemají prodávat. Mám zato, že v minulosti současný třetí místostarosta pravil cosi o tom, že by město mělo pozemky pronajímat, na 30,40 let. Není to novinka, někde je to užívaná praxe. Určitě je to pojistka, že kolem města za pár desítek let nebude zbořeniště opuštěných továren.

 

  Prosazovaná společnost možná nebude nejhlučnější továrnou u Purkratic, možná bude provoz jen dvousměnný, třeba nebude do továrny a z továrny jezdit tolik aut, jako k jiné továrně. Jenže tahle továrna bude v místě svoje výrobky i testovat, bez sdělení toho, co ty testy přinesou za nevýhody nejen obyvatelům Purkratic a Písku. A to je podle mě zásadní informace, která je „tajná“. A jak je něco tajného, vždy je to něco velmi zajímavého.

 

   Zastupitelé si vždy po volbách předají štafetu nazvanou Alibismus. V rámci alibismu zastupitelé u některých usnesení dokážou stvořit kolikrát takový text, že jej později sami úplně správně nechápou. Aby nebylo jejich rozhodnutí na první dobrou jasné, opředou je mnoha slovy. Nyní chtěli zastupitelé prodávat pozemky, ale zase nechtěli ztratit přízeň voličů tím rozhodnutí. Pozemky mají jasné určení využití dané indexem v územním plánu, ale to by zase mohl chtít koupit pozemky kdekdo! Tak je třeba do usnesení zamotat rádoby podmínky, jak to využití pozemků dle územního plánu „jako“ změnit a zároveň napasovat favoritovi radnice.

   Nenechte se uchlácholit řečmi o tom, jak se do usnesení zastupitelstva dají podmínky ve prospěch města a obyvatel. Ty podmínky usnesení nejsou právně vymahatelné, je to jen a jen popsaný papír a pozlátko pro voliče. Každý majitel koupených pozemků se bude řídit jen tím, co je zákonem určené, tedy pozemky určené k výrobě a skladování. Jen se naši zastupitelé (ne všichni!) snaží vlichotit se lidu nějakými nastavenými (v praxi nefunkčními) parametry před prodejem, aby oni sami měli výmluvu, proč hlasovali pro. Usnesení navržené do třetice na projednání prodeje je zbaveno balastu zbytečností, každý zastupitel bude rozhodovat za sebe, schválně, čím si kdo hlasování odůvodní.

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.