Přihlášení

Referendum, zrušení zakázky bazén – o tom se rozhodne se čtvrtek

10. 8. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (1) | Vaše názory

Mezi velice zajímavé body na zasedání zastupitelů budou ve čtvrtek patřit tři body, související s novým i starým bazénem. Zastupitelé dostanou druhou šanci se rozhodnout o referendu k bazénu. Podruhé mají šanci převzít na sebe odpovědnost v plné výši za stavbu nového bazénu. A poprvé mají možnost v bodě, kterým je navrženo zrušení vypsané veřejné zakázky na nový bazén a zasáhnout do rozhodování pěti politiků na radnici.

   Všechny body programu jsou v tuhle chvíli více než důležité pro budoucnost města. Ani já nechápu, proč se současní zastupitelé obávají referenda k bazénu. Pokud vezmu jen fakta, tuto tristní situaci způsobilo pouze několik zvolených jedinců ve vedení města, dokonce se na tom nepodílela snad ani v jednom případě celá rada města. Znovu připomínám, první referendum vzniklo proto, že občané nesouhlasili s návrhy na přestavbu starého bazénu. Vedení města přijalo výsledek referenda, vytipovalo lokality pro výstavbu nového bazénu a vypsalo anketu pro občany, ve které veřejnost vybrala lokalitu v kasárnách. Tím končí celý příběh referenda, odteď už to jen kazí radní města, kteří ignorují vytipovanou a územním plánem připravenou lokalitu a rozhodnou se pro tu pod lesárnou. Současní zastupitelé se pokusí vrátit bazén do kasáren a opět jsou naprosto ignorováni vedením města a pracovní skupinou ke kasárnám natolik, že si po roce znovu vrátí bazén pod lesárnu. Všechny tyhle úskoky několika politiků vedou ke stavu, v jakém se nacházíme dnes, tedy bazén se nestaví nikde. Uplynulo dost času od prvního referenda k tomu, aby se do politických rozhodnutí zapojila znovu veřejnost, jak je vidět, veřejností zvolení se točí v kruhu a neví jak z něj ven, proč nedat slovo veřejnosti, která zhodnotí deset let činnosti zvolených a zkusí je nasměrovat k řešení situace. Nakonec, občané si zastupitele volí, aby prezentovali jejich názory, tak proč si ty názory nesjednotit v podobě referenda? A konání referenda podporuji i přesto, že já sama doufám v bazén vedle sportovní haly v kasárnách, nejsem zastáncem upření práva veřejnosti k vyjádření názoru.

 

   A když je vedení města nuceno opět zrušit veřejnou zakázku na bazén, tak jde za zastupiteli s žádostí o vypsání nové zakázky s navýšenou limitní cenou za stavbu. Zastupitelé se podvolí a schválí vypsání veřejné zakázky s limitní cenou 480 mil. Kč (15 mil. Kč interiéry + 15 mil. Kč parkoviště nad umělou trávou + 450 mil Kč vlastní stavba) bez DPH.

   Ovšem tak nějak se nikdo zastupitelům nezmínil o tom, že smlouva předložená k výběrovému řízení bude jiného znění, než smlouvy u zrušených zakázek na bazén. Tato smlouva obsahuje inflační doložku, to znamená, že v průběhu stavby bude možné navyšovat limitní strop ceny stavby o aktuální inflaci. Zastupitelé neměli důvod se dotazovat na znění smlouvy, protože po dvakrát v ní inflační doložka obsažena nebyla, nemyslím si, že by zastupitelé nějak zanedbali úpravu usnesení, neexistoval pro to žádný předpoklad. Naopak, považuji za chybu předkladatelů, že se o doplnění smlouvy o inflační doložku nezmiňovali na zasedání ZM, protože z dnešního pohledu to vypadá, že znění smlouvy bylo zastupitelům záměrně zamlčeno, aby mohla být prováděna stavba bazénu pod lesárnou nad limit ceny za stavbu.

   Pomalu to vypadá, jako kdyby někteří radní města chtěli být něco víc, než zbytek zastupitelů, co se hospodaření týká. Na ZM dříve zaznělo, že zastupitelé nemají posuzovat materiály k bazénu, protože je to na zastupitele složitý materiál, kdežto radní o něm rozhodují běžně a pro ně to asi těžký materiál nebude. Zastupitelé zastropují cenu bazénu, ale radní si odsouhlasí ve smlouvě inflační položku a usnesení zastupitelů obejdou. Přitom všichni dohromady, jak rada, tak zastupitelstvo, rozhodují o penězích města a pro všechny je řádné hospodaření prioritou, nebo ne?

 

   Bod Schválení vítěze VŘ akce „ Nový plavecký bazén- Písek III „ zastupitelstvem města Písek je vlastně logická reakce na všechny počiny rady města ohledně bazénu. Rozhodnutí RM vedou město k dalším výdajům k bazénu, např. odmítnutí doporučení administrátora na zrušení zakázky = placení posudků na coby kdyby, k vyjmutí toboganu, k přiřazení toboganu, k revizím projektu, dokola totéž, a evidentně bude lepší, když se do rozhodování zapojí i zastupitelé, kteří mají stejnou zodpovědnost vůči městu a občanům.

   Tohle letní zasedání zastupitelstva slibuje několik velice významných bodů, o kterých budou zastupitelé rozhodovat, měli bychom jejich debatě o bodech věnovat pozornost jako voliči, protože názory zastupitelů jsou jedním z ukazatelů, podle kterých si vybíráme u voleb své favority.

A navíc se tu také jedná o řádnou porci peněz a budoucí podobu města.

 

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=46204

 

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=46201

 

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=46199

 

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=3535

 

0
0

Diskuze k článku +

18. 8. 2022 (19:59)  –  Zdenka Staňková

0
0

Celou dobu sleduji veškeré dětí kolem nového bazénu. Čtu všechny argumenty vedení města, sleduji rozhodování zastupitelstva. Nejsem jistě jediná.
Nevím, zda někoho z kompetentních osob napadly základní otázky v této nejisté době:

PRO KOHO JE BAZÉN URČENÝ?? KDO HO BUDE VYUŽÍVAT?
V době, kdy kolem nás slyšíme negativní informace, které se týkají cen energií, vysoké inflace, drahých potravin a dalších životních nejistot….
Zamyslel se někdo nad tím, pro koho by se drahý bazén /cca půl miliardy/ + překvapivá pro mnohé inflační doložka /20 –30 milionů/ vůbec postavil, a kdo by tam chodil?
Když lidi nebudou mít peníze na základní potřeby, rozhodně nepůjdou do bazénu. Navíc – jaké bude nastavené vstupné??? Zamyslel se někdo, jaká by byla v této době režie?
Zamyslel se někdo, jaká by byla jen cena energií? A to má Město mnohem již teď dražší tarif díky krachu smluvního dodavatele. Ze všech stran se skloňuje energetická krize. Na jakou teplotu by se mělo vytápět a ohřívat voda??
Muselo být zvednuté vstupné ve starém bazénu – důvod si uvědomují všichni.

Média nás informují ze všech stran. Doporučuji kompetentním osobám – pusťte si TV, rozhlas nebo si přečtěte noviny.

Vzhledem k tomu, že se tak obrovská investice týká všech občanů města Písku, měli by mít všichni možnost se vyjádřit, ať se to někomu líbí nebo nelíbí.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.