Přihlášení

Stav zeleně v Palackého sadech po dvou týdnech

14. 5. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Palackého sady se snad nestanou místem odpočinku v pravém slova smyslu. Po zavedení šetrnějšího sečení trávníků se z řad zastupitelů ozývalo, že v našich parcích si nelze na trávníku rozložit deku a pobýt nějakou dobu v parku, že ta místa v Písku nemáme. Já osobně bych si takovou aktivitu v parku nedopřávala, tak velký a klidný park ve městě nemáme, ale dovedu si představit pískoviště na sídlišti a deku pro jeho uživatele na trávě opodál. Ale i kdybych v Palackého sadech takové ležení na trávníku viděla, pochybuji, že by se jednalo o odpočinek v pravém slova smyslu. Nejen pro nedostatek klidu co do velikosti parku, spíš pro jeho umístění ve středu města, navíc v něm čím dál víc jezdí auta

   V předešlém článku jsem ježdění aut po parku, tedy důsledky pohybu aut po zeleni, dokládala i fotografiemi. Hned následující týden byla auty zničená zeleň zasypána novou zeminou, pondělí patřilo státnímu svátku, ve středu byla zemina na všech rozježděných a vyšlapaných místech. Dobrá, snad by došlo i k dosetí trávníku a zeleň by byla obnovena.

   Další týden začínal rovněž státním svátkem a hned ve středu bylo na exponovaných místech jasně patrné, že je stav stejný, jako před navezením zeminy, což dokládám opět snímky zeleně. Najdeme tu stopy po pneumatikách aut stejně, jako dříve, stále se jezdí stejnou cestou, protože ono to možná ani jinudy nejde.

V pátek byl stav dokonán, pomalu nepoznáte, že se minulý týden navezla nějaká zemina na rozježděná místa, viz fotogalerie.

   Víkend do parku vnáší další aktivitu, jakpak to bude v parku vypadat při pondělku na dosud nezničené zeleni …

   Věřím, že se na projíždění aut parkem víc soustředí pozornost dotčených orgánů města, ale jak je vidět, nelze ohlídat vše. Tentokrát už navrhuji instalaci mechanické ochrany zeleně v podobě zábran, které nejsou žádnou novinkou, protože trávníky parků ve městě tak byly již v minulosti ochraňovány. Do parku nepatří takové zábrany použité na Výstavišti nebo v Harantově ulici (tam patří a měla tam být instalovány již dávno), ale ochránit okraje trávníků se dají osvědčenými prostředky. Jsem si jistá, že investice do těchto zábran vyjde pokladnu města výrazně levněji, než celoroční snaha o obnovu zničené zeleně.

   Udělená pokuta řidičům za přestupek jízdou po zeleni může být motivem pro zvolení jiné trasy závozu zboží, nicméně vidíme, že není dostatečným opatřením na ochranu zeleně. Práce zahradníků je zničena, zbytečně se na místa musí vracet znovu a znovu, na řadě je udělat opatření v podobě trvalé pevné ochrany zeleně.

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.