Přihlášení

Stav zeleně v Palackého sadech tento týden

29. 4. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (4) | Vaše názory

Dubnové zasedání zastupitelstva mělo na programu schválení kupní smlouvy o smlouvě budoucí, která se týkala prodeje pozemku vedeného jako zeleň města, na kterém přímo roste lípa srdčitá, nádherný vzrostlý strom ohodnocený částkou 378.722 Kč, který by byl developerem pokácen. Je málo zastupitelů, kterým záleží na zeleni města a hodnotě stromů. Podrobnější popis debaty, ve které mimo jiné zaznělo od zastupitele, že developer pozemek ke stavbě nepotřebuje a pokácení stromu by bylo zbytečné, kdy developer rovnou zastupitelům oznámil, že zaplatí pokutu za kácení ihned, předem (v pohodě!) a také o petici občanů, která byla projednána jako součást projednávaného bodu, bude teprve následovat. Zůstanu u zeleně ve městě.

   Údržba zeleně není ve městě snadná, to víme. A není to levná záležitost, obzvlášť v okamžiku, kdy se musí opravovat po jejím zničení, a týká se to jak travnatých ploch, tak všech dřevin, jsou to výdaje navíc. V nedávné době byla zcela zničena mladá lípa, jasný příklad vandalismu na zeleni. Nejčastěji dochází k poškozování zeleně na travnatých plochách veřejných prostranství, parků, sídlišť. Poškození trávníků má většinou dvě polohy, jednu, která vede k úplné devastaci zeleně, kdy po roce málokdo zjistí, že zde rostl trávník, druhou polohou je částečné poškození trávníku. Většinou jsou to řidiči aut, kteří jízdou po zeleni trávníky ničí. Napravit takové zničení trávníku stojí město peníze, které by mohly být využity jinak.

   Uvedu dva čerstvé příklady. Trvalé poškození trávníku před lávkou na ostrov. Neustálým parkováním aut řidiči, mířících na zimní stadion nebo na ostrov, byl zcela zničen široký pruh trávníku. Někteří řidiči aut tvrdí, že nemají kde parkovat, proto ničí zeleň, někteří tvrdí, že tam parkují, protože tam nevidí zeleň, na každý pád tam není povoleno parkovat auta a řidiči se vědomě dopouští přestupku. Na stav zeleně nedávno upozornil radní Martin Brož.

   A došlo k nápravě. Místo je jednoduše, myslím i levně a hlavně rychle zabezpečeno zábranou tak, aby tam auto nemohlo být zaparkováno. Výborně. (viz fotogalerie)

   Druhý příklad je z Palackého sadů. Nejenže jsou lidé líní popojít sotva tři metry po chodníku, ale doslova k devastaci zeleně dochází podél historické památky, kterou je hradba města. Můj názor je ten, že povolením umístění předzahrádek podél této památky se zúžil profil pro auta, která zásobují firmy se vchody do Palackého sadů a tak místo po chodníku jezdí po trávníku. A doprava opravdu devastuje části parku. Navíc je teprve duben, jak bude zeleň vypadat v létě asi. A tohle se děje se souhlasem města, zahrádky v těch místech povoluje město, vjezd pro zásobování jakbysmet. Nevyjadřuji tím úplný nesouhlas s obojím – i když povolit zahrádku přiléhající na historickou památku mi nepřijde jako bezva nápad – protože obojí se dá řešit tak, aby nedocházelo k ničení parku. Já pochybuji, že způsobené škody by dnes někdo vymáhal po firmách, ke kterým jezdí zásobování, prostě vzniklou škodu napraví zahradníci města za peníze města.

   Ani na udělení pokuty anebo vymáhání náhrady škody způsobené poškozováním zeleně zjištěným konkrétním firmám nechci tímto komentářem přednostně urgovat. Upozorňuji spíš na absolutní absenci předcházení těmto škodám, a zase jsou tu určitě dvě polohy pohledu na věc. Firmám nezáleží na tom, kudy a jak se k nim zásobování dostane, firma jen využije přívětivého prostředí Palackého sadů pro svůj byznys, a že to prostředí ničí dopravci kvůli prosperitě jejich firmy je jim dočista šumák. Dopravcům zásobování je už tuplem jedno, jestli v nějakém městě ničí nějaký trávník, hlavně že si pohodlně zajedou ke vchodu firem.

   Druhou polohou je neprovedení preventivních opatření samotným městem v podobě podmínění provozu v Palackého sadech při povolování vjezdu pro zásobování a kontrolou dodržování podmínek. Trávníky podél pěšin a cest bývaly v místech křižovatek zabezpečeny různými druhy zábran. I já je v parku pamatuji, železné zábrany na rohu, bránící tvoření „zkratky“ přes roh křižovatky pěšin.

  Doufám, že i Palackého sady se dočkají nějakého ochranného opatření co nejdříve, nejpozději ihned. Zahradníci jistě škody napraví nebo se o to určitě pokusí, ale proč jim přidělávat práci a ubírat jim peníze rozpočtu na něco, co lze vyřešit prevencí trvale a efektivně, no ne?

   A malá douška na konec. Dovedu si v jasných barvách představit, kdyby ta zničená zeleň byla v majetku kohokoliv z občanů nebo firem sídlících třeba v parku, jak by majitel vyváděl a vehementně bránil svůj majetek! Ovšem pokud jde o majetek města, tak to je ihned jiný náhled na tu stejnou věc.

Ve fotogalerii jsou zcela čerstvé důkazy.

P.S. Jen zkratkou povzdechy: …. hlídač parku – bejvávalo … nedokonalý kamerový systém města … vzrůstající nevůle ctít životní prostředí … Ve čtvrtek po poledni stálo před restaurací U Reinerů – u vchodu – bílé osobní auto. Od restaurace neodjíždělo určeným výjezdem k divadlu, ale v naprostém klidu zamířilo směrem k poště a odbočilo k trafice na rohu Palackého sadů. Když jsem se otáčela, abych se podívala, zda opravdu hodlá vyjet tamtudy, těsně mi uhnul cyklista, který nemá na téhle cestě v parku povoleno jezdit. To nezačíná anarchie, to vrcholí arogance a bezohlednost.

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

30. 4. 2023 (11:26)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Vám už v parku vadí i člověk na kole? (Nikterak neomlouvám, že někteří jezdí jako hovada a o zvonku neslyšeli ani z vyprávění.)

Fotka č. 8 nebude od aut, tudy prostě chodí lidi.

Ohledně fotek z parku, kde si to údajně někteří zkracují přes roh, bych to za sebe viděl spíše tak, že větší dodávku/náklaďák s pivními sudy není technicky možné na tom místě vytočit, aby zadní náprava na tu trávu nesjela. Řešením by bylo vydláždit tam širší pruh, popř. to udělat jako na ostrově. Ten se též zásobuje a zajet se k němu nedá.

Preslova ulice od křižovatky s Nádražní poskytuje podobný obrázek jako objíždění předzahrádek. V ní je to kvůli parkujícím autům.

Odpovědět

30. 4. 2023 (12:14)  –  Michaela Šťastná

0
0

Cyklisté obecně mi nevadí vůbec. Ale ano, vadí mi cyklista na tomto chodcům určeném chodníku. Cyklista jedoucí po chodníku, kam nemá povolen vjezd mi vadí stejně jako ta auta. Pro váš klid, šla jsem středem parku, tudy nemají cyklisté povolenu průjezdní trasu parkem nebo nevíte, že je parkem vedena trasa pro cyklisty jinudy? Je fakt, že takhle polopaticky jsem to nenapsala, ale vám to tedy napíšu.

"Fotka č. 8 nebude od aut, tudy prostě chodí lidi." Ano, k fotce č. 8 se vztahuje i text v článku, mám ho sem okopírovat?

Ohledně fotek z parku, kde si to fakticky zkracují přes roh trávníku nevidím řešení ve větším zadláždění parku! Palackého sady nevede žádná účelová komunikace určená provozu motorových vozidel, Palackého sady slouží primárně užívání pěším lidem. Pokud je tam vjezd na výjimku povolen zásobování, mělo by povolení podmiňovat i používání určitých chodníků za jasných pravidel, protože tu jezdí po chodnících.
Vám fakt na zeleni hodně záleží, jak tu čtu, pro auta zadláždíme další kus zeleně, bezva nápad do parku.
Evidentně auta zajíždí tam, kam se nevejdou a zřejmě ani jezdit nemají. Způsobují tím škody na majetku města, to by stálo za řešení, si myslím.

Pokud je problém podobný i jinde ve městě, vzniklý kvůli dopravě v klidu pácháním přestupku, je to zas jen důsledek nečinnosti města při řešení takové situace. Dopravu v klidu má řešit PČR, na kterou se má město obrátit, protože v důsledku neřešení přestupků v dopravě v klidu dochází k poškození majetku města jinou dopravou.

Odpovědět

3. 5. 2023 (09:21)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Omlouvám se, skutečně nemám povědomí, kudy jde skrz park oficiální trasa pro kola. Když jsem před 20 lety tudy denně na kole jezdíval, bylo to zásadně tím nejširším chodníkem, vedoucím v polovině od pošty až k mostu. Ten jsem na kole přejížděl také a občas se praštil do hlavy o proklatý akát na jeho konci.

Dnes už takové klukoviny nedělám, 2 km od domu k poště jezdím autem (přes park ne) a na kolo se práší.

Odpovědět

4. 5. 2023 (10:06)  –  Michaela Šťastná

0
0

Hmm, domnívám se, že se jako řidič orientujete v dopravním značení a Palackého sady jsou (a zajisté i byly) řádně značením vybaveny.
Viz fotogalerie.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.