Přihlášení

Tak kolik cestujících se vyvezlo na Živec?

2. 10. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

I když to úplně nevypadá, je podzim. Jak se průběh počasí podepíše na zeleni, především na dřevinách, to teprve uvidíme. Nicméně na začátek podzimu je navázána rekapitulace využití nové linky MHD na Živec. Po prvním měsíci provozu město zveřejnilo jistou statistiku obsazenosti cestujícími, přičemž do této statistiky byli zahrnuti všichni cestující po celé trase linky, netýkala se konkrétní obsazenosti s cílem zastávka Živec.

   Chápu, že vymezit sledování obsazenosti jen na dvě zastávky oběma směry není snadné. Přesto si myslím, že pokud chce město obhajovat zavedený spoj právě jeho obsazeností, musí předložit statistiku obsazenosti právě u těchto nově zřízených zastávek, linka již ve městě své cestující měla před rozšířením o nové zastávky, tím pádem má statistika obsazenosti celé trasy linky nulovou výpovědní hodnotu.

   Podle mých informací po celou dobu jezdí spoje minimálně vytíženy jak na Živec, tak především ze Živce. Pokud nahoru veze bus dva lidi a dolů ani jednoho víckrát během jediného víkendu, považuji provoz linky za fiasko. A to je ten lepší případ vytíženosti spoje.

   Nečekám velkolepou prezentaci statistiky jako ke zvýšení daně z nemovitosti, ale očekávám podrobnější data, než byla zveřejněna po prvním měsíci provozu této linky MHD.

   Proč sem pletu to navýšení daně? No protože vybrané peníze z daně přijdou do rozpočtu města a z rozpočtu města je financovaná celá ta povedená akce s busem do Píseckých hor. Kdyby se sečetly náklady na tuhle akci od hodnoty pokácených stromů přes asfalty, výhybny až po provoz busu, nejspíš by to dalo na jednu opravenou ulici ve městě.

https://www.mesto-pisek.cz/linkou-na-zivec-se-za-prvni-mesic-provozu-svezlo-250-cestujicich/d-51592/p1=29518

Linkou na Živec se za první měsíc provozu svezlo 250 cestujících autobus MHD

Za první měsíc provozu se novou linkou MHD číslo 7, která jezdí v pátek, sobotu a neděli z vlakového nádraží přes Velké náměstí, Harantovu ulici a sídliště Logry na Živec a zpět, svezlo 250 cestujících. Využívaly ji zejména rodiny s malými dětmi, ale také lidé, kteří jsou například hůře pohybliví a na Živec nedokážou vyjít. „Velmi mě potěšilo, že si nová linka, která je v provozu teprve od 11. června, své cestující našla. Podle prvotních ohlasů s ní jezdí zejména rodiče s dětmi v kočárku, senioři nebo lidé se zdravotním handicapem, tedy skupina cestujících, kterou jsme očekávali. Doufám, že si nový autobus další cestující ale ještě najde,“ řekl místostarosta Josef Soumar.

Linka číslo 7 jezdí na trase Vlakové nádraží–U autobusového nádraží–Nádražní–Budovcova–Velké náměstí–Harantova–Logry–Živec celkem šestkrát týden, a to v pátek, v sobotu a neděli. Jízdní řády jsou nastaveny tak, aby na tento autobus mohli lidé přestupovat z jiných spojů MHD. Jedná se o sezónní linku, která jezdí od června do konce září. Město má v plánu vyhodnotit první rok provozu a na základě získaných dat rozhodne o případných úpravách.

Petra Měšťanová, tisková mluvčí

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.