Přihlášení

…. tak si, prosím, nehrajme a jednejme ….

5. 5. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Všeobecné veselí na zasedání zastupitelstva hned v jeho úvodu, taková byla reakce zastupitelů jako odpověď na můj dotaz, doplněné rádoby vtipnými komentáři vyslovenými nahlas i mimo mikrofony. Minulé, březnové zasedání zastupitelstva města, navštívili žáci základních škol. Někteří žáci se podělili o své dojmy ze zasedání a mezi poznatky žáků patřilo i zjištění, že někteří zastupitelé města si už od začátku zasedání hrají na telefonu hry. Zeptala jsem se zastupitelů, zda by se ke hraní her mohl někdo jmenovitě přihlásit. A reakcí zastupitelů nebylo doznání, ale všeobecné veselí, bohužel nemáme na videu záběr na celé zastupitelstvo, který by rozesmáté zastupitele zaznamenal.

   Vzkazy píseckých deváťáků píseckým zastupitelům v minulém čísle Píseckého světa až neuvěřitelně žáci vystihli naprosto přesnou charakteristiku dění na zasedání zastupitelstva, zhodnocenou vlastně stále ještě dětmi politikou snad nepolíbenými.

 

   Jejich vzkazy vnímám rozporuplně. Deváťáci během poměrně krátké návštěvy zasedání postřehli jakou politickou kulturu vneslo nové složení zastupitelů do projednávání zasedání naprosto přesně.

Ve mně to zjištění budí dvojí pocity, radost z toho, že tu nekulturu vidí i jiní, nejen já, dokonce na první dobrou a smutek z toho, že jsme si zvolili takové zastupitele, kterých si nemohou vážit ani na politice města nezúčastněné děti.

 

   Zasedání zastupitelů sleduji delší dobu, v minulosti také docházelo k podobným situacím v průběhu zasedání zastupitelstva. Ještě nikdy však do veřejného prostoru neproniklo tolik pohrdání ze strany koalice k opozici, nikdy se tolik během diskuzí neuráželo, nenapadalo, nelhalo, nechyběl respekt a slušnost v jednání nikdy v takové míře, jak postřehli i deváťáci na zasedání v březnu. Netvrdím, že uplynulé roky to byla idyla, ale to, čeho jsme svědky od podzimu, určitě nebylo v Písku standardem. Nechci úplně spekulovat kdy a kdo se na té nekultuře politické podílel více či méně nebo pokaždé, protože se poslední roky do zastupitelstva vrací stejní zastupitelé, je to asi jejich vývojem v čase.

 

   Deváťáci postřehli zajímavost ohledně práce zastupitelů, jejich nepřipravenost a nezájem o probíhající zasedání. Ano, máme zastupitele, kteří nevěnují pozornost dění v sále a věnují se vlastnímu programu. Už jsem viděla sledování sportovních zápasů, sledování různých sociálních sítí, prohlížení různých webů, nebo podřimování u stolku. Nezřídka se chodí telefonovat, nebo do restaurace, popovídat na chodbu … a potom zastupitel jen zbystří u hlasování, kde se zachová podle dohody jak hlasovat, nebo alibisticky zrovna musí telefonovat v předsálí. Ano, to se dá označit jako jedno ze standardních chování zastupitelů. Hraní různých her také probíhalo, ne že ne.

 

   A protože deváťáci nejmenovali, kdo ze zastupitelů si v práci hraje hry na telefonu, zeptala jsem se na dubnovém zasedání zastupitelů, zda se doznají k této činnosti v době průběhu zasedání. Starostovi města dotaz vyloudil úsměv na tváři, po chvíli mlčení zastupitelů se zeptal: „Hraje si někdo počítačové hry? Tak nevidím, že by se někdo hlásil (smích) asi to platí pro pravou část té strany … je pravda, je pravda, že byli z obou dvou stran (smích) …“ Mlčení jsem přerušila větou: „Takže ne!“ Starosta města se stálým úsměvem na tváři odvětil: „Takže, takže ne …. tak si, prosím, nehrajme a jednejme ….“

   Můj dotaz nevzbudil v zastupitelích žádnou sebereflexi. Nejen starosta města se u mého dotazu smál, téměř všichni informaci o tom, že se zastupitelé v placené pracovní době věnují zábavě, pojali jako veselou historku, jakoby se týkala někoho jiného a ne jich samých. Nikdo ze zastupitelů se nepozastavil nad tím, že se něco takového odehrává na zasedání ZM, nikomu nepřišlo ani trapné ani ostudné, že žáci ZŠ museli zjistit, jak naši zvolení přistupují ke své funkci. Reakce zastupitelů se dá vykládat jako jejich postoj k funkci, do které byli zvoleni. Podle nich je v pořádku, že se zastupitel ani na zasedání zastupitelstva nevěnuje své práci.

 

   Zastupitelstvo města Písek čítá 27 dospělých osob. Ani jedna osoba se nedokázala přiznat k nevhodné zábavě na zasedání zastupitelstva v březnu, kdy místo sledování průběhu projednávaného bodu hrála na telefonu hry, v placené pracovní době.

   Zastupitele jsme si zvolili my voliči, mezi kterými byli jistě i rodiče deváťáků. Teď abychom se před deváťáky styděli za naše zvolené i my, tak pěkně nám naši zvolení oplácí naši důvěru svěřenou jim ve volbách.

 

Reakci na položený dotaz najdete zde: čas 13:16:24 http://bitest.videostream.sk/pisek/archiv/20230427/index.html 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.