Přihlášení

Vyhláška na petardy

29. 1. 2018 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Stejně jako v jiných městech, i v Písku se dotazoval opravdu vysoký počet občanů na používání pyrotechniky. A ne málo z nich připojilo svůj návrh na řešení omezením, vyhláškou, nebo jiným řešením. A odezva ze strany vedení města byla neuvěřitelně a nečekaně rychlá.

  Celou věc totiž hned v lednu probrala jak rada města, tak zastupitelstvo na svých jednáních. Vyhlášce s omezením používání pyrotechniky se město nebrání, ale zavádět ji nebude. Zábavné jsou argumenty, proč  vyhláška nebude. Tak proto, že se tato problematika objeví jen jednou v roce, v určitou dobu, a trvá jen pár týdnů, také proto, že by se vymáhání takové vyhlášky špatně dodržovalo, tedy že by byl problém lumpa chytit a usvědčit a potrestat. A cituji: „… proto, že nechceme zvyšovat míru regulace chování občanů další vyhláškou…".  Tady ta rychlá akce končí.

  Ani já si nemyslím, že na všechno musí být vyhlášky, nebo zákony. Naproti tomu jsem nikde nenašla, že je užívání pyrotechniky povoleno, komu je povoleno a kdy je povoleno. Jde tedy o jednání v režimu – co není zakázáno, je povoleno – a nevzniká zde žádný nárok se této aktivity domáhat, nebo protestovat proti jejímu postihu. Jenže. Tam, kde ustává rozum, kde se začíná svoboda zaměňovat za anarchii, je potřeba najít řešení, třeba za cenu represí. Taková vyhláška postihne opravdu jen zlomek občanů, dokonce dětí, tedy by byla většinou přijata kladně, většina občanů petardy na Mikuláše nehází. To, že by taková omezující vyhláška vznikla, by byla spíš jen pojistka, aby k excesům nedocházelo. Uvedu příspěvek z webu města: << Ondřej (Neregistrovaný) 11.1.2018 Dotazy občanů > Reakce na "petardy" a tolik mravokárců (č. 2184576)

Dobrý den, nemohu se ubránit neupozornit na ty hromady "mravokárců", kteří jsou horliví, v souladu s moderním plošným zakazováním všeho, s čím nesouhlasí, nebo se nepozdává. Uvědomujete si vůbec, že by se postupně zakázalo vše a vrátili by jsme se do doby těžké nesvobody? Ano chápu, že je to dnes moderní, plošně zakazovat. Takto bychom se za chvíli mohli dostat k tomu, že by se nesmělo používat veřejné osvětlení, protože někomu svítí do ložnice a on nemůže spát – jde o světelný smog. Ano, je to absurdní, ale aby jsme se všichni nedivili. Ale zpět k "pejskařům. Sám jím jsem a omezení petard bych se nebránil, ale podle mého názoru není pravda, že petardy bouchají neustále. Těch pár dnu ( konec roku a ten mikuláš, kdy to bouchávalo mnohem, mnohem víc) to snadno vydržíme, ale spíše mi vadí, když mám uklízet po svém psovi, který chodí … výhradně mimo chodníky, ale než k tomu dojdu, mám velký problém nevyšlapat po těch, kteří na úklid s prominutím kašlou, ale ruku na srdce, kolik z těch, kdo si tu stěžují k takovým patří???? Vím, že policie toto kontroluje, ale ani oni nemůžou být všude a buďmě rádi, že je máme. Mimochodem buďme i rádi, že jsou toleratní vůči parkování (samozřejmě s rozumem), protože kdyby nebyli, tak na sídlištích a ve velké spoustě ostatních míst nemají lidi kde parkovat. Je třeba si uvědomit, že kapacita pakovacích ploch je stavěna na jinou dobu, kdy nebylo tolik aut. Jen na Hradišti např. by nemělo minimálně 100 (spíše víc) aut kde stát. Tímto bych chtěl policistům poděkovat za rozum, při jejich práci, ikdyž zde většinou každý jen kritizuje. Děkuji za možnost se vyjádřit a omlouvám se za délku (nevydržel jsem, když jsem četl zdejší diskuzi) >>

  Pejskař Ondřej je z mého pohledu už za hranou, tedy v anarchii. Protože petardy neslyší pořád a jsou jen těch pár dnů, tak to vydrží a zákaz nechce. Názor jeho psa neznáme. On se bojí, abychom se vyhláškou nepřiblížili bývalé nesvobodě, těžké dokonce. A hned taky píše proč. Ví o světelném smogu a jeho škodlivosti, ale bojí se tmy, co kdyby se venku nesvítilo, protože už tak sem tam vyšlápne psí lejno, co majitelé psů mají podle vyhlášky uklízet, ale nechají ležet. Sice to mají hlídat a pokutovat policisté, ale ti nejsou všude a nevidí všechno. Kdyby jo, nemohl by parkovat, kde ho napadne, v místech zákazu a s vědomím, že ho hodní policisté nepokutují a tak jim za to díky … Hradišti chybí 100, spíš víc, míst pro auta! Kapacita míst pro auta je na jinou dobu, dnes nestačí, tak dík policistům za rozum! Svobodu, svobodu!

  Já pejskaře Ondřeje chápu, na webu bylo hodně příspěvků o regulaci používání pyrotechniky, tak chtěl lidem připomenout, co zákazy s sebou nesou, ale sám to zhoupl do chaosu. On asi neví, že odkládání aut na ulicích nemá oporu v zákoně. Divil by se, kdybychom si také jiný svůj majetek zaparkovali na silnici, jako on své auto. Někdo by si odložil skříň se zavařeninou, protože nemá místo ve sklepě, jiný by tam složil zásobu dřeva na zimu, barely na vodu na zalití zahrádky, a proč ne sušáky s prádlem. Cituji: “Jan Fiedler, bývalý vedoucí oddělení dopravy pražského magistrátu – … Tady si každý myslí, že je město povinno zajistit pro jeho miláčka stání na komunikaci, to ale prostě není pravda. Tak jako když děláte výkop na silnici, musíte zaplatit za zvláštní užívání komunikace, tak zrovna tak byste měl platit za zvláštní užívání komunikace, protože tam parkujete své soukromé auto a zabíráte veřejný prostor. To tady taky ještě nikdo nepochopil. Když jsem si přečetl od jednoho redaktora, že modré zóny jsou synonymem pro pitomost, tak tedy musím říct, že pitomec je pan redaktor. Tohle prostě vůbec nepochopili ani politici, ani novináři. Každý si může parkovat na svém pozemku, ve své garáži nebo na své parcele, ale na ulici nemá nárok, to může být nejvýš dar od města, že tam může stát…“

  Pejskař Ondřej je vzorek mnoha občanů, já jsem vzorek těch jiných. Chápu, že všichni majitelé aut nemají garáže či vlastní pozemek, kam mají auto dle zákona dát a do bytu ho nedají. Potom jim město má vyhradit místo k odložení vozu. Já jsem pro placené místo, kvůli návratu investic do parkoviště. Nejvíc jsem pro parkovací domy, koncentrovat do jednoho místa větší množství vozů, šetřit místem, stejně jako se koncentrují příbytky lidí do vícepodlažních domů.

  Pejskař Ondřej by měl poděkovat ještě za to, že nežije třeba v Německu. Co tam je vyhlášek a omezení pro lidi! Sklo do kontejnerů se smí vyhazovat jen v určeném čase, třeba v poledne a po osmé večer se to nesmí. Třídí se dětské plenky. Zálohují se plastové láhve, od limonád a nápojů, takže je doma skladují, než je vezmou vrátit zpět do obchodu. A konečně zábavní pyrotechnika se smí prodávat teprve tři dny před Silvestrem. Ještě podivnější na tom, že se tomu lidi nediví, a že to respektují. V poledne spí malé děti, řinčení skla v kontejneru je vzbudí. Večer o to také nikdo nestojí. Jednorázové pleny se na skládce nerozloží. Plasty obecně jsou problém, tak jsou výrobci nuceni ke zpětnému odběru láhví a zákazníci dopředu platí zálohu, kdyby se jim nechtělo vracet láhve. V Německu jsou ohňostroje povoleny jen krátce mezi Silvestrem a časnými hodinami Nového roku. Zcela zakázány jsou mimo jiné v blízkosti kostelů, dětských útulků, domovů důchodců a nemocnic. V celém spolkovém Německu.

   A v Maďarsku jsou pravidla na používání zábavní pyrotechniky podobná, legální prodej zábavné pyrotechniky je povolen pouze od 28. prosince, používat takto nakoupené ohňostroje lze jen na Silvestra po osmnácté hodině do šesté hodiny ranní na Nový rok.

  Rakousko to má jinak, přestože ohňostroje zde můžete pouštět prakticky v průběhu celého roku, jde to pouze na vybraných místech. Téměř vůbec nemůžete zábavní pyrotechniku používat ve městech. Speciálně ne v blízkosti kostelů, nemocnic, mateřských škol, domovů pro seniory, farem nebo zoologických zahrad. Dále je jako civilista nesmíte pouštět ani v horách nebo v blízkosti lesů.

  Polsko – pyrotechniku zde mohou zakoupit pouze dospělí nad 18 let a její odpalování je omezeno na 31. prosince a 1. ledna ráno. Některá místa to povolují už od 30. prosince.

 Na Slovensku to má každé město jinak. Například v Bratislavě, Košicích nebo Bánské Bystrici je používání zábavní pyrotechniky během celého roku zakázáno pod pokutou mezi 100 až 300 euro. Výjimkou je samozřejmě silvestrovská noc, kdy si pyrotechniku můžete užít od 23: 00 do 02: 00 hodin.

 Pejskařovi Ondřejovi vadí mravokárci a zákazy, mě zase zaměňování svobody za anarchii. Domnívám se, že se lidem v zemích stižených zákazy nežije špatně, že netrpí těžkou nesvobodou, a troufám si tvrdit, že drtivá většina žije takto spokojeně. Chápou význam vyhlášek, chápou potřeby ostatních lidí, nebo zvířat, nemyslí jen na sebe. Kvalita jejich života jistě není horší, než ta naše. Navíc mají disciplínu a tu lze přenášet do všech ostatních sfér života.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.