Přihlášení

Zamyšlení po roce

7. 3. 2020 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Uplynul rok poté, co nám třetí místostarosta zničehonic sdělil, že zachytil aktivitu občanů směrovanou ke zlepšení stavu zeleně ve městě. Uvedl, že pokud nepůjde o fanatiky, vítá jejich aktivitu, a potom nám jako první sdělil záměr města :“… vedení města podpořit iniciativy o zazelenění města také. Vyhlašujeme proto podporu s názvem Kvetoucí město. …“ čímž bylo míněno, že ten, kdo si do zahrady Městských služeb donese své truhlíky, nasypou mu do nich substrát zdarma.

   Článek v celém znění je k dispozici na webu Píseckého světa dodnes, zrovna tak můj názor na něj, kde jsem uvedla, že jako první krok pro zazelenění města, mi to připadá žalostně málo. Uvedla jsem také, že jsou města, kde se tak složitě do podpory města občané hlásit nemusí a „jedou“ v zazeleňování už dlouho. A docela mě překvapila shovívavost spoluobčanů, kteří se vyjadřovali v tom smyslu, že město konečně něco dělá, ať je nechám a hned nepomlouvám. A proč jim nedám šanci, že jsem moc náročná, že je to první krok, že nejsem spravedlivá.

   Rovnou jsem si v tu chvíli nadepsala příspěvek- Těm, co tolik věřili- s tím, že na podzim mým kritikům zrekapituluji, co mi vyčítali a v čem(a jestli vůbec) měli pravdu. Jak šel čas, připravený článek jsem vyhodila, ne že bych lidem nechtěla oživit jejich výroky, ale výsledek museli vidět sami, tak mi to přišlo jako mrhání časem.

A přesto se k tomu musím vrátit, i když je to minulost.

Čekala jsem naplnění slibů pro letošek, uvedených tehdy ve článku, a kde nic tu nic, výzva občanům se nekoná.

 

   Vzhledem k suchu v loňském roce se poprvé ve městě omezila seč travnatých ploch ve městě. Jen naprostý ignorant by si toho nevšiml a zaznamenala jsem opravdu hodně kladných ohlasů, které se posouvaly až do roviny – i to vedro je nějak snesitelnější, když sídliště nemá vypálené trávníky na troud, ta zelená barva to dělá – což je asi i pravda.

   Překvapilo mě, kolik lidí se divilo, že tráva kvete, jetel kvete, jitrocel kvete, tam, co se předtím revitalizovalo nebo kopalo, vlivem promíchání půdy vyrostly rostliny, kterým někdo říká plevel a ty také nakvetly, a tak svah ke školce na Jihu byl chvíli barevný, kolem obrubníků to také kvetlo…. Stejně tak mě překvapilo množství lidí, kterým vyšší tráva vadila, a důvody proč jim vadí mě spíš děsily, než pobavily – protože jsou v ní klíšťata, protože škodí alergikům, protože to hnusně vypadá, k čemu je mi tráva prospěšná, když není k jídlu (nekecám, to fakt zaznělo).

   Většina těch lidí do trávy nechodila(nespíš léta), nebyla alergiky, stála na chodníku, po čele jim tekly čůrky potu a nedocházelo jim, že když si z rozpáleného chodníku stoupnou do té vyšší trávy (do stínu od stromu), pocítí okamžitě ten rozdíl v teplotě, že zem pod trávou je chladnější. Nedošlo jim, že ta tráva nám to sídliště ochlazuje a nedělá z něj poušť. Nedošlo jim, že ty květinky živí hmyz, ten nám opyluje budoucí potraviny … že když tráva poporoste, má to svůj význam daný samotnou podstatou výskytu trávy na Zemi. Už vůbec jim nedošlo, že i prostředí má vliv na člověka.

   Jak to bude se sečením trávníků ve městě probíhat letos, to dopředu nevíme, doufám, že Městské služby podrží loňskou taktiku, kterou nastavilo víceméně počasí, součinnost s odborem ŽP, a snad i vůle MS.

   Čekala jsem, že se dozvíme, kde ve městě přibudou záhony pro květiny, které trávníky se dosejí zátěžovou trávou, aby vydržely případné užívání k pikniku nebo pobíhání dětí, jak se změní parky dosazením živých plotů, a také nějakou zpětnou odezvu na to, jak proběhl v tomto směru ten uplynulý rok. Buď hledám na špatných místech, nebo to není nikde zveřejněno.

   Čekala jsem slíbené zhodnocení loni založené květinové louky ve městě, jak ji veřejnost vnímala (většinou tedy z aut, vzhledem k jejímu umístění) a kam se posune letos a v jakém rozsahu.

Čekala jsem zbytečně.

   Třeba mi to nevěříte, ale je mi to hodně líto, že jsme nic z toho nedozvěděli. Jak odbor ŽP, tak městské služby přece loni pozměněnou taktikou, třeba jen v sečení zeleně, změnili životní prostředí ve městě nejen pro lidi, ale i pro samotné rostliny, o fauně zde žijící nemluvě. Je proto obrovská škoda, že nebyla uveřejněna alespoň krátká bilance toho co se udělalo, třeba spojená s tím, co se udělá letos.

   No nic, tak třeba příště, nebo dodatečně. Takhle mi to totiž připadá, že se v tohle směru udělá jen to co si veřejnost vykřičí, bez koncepce do budoucnosti, bez ohledu na význam pro životní prostředí města, bez významu pro samotnou obnovu zeleně (trávníků a záhonů) především. A jakmile křik utichne, vrátí se vše do zajetých kolejí, tedy do těch, co jsou kritizovány. Dovolím si to tvrdit s klidem, protože na příští sezónu nebyl program oficiálně zveřejněn.

 

   Jen připomenu svůj názor na trvalkové záhonky ve městě, respektive na jeden, v Truhlářské ulici na Jihu. Na pozemcích zrealizovala jiná firma náhradní výsadbu tímto způsobem – porovnat kvalitu a provedení lze se záhony u nemocnice např.. Rozdíl je patrný. Ale někdo ten nápad musel schválit a povolit, je tu jistě prostor i pro reklamaci provedení díla a hlavně ponaučení pro příště… Trvalkové záhony nás nespasí, v tomhle provedení tuplem a kdoví, jestli náhradou za pokácené stromy má cenu vypálit chemicky trávník pro takový záhon.

 

   Vloni zbylo něco peněz odboru ŽP a nakoupil za ně závěsné květináče – truhlíky. Nevím, kde budou zavěšeny, čím budou osazeny a počkám si na konec roku, kdy se dozvím, jaké náklady to na umístění, osazení a údržbu (to zalívání, hnojení… ) pro tu jednu sezónu stojí. Já bych se s kytičkama držela při zemi, tak uvidíme, jak to bude vypadat ve vzduchu.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.