Přihlášení

Zastupitelé o bazénu

28. 4. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Minulý týden zasedali zastupitelé. Jedním z bodů k projednání byl bod 14) – Informace o stavu projektu “Nový plavecký bazén v Písku“ – další postup akce. Na tento bod byl navázán dodatečný materiál k projednání na zasedání a tím materiálem byl návrh na Vyhlášení místního referenda, ve kterém by měli obyvatelé města možnost vyjádřit se k umístění a dalšímu postupu u bazénu. Jenže tento bod nebyl zařazen do programu, ačkoliv se mohlo o jeho zařazení hlasovat tajně, což u zastupitelů neprošlo. Chápu návrh tajného hlasování u bazénu, byla by tím poskytnuta zastupitelům jistá volnost pro vyjádření názoru.

Ne, referendum ze strany zastupitelů podporu nemá. Pročpak?

  Naproti tomu jsem nepochopila, proč byl během zasedání porušen Jednací řád zastupitelstva a to tím, že po dvou hodinách zasedání má být umožněna zastupitelům přestávka v jednání. A přestávka se nekonala, i když mohla začít v 15:08:18 hodin a od této hodiny třeba ještě třikrát. Přestávka se nekonala a tak se začal projednávat bazén v čase 15:35:05 a jeho projednání i s hlasováním trvalo do 17:19:31, kdy začala přestávka, vyhlášená starostkou města bez udání doby jejího trvání.

   Přemýšlela jsem, proč byl porušen Jednací řád zastupitelstva a přestávka nebyla vyhlášena po dvou hodinách jednání jak řád určuje. Nakonec jsem se přiklonila k tomu, co řekl Josef Soumar v diskuz u projednávaného bodui:  „… Já se nejprve vyjádřím k taktice paní starostky nedat nám přestávku, snad to zrychlíme … „

   Ani zpětně jsem nepřišla na jiný důvod, než ten vyřčený. V půl čtvrté končí spoustě lidí pracovní doba, všichni si představíme, jak se cítíme, zastupitelé mají normální pracovní den poslední dvě a půl hodiny sedí a soustředí se na zasedání, je ku prospěchu věci se projít, občerstvit nebo jen dojít na čerstvý vzduch. Na zasedání zastupitelstva města se stalo už mnohé, jsou slyšet a vidět věci, které by člověka běžně nenapadly a jestli je taková taktika dalším stupněm prosazování nápadů některých zvolených, jen doufám, že se neujme. Jsem přesvědčena, že se jednalo o tah taktický, v přesvědčení mi podpořila starostka města, když před hlasováním konečným navštěvovala jednotlivé zastupitele a krátce s nimi pohovořila. Řeknete si, co by ne, vždyť na hlasování se vrátil dokonce rychlým krokem třetí místostarosta, který byl velmi dlouho zcela mimo jednací sál, ale nehovořila jen se členy koalice. Podle videozáznamu zjistíte účastníky hovoru před hlasováním, inu, 14 zastupitelů, hlasujících pro bazén, nemusí být členy koalice.

   Poslední projednání stavby bazénu jen umocňuje tu celkovou pachuť z celého handrkování a prosazování vůle zvolených, nerespektujících původní rozhodnutí. Připomenu ta rozhodnutí – postavit bazén v kasárnách (spolu se sportovní halou). To je rozhodnutí, které mělo být plněno a které se celá léta někdo snaží měnit. Já sama jsem také zastáncem tohoto původního rozhodnutí, na kterém se tehdy podílela i veřejnost a pro kterou byl změněn (a snad stále platí) územní plán, aby stavba mohla započít co nejdříve. Všechny argumenty, proč bazén nestojí, jsou jen výmluvy těch, co prosazují bazén na jiném místě, za každou cenu, nyní doslova za půl miliardovou cenu, kvůli nim bazén nestojí.

 

   I proto se nedivím tomu, co v diskuzi uvedl Jiří Hořánek, napřed podle zápisu:

Ing. Hořánek – v roce 2020 podpořil stavbu nového bazénu z důvodu urychlení výstavby bazénu, ale bohužel z důvodu oddalování a prodlužování realizace akce dochází ke škodám. Město musí nadále investovat prostředky do starého bazénu, včasným ukončením výběrového řízení by nedošlo k navýšení cen stavebních prací a výraznému prodražení celé akce. Za tuto špatnou situaci viní Ing. Trambovou, která by měla na sebe vzít politickou zodpovědnost a odstoupit z funkce

   A konec tak, jak jej řekl: „… Podle mého soudu by bylo férové, tady říci že to je špatně a za ten špatný výkon nést politickou odpovědnost, proto bych rád vyzval paní Ing. arch. Trambovou aby zvážila odstoupení z funkce, protože si myslím, že tohle je špatná věc, a že to město těch pár měsíců do voleb by to vydrželo se dvěma místostarostama. …“

 

   Že nenásledovala žádná reakce k vyřčenému jsem se drobet divila, ale zpětně si říkám, že se pan Hořánek odvolával na politickou odpovědnost a to nebude téma, na které by zastupitelé reagovali. Vidíme to přece neustále u rozličných rozhodování, že zrovna odpovědnost za svá rozhodnutí je to poslední, co zastupitele u hlasování nějak brzdí. Možná není od věci jim něco z té odpovědnosti sem tam předhodit, bazén se samosebou nabízí jako jedno z dobrých témat.

   V případě té politické odpovědnosti neznám míru, dle které se posuzuje, nicméně souhlasím s výrokem. Podle mého mínění nebylo vhodné, aby vedoucí pracovní skupiny výstavby bazénu pod lesárnou mohla po prvním zrušeném výběrovém řízení naprosto nestranně a řádně vykonávat stejnou práci vedoucí pracovní skupiny výstavby bazénu v kasárnách. Neměla tuto pracovní skupinu řídit a k odpovědnosti měla být vyzvána v okamžiku, kdy pracovní skupina nedodržela usnesení zastupitelů umístit bazén a sportovní halu do jižní části kasáren, a bazén spolu s halou umístila ve zpracovávané studii mimo kasárna. Zároveň se vlastně na rok téma bazénu uspalo, neproběhla žádná příprava projektu na bazén v kasárnách a jako na zavolanou přišlo prohlášení odborné veřejnosti, které napomohlo vrátit bazén pod lesárnu.

 

   Výzva směrem k odstoupení místostarostky zůstala bez odezvy. Já si nemyslím, že šlo o nějaké gesto nebo řečnický obrat, a také si myslím, že by se i v našem městě měla politická odpovědnost začít praktikovat neprodleně. A někdo musí být první.

K bazénu toho zaznělo více, ještě se k tématu vrátím.             http://bitest.videostream.sk/pisek/archiv/20220421/index.html

 

Obrázek zobrazuje hlasování o zařazení referenda do programu.

  

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.