Přihlášení

Zvolení zastupitelé a dva náhradníci složili slib městu

21. 10. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (4) | Vaše názory

Včera složilo slib šestadvacet zastupitelů města, jen jeden zastupitel bude skládat slib opožděně. Zastupitelé zvolili starostu města a tři místostarosty, členy rady města. Výbory města určené zákonem o obcích jmenovitě voleny nebyly, byla k nim pouze podána informace. Tentokrát sem jako komentář k ustavujícímu zasedání zastupitelstva okopíruji i názor lídra hnutí, za které jsem i já do komunálních voleb kandidovala a také informaci ze stránky tohoto hnutí, se kterým souhlasím.

   Víte, třeba bych sem okopírovala i prohlášení jiných stran nebo uskupení a to nejen k ustavujícímu zasedání zastupitelů, ale i komentář k tomu, pro jak vážné důvody odstoupili z funkce dva zastupitelé ještě před ustavujícím zasedáním zastupitelů, jenže, není co kopírovat. Téměř všechny strany přestaly po volbách komunikovat, do voleb spousty příspěvků, potom než poděkovaly a tím to hasne, fejzbůkové příspěvky a bitvy komentářů utichly.

Třeba já stojím o prohlášení obou zvolených zastupitelů, kde uvedou důvody svého odstoupení. Protože nezlobte se na mě, v obou případech bije do očí, že tito kandidáti počtem hlasů získali lepší pozici na kandidátní listině než jejich lídři. Znamená to tedy, že získali u voličů větší důvěru jako zastupitelé města. Jenže oni tuto funkci nepřijali a to vyvolává dojem, že svým stranám posloužili pouze jako návnady pro voliče k získání vyššího počtu hlasů. Navíc se jedná o osoby, které funkci zastupitele v minulosti vykonávali, nelze tedy říci, že by se jednalo o zelenáče, kteří se zalekli projevené důvěry občanů a na funkci se „necítili“. Já doufám, že se odstoupení dvou zastupitelů nestane tajemstvím do příštích voleb.

 

  Pro ilustraci, vítěz strany ODS Taraba Jan JUDr. získáním 1 231 hlasem přeskočil lídra Přibáň Michal MUDr. se 1 197 hlasy, odstoupením získává funkci Hrinko Martin doc. Ing. Ph.D., MBA, LL.M. se získanými 849 hlasy.

 

  Ještě větší zklamání voličů je u strany Vaše volba, kdy na první místo ze třetího počtem hlasů skočil Tyll Rudolf MUDr se 1 015 hlasy, na druhé místo z pátého skočil Drnec Michal Mgr s 978 hlasy a oba přeskočili lídra strany Knot Josef JUDr. MBA se 904 hlasy. Zklamání proto, že přeskočit lídra strany z pátého místa a odmítnout potom získanou funkci, na to musí být velice silné důvody.

 

   A když jsem u těch hlasů a tím získaných pozic ve volbách, do vedení města byl vůlí voličů zvolen jen starosta. Místostarostové nebyli občany vybráni jako „jedničky stran“, pominu-li složení stran koalice, které nedává smysl s ohledem na předvolební hesla a volební programy.

   Místostarostka Trambová Petra Ing. Arch. byla z pozice lídra strany PRO PÍSEK odsunuta na místo třetí se ziskem 1 276 hlasů, 1 391 hlas získal totiž Průša Luboš JUDr. Skokem z desátého místa a Janovský Miroslav Mgr. získal rovných 1 400 hlasů. Zde je rozdíl nejmarkantnější, když třetí v pořadí získává vyšší funkci.

   Ani místostarosta zastupující Českou pirátskou stranu Soumar Josef se 1 117 hlasy nezůstal lídrem strany a přeskočil jej Martin Brož se 1 417 hlasy, tedy druhý v pořadí získává vyšší funkci.

   Třetí, neuvolněný místostarosta Přibáň Michal MUDr. také nezůstal lídrem strany s 1 197 hlasy, přeskočil jej právě Taraba Jan JUDr., získal 1 231 hlas a tím, že se funkce zastupitele vzdal, posunul druhého v pořadí o místo výš a navozuje zdání, že zde první v pořadí získává i vyšší funkci v zastupitelstva města.

   V případě zvolených místostarostů (a následném obsazení funkcí členů rady města) se domnívám, že dříve, než se může vedení města svými činy ve funkcích radních prezentovat voličům, předvedlo jim ukázku politikaření v rámci koalice způsobem, který většina z nich do těchto voleb kritizovala.

A nyní cituji:

Písek srdcem a rozumem "…K nově se tvořící koalici zastávám názor, že nejde dělat se stejnými lidmi stejné věci a očekávat jiné výsledky. Předpokládal bych, že tehdejší opozice se spojí a bude vnímat požadavek občanů na změnu. Teď budou ve vedení města spolu sedět lidé, kteří se kritizovali a doporučovali jeden druhému rezignaci pro neschopnost. Je to plivnutí do tváře občanům, ale je to rozhodnutí toho, kdo sestavuje koalici. Na to máme jiný názor. Nejsme ochotní jít do koalice s nikým, kdo byl v minulém volebním období součástí vedení města. Za tím si stojíme," říká o povolební situaci lídr naší kandidátky, Marek Anděl (Písek srdcem a rozumem).

 

Písek srdcem a rozumem

Včera proběhlo první zasedání nově zvoleného Zastupitelstva města Písek.

Naši čtyři zastupitelé, společně s ostatními, nejprve složili slib.

Následně probíhala volba vedení města.

Vymezili jsme se proti zřízení postu třetího místostarosty. Ač bude neuvolněný (nechá si současnou práci), bude pobírat měsíční odměnu něco málo přes 46 tisíc korun. Když jsme v povolebních jednáních zmiňovali bod programu o zrušení některých poplatků, byl častý protiargument finanční náročnost. Avšak, jen za náklady na post třetího místostarosty by šlo odpustit poplatky víc než tisícovce občanů. Například samožitelkám či lidem s nízkou mzdou.

Dále jsme hlasovali proti kandidátce na místostarostku, Ing. architekt Trambové. Důvodem nejsou žádné osobní spory. Tím je fakt, že voliči ve volbách projevili touhu po změně. A konkrétně zmíněnou kandidátku na starostku uskupení Pro Písek, odsunuli z prvního až na třetí místo.

Naopak, náš klub podpořil starostu Michala Čapka. Ctíme výsledek demokratických voleb. Nový starosta má nejsilnější mandát za několik posledních období. Hlasovalo pro něj všech 26 přítomných zastupitelů. Pro dokreslení uveďme, že minulé vedení získalo podporu pouze nezbytných 14 hlasů.

 

0
0

Diskuze k článku +

21. 10. 2022 (17:47)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Děkuji za info. K povolebnímu zklamání z nerozhodnosti se jasně vyjádřit k problematice bazénu se přidalo druhé v podobě návratu JUDr. Knota. Sice jsem očekával, že k tomu v průběhu volebního období dojde, avšak nečekal jsem to takto brzy.

Odpovědět

21. 10. 2022 (18:05)  –  Michaela Šťastná

0
0

Jestli jsem dobře poslouchala, k funkci přišel 14.10.
Zklamali mi oba odstupující zastupitelé, a já jsem ochotna uznat jako omluvu resp. důvod pro odstoupení jen zdr. stav, jinak to beru jako podraz na jejich voliče, i na ty, kteří je nevolili, ale jejich zvolení vzhledem k počtu získaných hlasů a skoků v pořadí, respektovali.
Navíc oba jsou v občanském životě váženými občany a pokud se propůjčili k takové hře jen kvůli politice jiných …

Odpovědět

22. 10. 2022 (00:48)  –  Luděk Blaha

0
0

Slabším povahám by mohlo být stydno, když se na to mají dívat.
A spoléhat se na paměť voličů nejspíš nemá smysl.
V každém případě si pan Anděl a "jeho" rozumní srdcaři za svůj postoj zaslouží uznání.

Odpovědět

22. 10. 2022 (23:08)  –  Michaela Šťastná

0
0

Dodržení slibu i po volbách, je od zvolených zastupitelů Písek srdcem a rozumem fakt hodno uznání.
Nemám ráda politikaření, koalicování, konstruktivní opozici a podobné záležitosti, které jen pokřivují původní sliby a předsevzetí, a v důsledku spíš škodí než pomáhají.
To, k čemu došlo uzavřením koaliční smlouvy, nevidím jako správnou věc, je to jakoby městu vládlo 16 vzájemně k sobě slepých zastupitelů, a zbytek jim dělal kulisu pro zákonnou formu. Došlo k tomu, co polovina těch pod smlouvou podepsaných tvrdě čtyři roky kritizovala, nebo se ufňukaně na takovou situaci vymlouvala.
O to víc si vážím postoje "našich" čtyř zastupitelů a věřím, že nebudou čtyři roky jen dělat kulisu koaličníkům.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.