Přihlášení

Přijďte na besedu o proměně náměstí s architektem Cikánem

7. 3. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Věci veřejné

Pokud vás toto téma zajímá, přijďte v úterý 19. března v 18 hodin do písecké Sladovny. Přečetl jsem si názory v rozvíjející se diskuzi k plánované proměně píseckých náměstí. Letos oslavíme 30 let svobody, kdy se lidé bez obav mohou vyjadřovat k věcem veřejným. Je to dobře a každý má právo na svůj názor, ale… Ne každý už má odborné znalosti a dostatek zkušeností.

Ani já je nemám, ale současně si přeji v Písku hezké, moderní a hlavně funkční veřejné prostory. Takže jsem si položil otázku: Co je správně? Málo, nebo hodně stromů, parkovacích stání, laviček či vodních prvků? Co je lepší? Kdo má pravdu?

Nejsem urbanista, nejsem ani architekt. Mám ovšem pozitivní vztah k historickým místům nejen v Písku, ale i v řadě dalších měst. A tak jsem začal přemýšlet, koho do Písku pozvat, abychom se mohli my lidé, občané, podnikatelé, úředníci a kdokoliv další ptát, jaký je vlastně současný návrh pana architekta Cikána. Chci slyšet otázky i odpovědi od lidí, kteří mají odborné i praktické zkušenosti s proměnou jiných náměstí.

Více o projektu:

O názor jsem požádal architektku Lauru Jablonskou a společně jsme dospěli k rozhodnutí uspořádat v Písku neformální setkání k plánované proměně centra města s urbanistou a ještě s někým, kdo má praktické zkušenosti z místa srovnatelného alespoň do jisté míry s Pískem.

Podařilo se. Naše pozvání přijali Milan Košař, urbanista, předseda pracovní skupiny pro urbanismus České komory architektů a také člen komise soutěže na náměstí v Písku, společně s Liborem Honzárkem, místostarostou Havlíčkova Brodu a současným předsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Prvně jmenovaný je uznávaným odborníkem, druhý pak politikem, který v nedávné době zažil hned dvě proměny náměstí v centru města. A věřte nebo ne, také u nich řešili zeleň, parkovací plochy, lavičky a vodní prvky. A také u nich se ozývali místní podnikatelé, občané a širší veřejnost. Na setkání jsme zkusili pozvat také autora návrhu, pana architekta Miroslava Cikána. Podařilo se.

Pokud vás projekt revitalizace píseckých náměstí zajímá, přijďte na panelovou diskuzi se třemi výše uvedenými pány. Věříme, že se podaří najít odpovědi na to, zda volat po novém projektu, nebo jestli je ten současný dostatečně kvalitní a hodný realizace. Setkání se uskuteční v úterý 19. března od 18.00 v prostoru Debatních trámů Sladovny.

Zvou vás Aleš Kozák a Laura Jablonská, KDU-ČSL Písek

VYŠLO V TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ Č. 5/2019

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.