Něco za něco
Okurková sezóna se v Písku nekoná. Z pohledu dovolených je tu dost zábavy poté, co jste si obešli celé město, kultura placená i zdarma vlastně každý ven, koupání v řece, ubytování, pohoda. Z pohledu obyvatel také žádná nuda. Ti, co musí v tom vedru pracovat, ty nuda nedostihne, ti, co mají volno, si mohou počíst na webu města, a nudit se určitě nebudou! Právě v létě jsou zahájena řízení na významné stavby, schvaluje se úprava územního plánu, žádné leháro.
Z hodnocení návrhu na změny v územním plánu č. 1 je patrno, že drtivá část lokalit navržených do Změny č.1 ÚP Písek má výhradně individuální přínos pro jednotlivé žadatele. Některé z nich se vrací k jednání na zastupitelstvo hned v srpnu.
Nebudu zdržovat úředními postupy, co předcházejí výsledkům, které se dozvíme na příštím jednání zastupitelstva. Regulační plán umožňoval výstavbu ve vnitrobloku Gregorova. Co tam už stojí, můžeme vidět. Náhled architektů se někdy hodně liší od pohledu našince, třeba názor na nárožní dům na Husově náměstí, ale to odbíhám. Postupem let se prostavělo skrz vnitroblok až do Zeyerovy ulice. Malinko to tempo přibrzdilo sepsání petice proti stavbě domu na zahradě školky, ale zase si to stavebník vynahradil domem naproti Švantlovu dvoru. Pozemek pod tím domem patří do zařazení smíšená výstavba centrální, tady se určitě rozhoří debata, jestli ta stavba na tom pozemku odpovídá tomu určení. Za mě ne, ale už slyším, že kousek dál stojí bytovky, co taky nezapadají… a že nejsem odborník.
Jenže momentálně bude v jednání jiný pozemek, co město nechalo pro stavebníka změnit povahou, podle územního plánu určeno k výstavbě pro domek se zahradou, po žádosti změněno na třípatrový bytový dům. Takový je návrh, na bytový dům s 8 byty. A na jednání zastupitelstva chtějí rozhodnutí zrušit, zakázat svoje předešlá rozhodnutí. Projednávat se bude už na srpnovém zastupitelstvu, i když nejsou k dispozici potřebná vyjádření z odborů, ale prý budou na jednání k dispozici. Podnět ke zrušení regulačního plánu nepodal žádný odbor, podali ho vlastníci jednoho ze sousedních domů. To je určitě v pořádku, kdo jiný by měl reagovat, než ten, kdo tam bydlí. No, možná ten, co o tom rozhoduje. Ono změnit vhodnost pozemku určeného územním plánem výhradně pro stavbu rodinného domu se zahradou na třípatrový bytový dům s garážemi, to není jen tak. Tak tedy se těším, jak se s tím město popasuje. Je možné, že by se dala použít zaklínací formulka: „To jsou pozemky investora, to záleží na něm, co tam postaví,“ ale snad to tady neklapne. Byly to dříve z většiny pozemky města, o které se jedná, některé napřed město stavebníkovi pronajímalo, potom odprodalo. Na jeden pozemek si investor počkal pár let, ten byl privátní. Já ještě úplně z těch materiálů pro jednání zastupitelstva nepochytila, co bude následovat, až zakážou, co povolili. Jestli se tam bude smět postavit jen domek se zahradou, nebo se pozemek roztáhne až na dvůr po odstěhované Policii ČR a namísto bytového domu do 8 bytů tam bude veledům se spoustou bytů? No to uvidíme.
Odprodej pozemků pro Společnost ERT Automotive Bohemia, v průmyslové zóně je pasé, zruší se usnesení o prodeji, k pozemkům se přidají další a odprodají společnosti s.n.o.p. cz,a.s., ale bude tu sleva, o kterou si požádala společnost. Kupní cena pozemků činí dle zásad prodeje městských pozemků určených územním plánem k podnikatelské činnosti – pro částečně zasíťované pozemky 300,- Kč/m2, tj. celkem 31.282.800,-Kč. Po slevě by celková kupní cena činila 26.069.000,- Kč bez DPH. V žádosti společnosti s.n.o.p. cz,a.s jsou uvedeny i pozemky č. 587/1(cca v délce 100 m) a p.č. 590/2, a ty odbor výstavby a územního plánování v předchozí žádosti nedoporučil odprodat, je to i místní komunikace. Výjimku pro slevu získává společnost pro náročné úpravy terénu apod. Tady neznám okolnosti, proč město chvátá s prodejem, pozemky momentálně pronajímá. Slevu poskytuje společnosti, která, jak sama připomíná, je tu „doma“ od r. 1995, přispívá na sport, kulturu i školství. Já nevím, jestli jde o místo opravdu neprodejné, a proto ta sleva. Ani neznám koncepci rozvoje průmyslové zóny, týkající se rozšíření o další průmyslový podnik.
Libůstka je pak jednání o pozemky u Lidlu. Ten se chce rozrůst a chce od města odkoupit ty kousky se zelení, co jsou kolem něj dokola, od města. Po nějakém tom posuzování je tu řešení. My to Lidlu prodáme, ať se to tam rozroste, ale něco za to! Lidl nám dá milión na parkovací místa. To parkování sice nepomůže těm, co pro někoho jedou na autobusové nádraží, protože nejde o parkovací místa u Lidlu, ale až u vilky za Družbou. Při dobré vůli by si ti lidé od autobusu s těma kuframa mohli k Družbě dojít. Ale ta logika, to není nic na mé myšlení. Zeleň ustoupí rozšíření prodejny, město přijde o další kus pozemků, nezíská tím místo pro parkování u autobusů (to sice ti současní zastupitelé nezpůsobili, ale jde na vrub jejich funkcí), ale získají peníze, za které zničí kus trávníku pro parkování u Družby. To je koncepce jak za Přemysla. Cituji z návrhu: Z přípustného, popř. podmíněně přípustného využití uvedených ploch vymezených v ÚP Písek vyplývá, že uvažovaný záměr rozšíření prodejny Lidl Česká republika v.o.s. na pozemky p.č. 2167/45 a 957/23 je v rozporu s ÚP Písek. Z toho důvodu společnost Lidl Česká republika v.o.s. podala dne 19.5.2016 návrh na pořízení změny ÚP Písek. Zastupitelstvo města dne 30.6.2016 usnesením č. 160/16 rozhodlo o zahrnutí tohoto návrhu do procesu pořízení změny č. 1 ÚP Písek. V současné době probíhá proces pořízení změny č. 1 ÚP Písek, který je ve fázi projednání návrhu změny ve společném jednání podle § 50 stavebního zákona. V tomto návrhu je žádost společnosti Lidl Česká republika v.o.s. zapracována.
No jasně, když je to v nějakém rozporu, tak na to uplatníme změnu, kterou si odsouhlasíme a nařídíme zapracovat do Návrhu změn č. 1. Jestli takhle město vyloudí pokaždé na někom něco, tak se těmito záplatami, pro místo na pár aut, za chvíli přeplní město. Taktika my vám tohle, vy nám tamto, to je jako v jedné pohádce. Je to v rozporu s územním plánem, dejte peníze na parkoviště, my to změníme. Za zastávku vlaku opravit podchod a zahradit koleje, nebo za pozemky parkování někde opodál, to jsou panečku úspory. Nebo obchody… Funguje to tak u všech změn, co se prosadí, a ve všem? Funguje taktika – my vám, vy nám – i u změn v územním plánu, při prodeji pozemků, při povolování nebo zakazování něčeho?
Jak to bude u Lidlu nevím, ale vím, že zvýšit kapacitu parkovacích míst na Jihu jde i jinak, tím, že se zastaví kus zeleně u vilky, nebo pod školkou, nebo na louce je k ničemu. Pořád schází zapracování parkovacích míst do obnovy sídliště, utichla změna parkování pod tratí, a už vůbec nic není slyšet o parkovacím domu. Kupodivu, ke všem těm změnám v územním plánu nebyl městem požádán zhotovitel o zapracování návrhu na parkovací dům. Dokonce Studio Kapa mělo povinnost zapracovat parkování pod školkou a dál do louky, do návrhu dvou variantních návrhů pro územní plán. Tím chci říct, že se město v době, kdy prosazuje trendy moderní, a má na to celý tým, v tomhle se dál drží praktik dávno přežitých. Jen výpočty na počet aut – a míst pro ně – se zvedly podle nových norem. Znova opakuji, prostor není nafukovací, čím víc místa nám zaberou auta na zemi, tím míň místa bude pro nás. Fotky měst z výšky jasně ukazují, jak velké plochy ta „placatá“ parkoviště zabírají. Aby se do města vešlo víc lidí, staví se domy do vyšších pater, kdežto jejich auta se roztahují dole spolu s asfaltem, na kterém stojí. A tohle nesystematické záplatování, v našem případě spojené ještě s výměnným obchodem, to nepomůže ani u autobusového nádraží, ani na Jihu. Leda, že se čeká zase na nějaký výměnný obchod a za příspěvek se parkovací dům postaví…