Přihlášení

Po nás potopa

7. 3. 2018 | Ondřej Veselý | Diskuze (9) | Věci veřejné

Současné vedení města nechává pro své nástupce prázdnou městskou kasu, úvěr 200 mil. Kč a povinnost opravit každý rok alespoň dvě komunikace včetně infrastruktury, protože tyto nutné investice trestuhodně zanedbalo.

 

Takové krédo je zcela jistě nejpřesnější po zhlédnutí rozpočtové změny, kterou předkládá vedení města Písek na zastupitelstvo dne 8. 3. 2018. Již tak hrozivý navrhovaný schodek 211 mil. Kč je totiž návrhem zvyšován na částku 365 mil. Kč. Když jsem tento návrh poprvé viděl, tak mi nefalšovaně spadla čelist. Zprvu jsem se sice pokoušel najít, kde se stala chyba v součtu, ale brzy jsem pochopil, že to vedení města myslí úplně vážně. Vezmeme–li v úvahu, že plánované příjmy města na r. 2018 činí 909 mil. Kč, pak plánovaný schodek činí 40% rozpočtu!!! Ročně!!! Ujišťuji Vás, že se nenacházíme v žádné banánové republice, ale v České republice v současném Písku.

Je logické, že takový návrh vyvolal velkou bouři i na jednání finančního výboru města. A to bez ohledu na to, že tentokrát má, na rozdíl od minulého volebního období, v tomto výboru většinu koalice. Po bouřlivé dvouhodinové diskuzi nakonec finanční výbor doporučil zastupitelstvu města návrh odložit a stanovit radě města jasné limity, do kterých se musí s návrhem rozpočtu vejít.

Co by pro Písek znamenalo, kdyby byl návrh, i přes jednoznačné stanovisko finančního výboru, přijat. V prvé řadě by to znamenalo, že na konci volebního období bude kasa prázdná. Sice v ní zůstane 90 mil. Kč, ale to u města velikosti Písku sotva stačí na to, abychom překonali začátek roku, než začnou přicházet první daňové příjmy. Pokud bychom tuto částku neměli, museli bychom čerpat kontokorent, což by znamenalo další finanční zátěž pro město. Dále bychom do nového volebního období poslali úvěr 200 mil. Kč, který chce současné vedení města čerpat na stavbu předraženého bazénu, na který nemá peníze. A ještě hůř. Současné vedení města nechává svým nástupcům vnitřní dluh na komunikacích a infrastruktuře. Několik předchozích vedení města léta pilovalo systém postupné obnovy komunikací a infrastruktury. Z něj jednoznačně vyplynulo, že pokud chceme udržet komunikace a infrastrukturu alespoň na hraně udržitelnosti, musíme každý rok provést minimálně jednu kompletní rekonstrukci komunikace včetně infrastruktury. Ale současné vedení města již tři roky žádnou takovou kompletní rekonstrukci neprovedlo. Sečteno a podtrženo. Současné vedení města nechává pro své nástupce prázdnou městskou kasu, úvěr 200 mil. Kč a povinnost opravit každý rok alespoň dvě komunikace včetně infrastruktury, protože tyto nutné investice trestuhodně zanedbalo. A to určitě není odpovědná správa města, ale vládnutí ve stylu „Po nás potopa.“

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

7. 3. 2018 (11:23)  –  Ing. Milan Sedlák

0
0

Příspěvek je to obsažný a zajímavý. K reakci jsem si tedy vybral tuto malou část, abych nezdržoval: „Několik předchozích vedení města léta pilovalo systém postupné obnovy komunikací a infrastruktury“.

Takže se pilovalo – dejme tomu – dvanáct let. To je hodně dlouhá doba a tak by bylo vhodné podívat se na to, co se „dopilovalo“ – aspoň za starostování váženého pana Veselého. A že je málo času a voda stoupá, zúžím svůj podnět následovně.
Co se z toho pilovaného ve zmíněném období DOKONČILO? A co z nedokončeného bylo předáno – (v deskách se zlatou ořízkou;-)) –dnešnímu vedení? Nepředat by byla škoda – když to byla taková „hodně dlouhá doba“.

Ještě maličkost. V další větě se hovoří cosi o tom, že je třeba provést minimálně jednu kompletní rekonstrukci komunikace, včetně infrastruktury. Možná by stálo zato seznámit občany s tím, které z oněch rekonstrukcí jsou dle autora, váženého pana Veselého, považovány za prioritní. Byl by to zajímavý úvod k volbám.

Odpovědět

7. 3. 2018 (11:59)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Dobrý den, systém postupné obnovy komunikací leží na městském úřadě. Vycházelo se, velmi stručně řečeno, ze stáří infrastruktury, stavu komunikací, a míry užívání komunikací. Tyto položky se bodově hodnotily a podle počtu bodů bylo stanoveno pořadí obnovy komunikací. Mezi léty 2010 – 14 tak byly provedeny, či dokončeny rekonstrukce ulic Prokopova, spodní část Rokycanovy, Třídy Národní svobody, Dobrovského, Fügnerova náměstí a započata rekonstrukce Jeronýmovi, která byla dokončena v tomto volebním období. Pokud si pamatuji správně, pak další v pořadí byla lokalita Na Houpačkách, kde je nejstarší infrastruktura v Písku. Tedy zejména dokončení Erbenovy a rekonstrukce Na Houpačkách.

Odpovědět

7. 3. 2018 (12:15)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Omlouvám se. Jeronýmovy…

Odpovědět

7. 3. 2018 (15:01)  –  Mgr. Vojtěch Blažek

0
0

Proč se nikdy nezapočalo s rekonstrukcí Harantova nebo 17. listopadu, když měli prioritu mnohem vyšší než Fügnerovo, Rokycanova, Dobrovského nebo Prokopova?

Odpovědět

7. 3. 2018 (16:14)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Omlouvám se, ale tabulku s pořadím u sebe opravdu nemám. Takže nemohu Vaši informaci ani potvrdit, ani vyvrátit.

Odpovědět

7. 3. 2018 (17:17)  –  Mgr. Vojtěch Blažek

0
0

Tabulka je dostupná na materiálech jednání rady města:
19.04.2012 http://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=3927
24.01.2013 http://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=3099

Odpovědět

7. 3. 2018 (14:26)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
je mimo diskusi, že v tomhle má poslanec Veselý pravdu. Skutečně co mělo udělat se udělalo. Mne by více zajímalo co tam v Praze poslanci ČSSD dělají. Ve všem se připojují k ODS, TOP 09, KDÚ-ČSL, hlavně k Bartoškovi, když předseda strany a první místopředseda jednají jinak. Ještě, že již nejsem v ČSSD.

Odpovědět

8. 3. 2018 (17:48)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Tak se zdá, že celostátní koalice specifickým způsobem funguje i na místní úrovni v Písku. Ačkoliv není KSČM oficiální součástí koalice, bylo ožebračení města prohlasováno díky všem třem hlasům KSČM :/

Odpovědět

9. 3. 2018 (01:18)  –  Luděk Blaha

0
0

Však už bylo načase.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.