Přihlášení

Chytré, nebo "vyčůrané" město?

5. 6. 2015 | Richard Kába | Diskuze (18) | Vaše názory

Hrozba Smart City visí nad Pískem, jako pověstný Damoklův meč. Celý projekt je zahalen mlhou tajemství a zvídavému občanovi se na zcela konkrétní otázky dostává sice obsáhlých, ale velmi neurčitých odpovědí, plných významově prázdných a znásilněných slov, tolik oblíbených aktivisty všeho druhu, kteří často prosazují svoje zájmy za naše peníze.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Modrožlutá kniha není ani tak popisem nějakého projektu, jakožto spíše ideologickou příručkou, jak peníze z dosažitelných EU dotačních programů převařit do jakéhosi nejasně ohraničeného projektu, který bude obsluhovat předem zvolená soukromá společnost a zároveň plánuje strategii, jak hloupé ovčany, kteří by třeba mohli být proti, za jejich vlastní peníze přesvedčit o opaku.

Zastupitelstvo města Písku pozitivně odhlasovalo záměr a troufám si tvrdit, že nikdo z nich si neumí ani v nejmenším představit, co vlastně odhlasovali. Na zcela konkrétní dotazy, kolik to bude stát a co to přinese občanovi, se dovídám stále stejné obecné fráze. omílané stále dokola jako kafemlýnek:

Je to moderní
Mají to v některých evropských městech
Bude to celé propojené
Bude to využívat obnovitelné zdroje
Součástí je chytré parkování
Lampy budou ekonomičtější
Záchrané složky budou mít přednost na semoforech


Je něco z toho opravdu argument pro? Pochybuji.

Záchrané složky již přednost na semaforech mají a to navzdory tomu, že Písek není Smart City. Zastupitelé to neví? Nebo si myslí, že to nevíme my a dělají z nás hlupáky?

Odhlasování záměru podle mého názoru ukazuje v celé své nahotě nekompetentnost všech současných zastupitelů, kteří zvedli ruku. Píši nekompetentnost, protože si nechci připustit úplně jinou variantu.

Jak je možné, že odhlasovali záměr na projekt, u kterého nedokáží ani říct, jestli to něco přinese občanům? Kdo provedl finanční analýzu, kolik Smart City ušetří a kolik bude vlastně stát? Proč se píše o předem vybraných soukromých firmách, když každá veřejná zakázka tohoto rozsahu musí projít výběrovým řízením, jinak by hrozil kriminál? Zamyslel se někdo ze zastupitelů nad tím, jestli vůbec občan Smart City chce? Zamyslel se alespoň nad tím, jestli něco takového občan potřebuje? Zamyslel se nad tím, co to občanovi vezme, nebo nad tím, že data z kamer Big Brother City bude shromažďovat soukromá společnost? Dokážeme zabránit úniku těchto informací, nebo je našim cílem je využívat? Je morálně ospravedlnitelné občany za jejich peníze přesvědčovat o tom, že Smart City chtějí?

Napadlo naše zastupitele, že celý projekt může působit dojmem obrovského tunelu? Myslí si, že to nikoho nenapadne? Nikoho ze zastupitelů něco takového nenapadlo?  

Smart City vzbuzuje spoustu otázek a velmi málo odpovědí.

Když se zeptáte mě, jak bych pěti přívlastky charakterizoval, jaké ve mě Smart City vzbuzuje pocity, odpověděl bych takto: nepotřebné, předražené, nebezpečné, fízlovací, účelové.

Položte si tutéž otázku a zamyslete se, co to říká Vám.

0
0

Diskuze k článku +

5. 6. 2015 (11:50)  –  Filip Volf

0
0

Promiňte, ale jak na Vás může projekt Smart city působit "předraženě", když ani sám nevíte, "Kdo provedl finanční analýzu, kolik Smart City ušetří a kolik bude vlastně stát?" Z toho lze usuzovat, že absolutně netušíte, jaké budou výdaje/příjmy z projektu, ale zato již teď víte, že to bude předražené.
Podle čeho usuzujete, že je projekt nepotřebný? Že ho Vy sám nevyužijete rozhodně není žádný argument – já osobně pravděpodobně taky nikdy nevyužiji např. služeb hasičů, ale nikdy by mě nenapadlo tvrdit, že jsou nepotřební. Stejně tak někdo bude např. potřebovat navéct na volné parkoviště atd atd atd. A těch věcí, které jsou placeny z mých daní, ale nikdy je nevyužiji, je, troufnu si tvrdit, 90%. Vždy se ale najde někdo, kdo tyto služby potřebovat bude, tudíž jsou potřebné. Zatím nevíme, čeho všeho se SC bude konkrétně dotýkat a Vámi uvedené příklady jsou pouze jen jedny z mála možností využití.
Kamery máte dnes v každém obchodě, baru, ulici, dokonce i v mobilu, tak o jakém "fízlování" se tu bavíme? A s tou předností složek IZS na semaforech si taky nejsem tak jistý – v praxi to buď nepoužívají a nebo to nefunguje.

Odpovědět

24. 8. 2015 (13:44)  –  Marek Anonymous

0
0

jakmile je neco financovano z verejnych penez, tak je to predrazene.
jakmile neco nema financni analyzu a je to financovano z verejnych penez, tak je to vice nez predrazene a nema to zadnou financni navratnost.

pokud je neco potrebne, tak si to lide dokazi zajistit sami, bez statni/obecni nebo evropske "dotace".

a taky muzou nekomu v baru, obchodu a mobilu vadit, to jeste neznamena ze ma mesto prednostni pravo smirovat obcany. ja osobne dam radeji sve biometricke udaje trafikantovi ktereho znam, nez statni zvuli a urednikum kteri "jen delaji svou praci", tak jako to delali napriklad urednici treti rise. a bavime se o normalnim sprostem fizlovani, ktereho statni moc nema nikdy dost.

pokud by prednost ISZ nefungovala, tak smartcity nijak nezajisti ze fungovat bude lepe. ta funkcionalita jiz zajistena je a smartcity ji pouze dubluje.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:02)  –  Richard Kába

0
0

Díky za Váš názor. IZS mají na semaforech přednost, zdali to funguje nemohu ověřit, ale kdyby to nefungovalo, očekávám, že se Hasiči a záchranka ozvou.

Smart City na mě působí předraženě, začtěte se do inkriminovaného materiálu, co všechno má být součástí a zkuste si odhanout finanční náročnost.

Hasiče si platíme a slouží nám, není důvod to jakkoli rozporovat. Ale tady se bavíme o astronomických nákladech na projekt, kde ani jeho navrhovatel není schopen žádné výhody vyjmenovat. Za moc peněz nic.

Není ani tak zvláštní, že já nevím, kolik to bude stát a co to přinese, za problém považuji skutečnost, že to neví nikdo ze zastupitelů. Tedy alespoň jsem na tyto triviální otázky nedostal uspokojivou odpověď.

Jinak článek je v rubrice názory a já zde prezentuji svůj názor. Vy můžete mít svůj a jiný, to je vpořádku. Budu nejšťastnější člověk na světě, pokud mé obavy rozptýlíte věcnými argumenty.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:21)  –  Filip Volf

0
0

Já hlavní problém vidím v tom, že drtivá většina obyvatel Písku si projekt SC nedokáže spojit s něčím konkrétním. Ono taky aby ne, když hlavními přínosy tohoto projektu jsou úspora financí, času nebo snížení ekologické zátěže. To jsou věci, které běžný občan neregistruje, jelikož pro něj buď nejsou dostatečně podstatné, a nebo spíše nejsou pro něj hmatatelné, a občan má pak pocit, že jeho peníze mizí v nějaké černé díře bez možnosti návratnosti. A teď si představte, kdyby SC v budoucnu umělo např. najít každému rezidentovi volné parkovací místo do 50m od jeho bydliště a nebo úplně odbourat zdlouhavé návštěvy na úřadech. To už jsou věci, které by myslím ocenila i široká veřejnost. A těch možností využití se jistě najde mnohem a mnohem víc.
Samo zastupitelstvo také schválilo pouze "záměr zapojení města", tudíž zatím nic konkrétního…

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:24)  –  Filip Volf

0
0

Já hlavní problém vidím v tom, že drtivá většina obyvatel Písku si projekt SC nedokáže spojit s něčím konkrétním. Ono taky aby ne, když hlavními přínosy tohoto projektu jsou úspora financí, času nebo snížení ekologické zátěže. To jsou věci, které běžný občan neregistruje, jelikož pro něj buď nejsou dostatečně podstatné, a nebo spíše nejsou pro něj hmatatelné, a občan má pak pocit, že jeho peníze mizí v nějaké černé díře bez možnosti návratnosti. A teď si představte, kdyby SC v budoucnu umělo např. najít každému rezidentovi volné parkovací místo do 50m od jeho bydliště a nebo úplně odbourat zdlouhavé návštěvy na úřadech. To už jsou věci, které by myslím ocenila i široká veřejnost. A těch možností využití se jistě najde mnohem a mnohem víc.
Samo zastupitelstvo také schválilo pouze "záměr zapojení města", tudíž zatím nic konkrétního…

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:26)  –  Richard Kába

0
0

Ano, zastupitelstvo schvalilo zamer. Jsem si toho vedom. Jenom se bojim, ze bez dalsi diskuze zacne nenapadne zadat o jednotlive dotacni balicky a nebude mozne tu vec vcas zastavit.

Ja si nepreji nic jineho, nez aby nam zastupitelstvo tu svoji vizi zkonkretizovalo. Neumim si predstavit, ze by se automaticky system na vyhledavani parkovacich mist vyplatil, tedy ze by jeho cena byla adekvatni prinosu takoveho systemu. Automaticky system na parkovani je podle meho nazoru zbytecny. Volne misto vidite na 50 m sam a na preplnenem parkovisti, kde je mist nedostatek Vam system v nicem nepomuze. Tohle bych opravdu povazoval za plytvani penezi danovych poplatniku.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:36)  –  Martin Brož

0
0

Dobrý den. Tak mě to nedalo a pro jistotu jsem zavolal na hasiče a záchranku. Ani jedna složka IZS v Písku nemá bohužel v dnešní době ždáný systém, který by ovládal semafory když k nim jedou. Prý to mají jen Pražáci ale v Písku nic takového naistalovaného není.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:40)  –  Filip Volf

0
0

Chápu Vaše obavy, ale v dnešní době je jednání zastupitelstva již natolik transparentní, že tohle by asi jen tak neprošlo. A to s tím parkováním je samozřejmě jen můj výplod fantazie, nevím, jestli to má vůbec něco společného s realitou tak to prosím berte s rezervou. Každopádně využití SC je velmi velmi široké a každý by si tam určitě našel něco, co by se mu "hodilo do krámu". Bohužel, v Čechách je populární i na sebelepším záměru hledat hlavně to špatné, přínosy (když už nejdou do vlastní kapsy), skoro nikdo neřeší…

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:49)  –  Richard Kába

0
0

Já se neopak domnívám, že to dobré je třeba hledat jako první. Pokud bych měl já disponovat s penězi daňových poplatníků, jako první bych řešil, co lidé potřebují, co jim pomůže a pak teprve zkoumal možnosti realizace, jejich cenu a rozhodoval se, z více možností, která je nejefektivnější a nebo zdali vůbec nějaká.

V případě SC mám takový dojem (a všimněte si, že píši pouze o pocitech), že to šlo jaksi obráceně. Někdo zjistil, jaké jsou dotační programy, připravil k tomu obecný návrh velkého a skvělého SC, zastupitelstvo schválilo záměr a teď teprve budeme hledat, jestli to vůbec někomu pomůže.

O korupčním potenciálu takového projektu asi není třeba ani hovořit.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:52)  –  Martin Brož

0
0

Pane Kába, omlouvám se opět ale, snažil jsem se trochu o to abych vize zkonkretizoval, leč okamžitě jsem byl označen za toho kdo celou tu věc kuje proti Písečákům. Pokud se mě zeptáte na otázky jak by co mohlo fungovat velice rád vám odpovím na to odpovědi znám, ale pokud se mě zeptáte na to jak bude co ted financované, když nemám v rukou jedinej podklad k tomu co vůbec se dá či nedá ve městě dělat, je to jako věštit z křištálové koule. (Proto snad vzniká ted nějaký manuál podle kterého by se další věci odvyjeli, a pak se teprve bude říkat ano tohle by šlo ne tohle by nešlo – tak tomu rozumím já)

Umím si za sebe představit model kdy senzory ve městě ví, kolik je kde volných míst, tato skutečnost je přenášena přes nějaké API rozhraní do internetu ZDARMA kde s těmito daty můžou pracovat další aplikace, firmy, programátoři, studenti. To jaké to budou aplikace je čistě na nás všech, pokud umíte programovat jste schopen si udělat aplikaci sám, pokud neumíte může aplikaci udělat ZDARMA nějaký student (takových aplikací je spousta) nebo nějaká firma jí udělá lepší a pak si jí od ní můžete koupit. Jediné co je k tomu potřeba je to aby město právě dokázalo uvolnit data o některých věcech které se ve městě dějí a k tomu potřebuje město (né hlídací senzory, né kamery) ale obyčejné anonymní senzory.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:56)  –  Richard Kába

0
0

Tak jsem také zjišťoval. A máte právdu, systém nefunguje. Nicméně jen proto, že nebyl dokončen. Křižovatky jako takové připravené jsou, ale zachrané složky nejsou vybaveny HW, který by jim umožnil systém používat, neboť zřejmě nedošlo k dohodě ohledně financování, nebo nebyla po zprovoznění dostatečná poptávka. OK, byl jsem předtím informován mylně. Na druhou stranu trvám na tom, že na to SC také není potřeba, stačí dokončit stávající projekt.

Odpovědět

5. 6. 2015 (13:02)  –  Martin Brož

0
0

Pane Kába – Pořdád mluvíme tak napůl stejně, také jsem v článku říkal že ke spoustě věcí není potřeba nějaká koncepce smartcity že to jde i bez toho. Pokud ale vemu v potaz, že by chytré město řešilo všechny tyhle věci v jednom celku, je to pro mě zajímavé už jen z hlediska které jste tu anstínil, jestliže IZS to nemohlo zrealizovat z důvodů finanční náročnosti, tak ted by se to konečně dotáhlo do konce (a prosím neříkám že to musí být financováno tak a tak, ale jen že v konceptu s tím může být počítáno).

Odpovědět

24. 8. 2015 (14:29)  –  Marek Anonymous

0
0

kdyz da mesto pozemek soukrome firme, tak ta je schopna vybudovat parkovaci dum, ktery na vjezdu ukaze kolik ma volnych mist a pokud nejsou, tak odhadovany cas za ktery se nejake misto uvolni a ridice k volnemu mistu odnaviguje a v cene parkovneho bude i wifi pripojeni.

kdyz date mestu penize a pravomoci aby to same udelalo z verejnych penez, tak nejen ze pozadovana sluzba nebude fungovat, ale system bude zneuzit jen a pouze k efektivnejsimu pokutovani a nasazovani boticek mestskou policii.

toliko k anonymnim senzorum.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:45)  –  Mgr. Vojtěch Blažek

0
0

Já bych jenom řekl jediné, to co se zatím odhlasovalo je, že rada města musí dopracovat koncepci do konkrétních podob a pokračovat v rozpracování SC- proto zatím nic konkrétního není. A pokud něco přijde bude to muset schválit zastupitelstvo a věřím, že by na případné veřejné projednání taky došlo.

Já osobně jsem odpůrcem chytrých telefonů, takže taky nevím jak budu projekt využívat, ale co se nedá upřít je to, že město je díky tomu vidět i za hranicemi kraje, což už je zajímavé jak pro občany, tak i podnikatele – pro město.

Takže nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko!! Počkejme si jak to rada města rozpracuje. Je to stejný případ jako singltrek. Je to bohužel vlastnost dnešní doby, že každý komentuje cokoli bez znalosti souvislostí a příčin.

Odpovědět

5. 6. 2015 (12:51)  –  Richard Kába

0
0

Ke článku mě vyprovokovaly odpovědi na mé nezodpovězené otázky, na rozpracovaný návrh se těším.

Co se týče toho, že budeme slavní za hranicemi kraje, zajímá mě, za kolik. Abychom nebyli slavní jako OpenCard … o té se ví v celé republice.

Odpovědět

5. 6. 2015 (14:15)  –  Karel Kropš

0
0

Neodlahlasovali tím náhodou hlavní realizátory projektu? To mě přijde dost důležité.

Odpovědět

5. 6. 2015 (13:12)  –  Luděk Blaha

0
0

<i>město je díky tomu vidět i za hranicemi kraje, což už je zajímavé jak pro občany…</i>

Jako že: "Vy jste z Písku? No, to máte teda blbé… Dejte si gulážovku na mě."


<i>každý komentuje cokoli bez znalosti souvislostí a příčin</i>

Vynášet soudy není právě patřičné, pravda. Ale ptát se, na místě je.
A především tehdy, když člověk nezná všechny ty souvivislosti a příčiny.

Odpovědět

24. 8. 2015 (14:42)  –  Marek Anonymous

0
0

jak muzu odsuzovat neco co poradne ani neznam? snadno, rozhodne snadneji nez to same muzu obhajovat. pokud ke me pristoupi podomni obchodnik a zacne mi cpat sve zbozi nebo sluzby, tak se muzu na miste rozhodnout ze zkoumat benefity a vydaje je zbytecne a obchod neuzavrit, zatimco pokud me nabidka zaujme, nemuzu bez rozmyslu na smenu pristopit aniz bych vedel do ceho jdu. chci rict ze na prvni pohled je mozne a bezpecne neco zavrhnout, ale odsouhlasit neco, u ceho neznam konsekvence muze mit a vetsinou ma fatalni nasledky.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.