Přihlášení

"Písek se zdá být ideální pro pilotní ověřování technologií Smart City"

2. 6. 2015 | Redakce PS | Diskuze (7) | Věci veřejné

Ve čtvrtek 28. května se v Praze konala Konference o Smart Cities. Ředitel Technologického centra Písek Radovan Polanský připravil prezentaci projektu Smart City Písek, která označuje Písek za "ideální pro pilotní ověřování technologií Smart City"… – prezentace připojena v příloze. Tomuto tématu se budeme podrobněji věnovat v červnovém čísle měsíčníku Písecký svět, které vyjde v pátek 5. června.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Naše město tedy má být jakýmsi pokusným králíkem, vlajkovou lodí skvělého pokroku. Při anketě a rozhovorech s občany a zastupiteli města však Redakce Píseckého světa zjistila, že málokdo podrobněji rozumí, o co vlastně v tomto projektu má jít, co přinese řadovým občanům Písku, jaké může mít přínosy, ale také rizika.

Ozývají se i zasvěcení oponenti, kteří poukazují na opomíjené negativní stránky projektu. Tomuto tématu se budeme podrobněji věnovat v červnovém čísle měsíčníku Písecký svět, které vyjde v pátek 5. června. Prozatím zveřejňujeme tiskovou zprávu města Písek a prezentaci ředitele Polanského.

Tisková zpráva města Písek č. 28 ze dne 01.06.2015

Konference o Smart Cities proběhla v Praze

Ve čtvrtek 29. 5. 2015 proběhla v Praze pod záštitou stavebního fóra konference s širokou odbornou veřejností na téma Smart Cities v České republice. Pozornost byla věnována pilotnímu projektu Smart City Písek za účasti pana místostarosty Josefa Knota, děkana ČVUT fakulty dopravní prof. Miroslova Svítka a ředitele TCP Radovana Polanského. Otevřena byla nejen náplň obecně prospěšného projektu, nýbrž konkrétní přestavení vize budoucnosti Smart City Písek.

Základním konceptem je zaměření na služby, infrastrukturu a zdroje. Propojení síťových odvětví jako je doprava, energetika, bezpečnost a logistika. Přesněji se jedná o chytré budovy a sítě či inteligentní dopravní systém (chytré osvětlení města, efektivní likvidace a svoz odpadů, snižování emisí, lepší bezpečnost obyvatel, energetické úspory a elektromobilita).

Nynějším cílem města Písek je vytvořit a najít vhodný prostor, který bude podněcovat vznik k realizaci projektu a následnému rozvoji. Důležitou součástí je spolupráce města, klíčových partnerů, občanů, zainteresovaných firem a universit. 

http://www.stavebni-forum.cz/cs/, www.smart-cities.eu, www.eu-smartcities.eu, https://data.sfgov.org/

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Jak hlasovali naší zastupitelé o záměru – Smart City Písek

Písek se zdá být ideální pro pilotní ověřování technologií Smart City

Opravdu chytré město snad né jen pro vyvolené

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

4. 6. 2015 (00:54)  –  Luděk Blaha

0
0

Ale to je báječné. Písek ideální! Tolika měst v té české kotlině, a zrovínka naše městečko nad řekou.
Tedy na strunu patriotismu zabrnkání. Dobrá taktika na ukolébání obezřetnosti. Stříbrný větře, blažený kout…
Jen aby to nebylo jako s tím obecním býkem. Náklady a rizika ponese obec a býk si bude užívat.
Jen jestli to ideální není spíš směrem k aktuální povaze zastupitelstva. Tak snad že referendum? Nebo alespoň anketka?

Odpovědět

7. 6. 2015 (20:52)  –  Karolína Jirmanová

0
0

Evidentne vidite veci, ktere teprve budou. Kdyz jsem si to precetla, nenasla jsem zadne konkretni projekty, ani zavazky mesta. Budte konkretni, kde jsou ty naklady co ponese obec? Za co? Vy uz o nejakych konkretnich projektech vite? Podelte se? At to tu muzeme spolecne proprat a ochranit verejne Blaho.

Odpovědět

7. 6. 2015 (21:34)  –  Luděk Blaha

0
0

Ale já přece nevím vůbec nic. Jen tak cvičně si maluji čerta na zeď.
Tak snad že bychom to obrátili. Jsou nějaké záruky, že podstatná většina případně zainvestovaných městských peněz nevylétne komínem jako ten čert?
A naopak. Nevidím jediný důvod, proč by zchytření města nemělo probíhat obdobně jako podnikatelský záměr na zřízení řekněme prodejního místa jablek v županu. Podnikatel si obstará příslušná povolení, či co, zainvestuje do zřízení prospěšné služby občanům města, a bude-li se dařit, zaplatí státu daně a zisku si užije, co jen se do něj vejde.
Jakmile ovšem naše elity začnou kolem jablek rozvíjet kampaň, něco jako že vše pro místní jádroviny s tím, že třeba i švagr kancléřky Merkelové chodí v županu, a že mu to jde náramně k duhu, začínám být z jen obtížně specifikovatelných důvodů poněkud ostražitý. Mám to tak nějak v povaze. Víte?

Odpovědět

21. 7. 2015 (11:36)  –  Karolína Jirmanová

0
0

Pane Blaha, vy už se v těch asociacích opravdu utápíte. Poezie dobrá. A v podstatě jste i odpověděl. K tématu nevíte opravdu nic.

Odpovědět

22. 7. 2015 (00:35)  –  Luděk Blaha

0
0

Nezbývá, slečno Jirmanová, než Vám poděkovat, že potvrzujete úvodní předpoklad mojí nevědomosti o aspektech aplikovatelnosti moderních informačních a komunikačních technologiích v oblasti byznysu, což nijak nezastírám. Chtělo by se říci, že na rozdíl od Vás. Ale neřekne se, nebylo by to právě zdvořilé. Zvláště pak vychází-li nejevo, že ta moje přirovnání Vám stojí za energii a čas k reakci. Dokonce i v tento nadmíru parný čas.
Radši se drobně pozastavím nad svým dalším doznáním, a to, že nabývám pocitu, ale nejsem si zcela jist, jestli oprávněného, že k tématu nepřinášíte mnoho nového, ani obsahově, natož argumentačně, a že se spíš upínáte k napadání některých pochybujících přispivatelů. Otázkou zůstává, máte-li to z vlastní hlavy, nebo zda je to pracovní náplní celého kolektivu. V každém případě, jen tak dál. Pár zainteresovaných lidí to jistě ocení.

Odpovědět

22. 7. 2015 (16:21)  –  Karolína Jirmanová

0
0

Nápodobně. Napadání přispěvatelů se učím od Vás. Jste v tom na PS jedním z nejlepších, hned po poetických spletitostech. Slibuji, že už pod tento příspěvek nenapíši žádný další koment. PS by Vaše reakce mohli vytisknout v nejbližším čísle jako sbírku a uznejte, že to už by bylo trochu moc :-)

Odpovědět

23. 8. 2015 (17:01)  –  Martin Gorgol

0
0

Watch Dogs… a uz to jede, centralizovane smirovani, hromadne shromazdovani dat o obcanech… no, kdo z vas to ma?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.