Přihlášení

Osvětlení na dvou cyklostezkách se kvůli drahým energiím v noci vypne

7. 9. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

Dnešní informaci z aktualit na webu města doplním vlastním textem.

   Osvětlení na dvou cyklostezkách se kvůli drahým energiím v noci vypne

V souvislosti se současnou napjatou situací ohledně cen energií se město Písek dohodlo s Městskými službami Písek, že omezí provoz veřejného osvětlení na dvou méně frekventovaných úsecích komunikací. Jedná se o cyklostezku z Písku do Smrkovic a cyklostezku z Písku do průmyslové zóny. Od středy 7. září zde bude od 23.00 do 5.00 h vypnuto veřejné osvětlení. Jedná se o zkušební provoz, který ukáže případnou cestu k úsporám elektrické energie.

Městské služby Písek

   Dneska zůstalo rozsvícené veřejné osvětlení v ulici Dr. M. Horákové. Jasně, někde je rozbitá lampa, bez nasvícení opraváři nepoznají, která to je, takže svítí celý úsek. Nejen v dnešní době je otázkou, zda vyjde levněji poslat opraváře lampu opravit když lampy svítí večer (po pracovní době opraváře), a zaplatit opraváři přesčas, nebo nechat víc jak půl dne svítit celý blok ulic.

   Umístění veřejného osvětlení na cyklostezkách je velice diskutabilní věc. Každé kolo má být vybaveno vlastním světlem. Kolo tedy světlo na cyklostezce nepotřebuje, přidávají se podél cest tzv. kočičí oči, odrazky na sloupy, patníky, stromy … . Pokud se jedná o chodník a cyklostezku, pak by se o osvětlení mohlo přemýšlet, na druhou stranu, obě zmíněné cyklostezky jsou mimo město. Jinde se mimo město také možným nočním chodcům svítí, nebo jdou prostě po tmě? (A pro kolik chodců se celé hodiny vlastně svítí?)

   Na úsporu energií u osvětlení jsem se ptala při představení –

AKČNÍ PLÁN UDRŽITELNÉ ENERGETIKY A ADAPTACE  ( SECAP) v roce 2019.

  Zástupce zpracovatele plánu mi řekl, že je doporučeno v textu, jak k úsporám dojít:

Provoz všech 4 395 světelných bodů v Písku zajišťují městské služby Písek s.r.o., které jsou majitelem veřejného osvětlení. Stav všech světel již není vyhovující a sektor je značně finančně náročný. Existuje snaha o sjednocení typů svítidel a nahrazení stávajícího osvětlení za moderní svítidla využívající technologii LED. Stávající spotřeba el. energie se pohybuje okolo 2,06 GWh/rok, což je přibližně 8 % z celku. Podíl OZE na dodávce el. energie je 10,5 %.  (Přičemž se v plánu píše o tom, že je doporučeno uskutečnit navržené změny do roku 2010)

   A na dodatečný dotaz, zda se počítá i s omezením osvícení – např. ztlumení světla, kdy teprve čidlo rozsvítí lampu na plný výkon v okamžiku, kdy kolem někdo jde, jede, mi zpracovatel odvětil, že ano, že je to doporučená možnost. Jenže vzápětí za Smart Písek vystoupil p. Prokýšek, že to u nás nepůjde, že se to městu nevyplatí. Zápis z veřejného projednání je jistě někde k dispozici a lze upřesnit, jak přesně odpověď zazněla.

   Ptala jsem se přímo na projednání SECAP v roce 2019, následně byl schválen samosprávou. Spořit nejen u osvětlení se tedy mohlo začít ještě dříve, mnohem dříve, město na to má přece schválený plán.

   Ačkoliv toto opatření přichází podle mého názoru pět minut po dvanácté, souhlasím s ním. Dokonce bych očekávala další opatření v tomto směru úspor energií nejen u osvětlení cyklostezek.

 

Světelný smog našeho města připomínám opakovaně od roku 2020 a k jeho snížení i úsporná opatření u osvětlení prostor města výrazně přispívají. http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/poprve-snad-ne-naposled

 

https://www.mesto-pisek.cz/osvetleni-na-dvou-cyklostezkach-se-kvuli-drahym-energiim-v-noci-vypne/d-46807/p1=29518

https://www.mesto-pisek.cz/assets/File.ashx?id_org=12075&id_dokumenty=30890


 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.