Přihlášení

Den Architektury no.5 PÍSEK – MEHELNICKÉ BRO(ZRO)DĚNÍ

1. 10. 2015 | Martin Zborník | Diskuze (3) | Životní prostor

Mohelnický potok

V návaznosti na předchozí témata Dne architektury o potenciálu řeky Otavy vás již popáté v řadě zvou architekti Petr Lešek (Projektil) a Martin Zborník (Ateliér V KÓDU a Písecký svět), tentokráte na brodění džunglí kolem koryta Mehelnického potoka za účelem odhalení jeho potenciálu pro město Písek. Pořádá Písecký svět z.s.. Akce bude zahájena v sobota 3.10.2015 ve 14:00 v místě ústí Mehelnického potoka do Otavy = konec ulice Ostrovní, před pravobřežním vstupem na pěší lávku na ostrov. Tato akce je součástí projektu „PÍSECKÝ SVĚT – občanům otevřeno“, který byl v rámci Fondu pro nestátní neziskové organizace podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

  

První říjnový víkend bude i letos patřit zvídavým občanům, kteří vyrazí do ulic svých měst. Zájemci o architekturu se mohou těšit na oblíbený a hojně vyhledávaný Den architektury – festival, v rámci kterého již pátým rokem objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru v řadě českých a moravských měst a obcí. V Písku, po předchozích čtyřech úspěšných ročnících věnovaných převážně urbanismu města a významu řeky Otavy, nás letos čeká procházka a zamyšlení nad potenciálem zdánlivě nevábného pravobřežního přítoku Mehelnického potoka s architektem Petrem Leškem – ateliér Projektil a Martinem Zborníkem – Ateliér V KÓDU a Písecký svět. Význam Mehelnického potoka pro město a jeho důležitost při formování morfologie písecké kotliny je v současnosti nepochopitelně přehlížen. Přitom území, která jeho tisíciletým působením vznikly, mohou být pro naše město velice cenná např. jako hlavní pěší či cyklo trasa do Píseckých hor, nebo příjemná odpočinková vycházková trasa. Je to právě aktuální, protože se v současnosti finalizuje návrh podoby našeho nového územního plánu města, který určí, kam se budeme vyvíjet v nejbližších 20. letech.

K poznání krás tohoto zapomenutého území bude letos třeba přijít náležitě turisticky vybaven tzn. pevná obuv, dlouhý rukáv, pro ty, kdo chce zažít ještě větší adrenalin přímo středem mohelnického koryta tak doporučujeme brodící holiny sebou. Trasa bude ale uzpůsobena i těm co se brodit vodou přímo nechtějí.  

 


Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 47 českých městech, na Slovensku se připojí a Piešťany, plánováno je celkem více než 90 akcí.

Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu, pohybu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů? Bude architektura a urbanismus měst součástí dlouhodobé strategie rozvoje měst?“, říká iniciátorka Dne architektury k letošnímu tématu – Co bude za 5 let, architektka Marcela Steinbachová z Občanského sdružení Kruh.  

Akce navazuje na předchozí čtyři ročníky a probíhá formou architektonických procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti široké veřejnosti v téměř padesáti českých a moravských městech nabídnou unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do interiérů vybraných staveb, a upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Vstup na všechny akce je zdarma.

Užitečné odkazy:
Facebook událost – https://www.facebook.com/events/1241234425902342/
www.piseckysvet.cz        www.projektil.cz    
www.denarchitektury.cz       www.kruh.info   
 
Pořádá:
Písecký svět – Ing.arch. Martin Zborníka – www.piseckysvet.cz     www.zbornik.cz  
Ateliér Projektil – Ing. arch. Petr Lešek – www.projektil.cz  
 
Mapa plánované trasy: www.mapy.cz/s/kFNC
Foto z letošní trasy: http://1url.cz/sn2E
 

Související články k tématu:

Studie revitalizace Mehelnického potoka – nová přírodní stezka do Píseckých hor

 

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

1. 10. 2015 (12:53)  –  Ladislav Douša

0
0

Jsem jako místní rodák trochu zmaten, zda Pískem protéká Mehelnický potok, anebo Mohelnický potok, o kterém je v textu včetně plakátu několiktrát zmínka. Ten bych spíše hledal někde u Mohelnice, ale třeba po 30 letech budu muset přijmout fakt, že rodné město skoro vůbec neznám.

Odpovědět

1. 10. 2015 (14:53)  –  Redakce PS

0
0

Samozřejmě jde o MEHELNICKÝ potok – za chyby se velmi omlouváme a díky za pochopení. Hlavně když se u toho správného potoka v sobotu sejdeme, v Písku, nikoliv u Mohelnice :-)

Odpovědět

2. 10. 2015 (14:54)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Za sebe su musím omluvit, budu jen poblíž potoka na břehu Šarláku, zato takřka po celý den:
http://www.piseckysvet.cz/pro-rodinu/17-sraz-lodnich-modelaru-v-pisku-klepe-na-dvere

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.