Přihlášení

Participativní rozpočet – pár poznámek k nástroji spolurozhodování občanů nejen o veřejných penězích

18. 1. 2020 | Zbyněk Konvička | Diskuze (8) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Děkuji redakci Píseckého světa za publikování článku – de facto podkladů z městského úřadu k participativnímu rozpočtu a dovolím si k němu pár poznámek a také bych rád reagoval na diskuzi, kterou otevřel pan Pavel Šebelle pod článkem na jiném místě v rubrice Věci veřejné. Osobně jsem totiž velmi rád, že i občané v Písku budou mít podobnou možnost jako v 56 dalších městech a obcích, kde již participativní rozpočet funguje a lidé se zapojují, více se podílet na věcech veřejných, podobě veřejného prostoru či společenských nebo kulturních akcích ve svém městě.

Na druhou stranu mne mrzí víceméně „demotivační příspěvek“ pana Šebelleho v diskuzi pod článkem 5 miliónu na zapojení veřejnosti – participativní rozpočet.

Pan Šebelle dle vlastních slov na základě vyjádření „známého“ tvrdí a píše, že je to příliš pro občany složité a těžko se někdo zapojí. Sám dále píše, že písečtí politici či úředníci nevycházejí občanům prakticky vůbec vstříc a ve svém dlouhém příspěvku „udělil pochvalu“ městu de facto pouze za nové parkoviště u nemocnice v jinak poměrně značné spršce kritiky, v níž však neopomenul přihřát si polévku a vcelku dost nepokrytě si udělat PR promo na svou firmu starající se o správu bytů v Písku- dle mého navíc porušil kodex přispěvatele – bod 6) kde se mj. píše:
Přispěvatel nesmí na webu www.piseckysvet.cz propagovat vlastní nebo cizí komerční ani politické aktivity a zájmy způsobem, který by mohl být považován za skrytou reklamu. V textech nesmí být aktivní internetové odkazy na stránky komerčních subjektů či politických uskupení.

Vcelku dost odvážně „predikuje“ že když se za pár hodin po zveřejnění článku o PARO neobjevil žádný příspěvek-komentář pod článkem, tak že o participativní rozpočet patrně nebude mezi občany zájem. To, co kritizuje na zastupitelích a úřednících města, nyní ukazuje ve svém příspěvku v přímém přenosu – tedy občany Písku předem podceňuje a jinými slovy říká – "kašlete na to občani, to stejně "nedáte"…"

Nevím, zda si pan Šebelle hledal kromě vyjádření „známého“ další relevantní informace o tom, zda a jak PARO- participativní rozpočet v různých obcích funguje. Po pár kliknutí si ten, kdo chce, najde informací poměrně dost.

Minimálně doporučuji tyto stránky níže, kde najdete opravdu mnoho informací i inspirace o tom, jak participativní rozpočet funguje a v jakých obcích a městech běží s jakými zkušenostmi. V dalším odkazu se můžete podívat na příklad Brna, odkud jsme se v Písku inspirovali jejich modelem a sami posoudit, jak se lidé zapojují a jak jsou s tímto nástrojem vztažení občanů do veřejného dění spokojeni.

https://www.participativni-rozpocet.cz/

PARO – BRNO – Dáme na Vás: https://damenavas.brno.cz/

Shrnující text o participitativních rozpočtech ve městech o obcích si pak můžete přečíst ze září roku 2019 na serveru Lidovek v článku s názvem: Když o rozpočtu rozhoduje ‚hlas lidu‘. Systém zavedla už padesátka českých obcí
 

Přeji všem Písečanům mnoho inspirace a podnětných myšlenek při čtení výše uvedených a dalších odkazů, které se dají lehce vyhledat na internetu. A nenechejte se prosím odradit demotivačními příspěvky či diskuzí v jiné části tohoto portálu. 

Participativní rozpočet je mj. nástroj přímé demokracie, který by nás všechny v Písku měl především spojovat nikoliv stavět hráze a rozdělovat.

Zbyněk Konvička
zastupitel města Písku

 

0
0

Diskuze k článku +

19. 1. 2020 (10:22)  –  Redakce PS

0
0

ZA REDAKCI: pan Šebelle kodex přispěvatele neporušil, psal k tématu, aktivní odkaz nepoužil (to ani v diskusi nejde) a o skrytou reklamu se rovněž nejedná – je to normální reklama na vlastní firmu a je na rozhodnutí redakce, zda takovéto odkazy připustí, nebo bude třeba požadovat úhradu za inzerci. Nejde ale o porušení kodexu, proto byl příspěvek ponechán. Zdenka Jelenová.

Odpovědět

19. 1. 2020 (11:45)  –  Pavel Šebelle

0
0

Já jsem si myslel, že se tu něco dozvím o participativním rozpočtu, a jen jsem si přečetl hanlivý příspěvek na svou osobu, a to jen proto, že jsem napsal svůj názor na věc. A jen proto, že jsem si dovolil vyzvat písecké politiky, aby vyšli za občany do jednotlivých čtvrtí a diskutovali s nimi o tom co v místě jejich bydliště potřebují a hlavně jim to pak bez výmluv, že to nejde, a že je to strašně složité UDĚLALI. Uvedl jsem i několik svých osobních zkušeností jak to vypadá, když o něco naše zastupitele o něco požádáte. Podotýkám jen několik, tu otřesnou zkušenost se dvěma zastupiteli z osadního výboru Hradiště (jedním z nich je pan Konvička), kdy tito 2 pánové nebyli schopni zajistit ani koš před prodejnu jsem neuváděl, koš tam nakonec je, zařídil jsem ho na městě sám a děkuji za něj odboru přes odpady. Doporučuji lidem si přečíst to, co jsem napsal pod článkem „5 miliónu na zapojení veřejnosti – participativní rozpočet“, aby si neudělali jen obrázek z toho kýble špíny, který tu na mne pan Konvička písecký zastupitel vylil.

Pan Konvička bohužel předvedl klasický a oblíbený postup píseckých zastupitelů, kteří nejsou schopni přijímat odlišné a kritické názory a ihned na jejich autory agresivně útočí. Bohužel to dělají, i na veřejných debatách s občany. Místo předložení nějakých argumentů pan Konvička onálepkoval negativním znaménkem můj příspěvek (označil, že je demotivující) a ještě se mne snaží shodit tím, že naznačuje, že jsem si v příspěvku vymyslel jakého si "známého".

Pane Konvička nevymyslel jsem si ho. I pan Douša zde napsal, že: "Předkladatel nápadu musí vynaložit poměrně dost práce na to, aby se rozhodovalo o celkem nevelké částce, za kterou se toho dnes mnoho nepořídí. Navíc s rizikem, že jeho nápad spoluobčany neosloví a k realizaci nakonec nedojde. Na to jsou mnohem lépe připraveni političtí zástupci."

Mohl byste se tedy pane Konvička jako zastupitel místo vašich útoků vůči mně vyjádřit konkrétně k těmto faktům, a obhájit argumenty váš názor jak je to skvělé? Diskuse je o předkládání argumentů, nikoliv pomlouvání osob s jiným názorem.

Myslel jsem si o Pirátech, že bych je mohl volit, ale bohužel poté co se dostali k moci si rychle osvojili papalášské praktiky polistopadových stran. Politiky, kteří si neváží občanů a jejich názorů, tak jak to předvedl pan Konvička, by lidé volit neměli. A proto lidé k volbám nechodí a proto lidé radši na píseckém světě ani nediskutují, protože to na politiky nemá vliv a jen dostanou vynadáno a stanou se nepřáteli "našich" mocných. Takhle to funguje bohužel nejen v Písku, ale v celém státě a proto to vypadá tak jak to vypadá, žádná dálnice do Prahy, žádný obchvat kolem Písku.

Odpovědět

19. 1. 2020 (12:25)  –  Luděk Blaha

0
0

Pavle, zevšeobecnění jevu lze činit na základě dlouhodobého šetření četnosti výskytu dílčích projevů.
Nemyslím si, že všichni Piráti si osvojují papalášské praktiky, že všichni písečtí zastupitelé důsledně přehlížejí názory občanů města a že to je celostátní jev. Ale je klidně možné, že mám jen málo poznatků.
V každém případě sleduji, že některým veřejně činným lidem se nedostává toho, o čem často hovoří směrem ke svému okolí, když se to hodí. To jest věcnost a sebereflexe…

Odpovědět

19. 1. 2020 (13:50)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Pane Šebelle,

je zopakuji to, co uvádím pod souvisejícím článkem s PARO, protože bych se jen opakoval:

myslím, že si čtenář sám udělá úsudek o tom, kdo a jakým způsobem zde diskutuje. Když s vámi někdo nesouhlasí… do útoku zpravidla přecházíte vy – nálepkujete jiného diskutujícího a současně se pasujete do role toho, komu je nejvíc ze strany samosprávy – úředníků či zastupitelů ubližováno a jeho návrhy nepochopeny… , vzápětí přecházíte do oslavné ódy na vaši firmu a sebe samotného, jak vše skvěle dokážete zařídit a vyřešit.

Ve svém příspěvku jsem se toliko zastal práce některých zastupitelů i úředníků města, kteří na PARO pracovali a připravují jej ke spuštění (včetně Josefa Soumara), které vy házíte do jednoho pytle a shazujete. Ale takhle si myslím, že by veřejná debata vypadat neměla. To, že jsem napsal, že váš "vizionářský" příspěvek o nezájmu o PARO vnímám pro občany jako demotivačně laděný, tak za tím si stojím. Předem zavrhujete totiž něco, co je teprve ve zrodu v Písku, ale v různých městech se ukazuje, že jsou lidé za tento nástroj rádi a zapojují se do něj. Jak dopadne v Písku participativní rozpočet ukáže čas.

A vaše označení politické papalášsství či politiky 90. let není nálepkování? Nepodsouvejte mně prosím také své domněnky, že jaksi naznačuji, že jste si svého známého vymyslel. Nic takového jsem nenapsal ani nenaznačil. Pouze jsem napsal, že jediný zdroj, který tu předkládáte je debata s vaším známým, namísto toho, abyste když chcete používat argumenty uvedl – proč je PARO špatně, nebo kde tedy nefunguje, jak by mělo.

Odpovědět

20. 1. 2020 (10:29)  –  Pavel Šebelle

0
0

Ano Luďku máš asi pravdu v tom, že bych neměl lámat nad Piráty hůl, protože jsou v politice krátce.

A i když se běžně píše obecně např.: komunisti zavírali v 50. letech politické vězně a obrali o majetek rolníky, bez toho, aby se vždy dodávalo, že byli mezi komunisty i slušný lidi, co nikomu neublížili nebo dokonce pomohli a dokonce někteří komunisti se sami stali obětí jejich strany a byli popraveni. Uvedu věc přesněji.

V Píseckém zastupitelstvu považuji za nejlepší zastupitele, kteří se zajímají i o obyčejné lidi a jejich problémy členy za Pirátskou stranu, jmenovitě pana Brože a pana Soumara. V českém parlamentu se mi zdají jako poslanci dobří opět někteří z pirátské strany: pánové Ferjenčík, Pikal a Michálek.

Ale přesto ve velké politice vystupuje Pirátská strana, ač má jen 900 členů, vystupuje tak, že má recept na všechno, najednou jsou z některých neznámých odborníci na zahr. politiku apod. a že by to mělo být jen podle jejích názorů a takhle to v demokratické politice nemá fungovat.

Skutečnou moc mají Piráti v Praze a popravdě některé kroky pana Hřiba a jeho chování jsou na pováženou. zda se dost arogantní, tváří se jakoby mu Praha patřila a že současně vede i ministerstvo zahraničí :-) . Poslední co jsem četl bylo, že se zavede aplikace naplacení parkovišť P+R…aby se ušetřili 4 s na výjezdu. Co budou dělat senioři s tlačítkovým mobilem asi neřeší. Jde to řešit i jinak, tak jako v garážích podzemních, kdy závora dle SPZ vyjede sama nahoru a mohu zaplatit u automatu.

A k tomu jak to funguje obecně v Písku a ve státě? Stačí se podívat kolem sebe………v našem kraji žádná dálnice, v celé republice žádná rychlostní železnice, žádné obchvaty, D1 každý den kolabuje…..v Písku se skoro nic nového za 30 let nepostavilo, minulý režim na Prahu postavil 46 km dálnice , polistopadový režim 26 km.

Jednal někdy s místostarosty, zastupiteli, poslanci o něčem konkrétním? Já mnohokrát, i naše komora odhadců dávala připomínky k zákonům, je to marný, marný, marný…politici si to udělají vždycky jen podle sebe, na maily ani nereagují, odborné připomínky ignorují, podívej se na PS jak odpovídají nebo spíš neodpovídají občanům atd., atd.

Odpovědět

20. 1. 2020 (11:56)  –  Pavel Šebelle

0
0

Pro pana Konvičku:
1) měl byste se mi omluvit za ty pomluvy, i za to, že dle redakce jsem nic neporušil.
2) měl byste se začít chovat líp ke svým voličům, zastupitel dle ústavy zastupuje a hájí lidi nikoliv vládní koalici na radnici nebo zastupitelstvo
3) měl byste si přečíst co napsal váš kolega pan Soumar, s kterým jsem v podstatě ve shodě.

Josef Soumar, kolega pana Konvičky napsal:
„Dobrý den, v úvodu příspěvku má pan Šebelle v podstatě pravdu. Zapojení 5 milionů korun je částečným opt-out systémem pro občany z dosavadního systému, kdy obyvatelé jedenkrát za 4 roky volí své zástupce, kteří následně sestaví koalici a realizují projekty, na kterých panuje politická i odborná shoda skrze městské Odbory. Předkladateli těchto projektů bývá v podstatě úzké vedení města, jelikož předložení projektů je časově a finančně náročné (viz kompetence Rady města – zadávání zakázek, studií, projektů a kompetence Zastupitelstva města, které Radu města a uvolněné funkce volí na svém ustavujícím zasedání zastupitelstva města).

Prosazení participativního rozpočtu není optimální v dnešním nastavení a pokud by k němu přibyla i veřejná setkání s obyvateli a důvěra lidí, že opravdu ve městě mohou něco změnit, byl by to ideální stav. Příčina je ale už o voleb, kdy lidé volí často na základě sympatií a zkušeností se zastupiteli z občanského života. To samo o sobě ještě nic neříká o kompetencích a etickém přístupu člověka, který dále rozhoduje či spolurozhoduje o směřování města. Lidé také volí své zástupce, ale do poslední chvíle nevědí, kdo je bude zastupovat a kdo si za jakou cenu domluvil koalici s ostatními partnery. Jsou li zvoleni lidé, kteří byli podporování například stavebními firmami v období voleb, je pravděpodobné, že svůj "dluh" budou muset/chtít vrátit během svého vládnutí zpět.

Pokud zpět nalezneme politickou etiku, přístupnost, občanskou angažovanost a elementární znalost o fungování veřejných rozpočtů, bude možná v brzké historii participativní rozpočet pozůstatkem, mířícím ke svému zrušení. V současné době může pomoci k realizaci drobných úprav a tzv. "tvrdých" investic, ale i měkkých (soft) investic do rozvoje a kultury jednotlivých území, či celého správního celku."

Odpovědět

20. 1. 2020 (12:33)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Dobrý den, pane Šebelle,

Ad 1) vyslovil jsem vlastní pohled, v němž jsem se domníval, že tím, že ve svém příspěvku propagujete svou firmu porušujete kodex přispěvatele, což kodex uvádí, že by neměla být ani skrytá reklama na komerční aktivity – dle názoru redakce tam nebyl ale uveden proklik na stránky vašeho firemního webu, který jste uvedl (což v diskuzi opravdu nejde – vložit proklik) a tudíž jste kodex dle redakce neporušil – beru to a za tuto svou interpretaci kodexu se vám omlouvám,
za vším ostatním, co jsem napsal, si stojím

Ad 2) mezi lidmi – voliči se pohybuji neustále a snažím se lidem naslouchat a vnímat, co mi říkají a vycházet vstříc, mezi to, ale do věcné diskuze opravdu dle mého nepatří útočné výpady a dehonestace kohokoliv…, na okraj: nad rámec toho, co mají nebo by měli dělat Osadní výbory města Písku – tedy být poradním a iniciačním (nikoliv výkonným) orgánem zastupitelstva města, připravuji a organizuji s kolegy i dalšími lidmi z Hradiště, kteří nám pomáhají, což sám dobře víte, řadu kulturně-společenských a sportovních akcí, které za rok spolykají desítky hodin dobrovolnické práce ve volném čase – děláme to pro hradišťskou komunitu a pro naše sousedy – takže to, že se chovám špatně k občanům nebo voličům je od vás dle mého docela nefér.

A to, co jsem hájil, byla práce zastupitelů a úředníků – kteří nespadli z Marsu, nýbrž jsou většinou také občané města, tudíž hájím i jejich práci – také jsou občany, nikoliv vládní koalici – jak jste si to po svém interpretoval, ale práci všech, kteří na PARO pracovali a snaží se ho uvést v život.

Ad 3) to, co napsal kolega Pepa Soumar jsem četl a je to jeho názor, který respektuji a nemám s tím problém

Můj článek, na který reagujete však přesně pochopila paní Štastná, v něm jsem odkazoval na weby a článek, kde bylo informací o PARO opravdu dostatek (pokud jste si je prohlédl – přišlo mi, že je zde vypisovat jako zbytečné dublování něčeho, co jsem uváděl v odkazech) i s příklady z praxe, jaké projekty se z Paro např. v Brně již realizují, čímž jsem vám odpověděl na požadavek toho, že jste chtěl vědět více informací o PARO.

S pozdravem

Zbyněk Konvička

Odpovědět

20. 1. 2020 (14:23)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Pane Šebelle,

ještě doplním výše uvedené k práci členů OV Hradiště:

Naše upozorňování a žádosti Osadního výboru Hradiště na řešení parkování ze strany města Písku pro místní část Hradiště začíná nést ovoce. Podle aktuálních informací, které jsem si dnes ověřoval u paní místostarostky Petry Trambové, se právě projektuje nové parkoviště u výměníku na sídlišti, tam kde končí ulice K Háječku, čímž se kapacita parkování pro lokalitu hradišťského sídliště, které jako další ve městě trpí nedostatkem míst k parkování, navýší o další místa.

ZK

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.