Přihlášení

Nádrže na Mlakách střídají tůně, na ty jsou také dotace

12. 4. 2023 | Michaela Šťastná | Diskuze (0) | Vaše názory

U představených investičních akcí města na tento rok ještě zůstanu, stejně tak u společnosti Lesy MP, kterých se tato akce týká. Veřejnosti byl představen záměr vybudování tří přírodních tůní na Mlakách. Ano, zase Mlaka, kde chtělo město spolu se společností Lesy MP v minulosti vybudovat rybníky, které byly sveřepě nazývány retenčními nádržemi. Ze záměru tehdy sešlo s odůvodněním, že se na vybudování nádrží nenašel vhodný dotační program. A nyní jsou v tom samém místě aktuální tůně. A stejně tak je jejich výstavba podmíněna získáním dotace.

   Úplně se nechci zabývat tím, jak byl ten nápad s nádržemi prosazován, jaké byly uvedeny argumenty, jak se uvádělo, že bez těch nádrží se Písecké hory neobejdou, protože by se jinak vysušily, nebo zaplavily nebo vyhořely. Takové a podobné padaly argumenty pro výstavbu retenčních nádrží.

   Jak se potvrdilo, o nic z uvedeného se nejednalo, nejedná, rozhodně jde v první řadě o ty dotace. Dotace na nádrže nebo dotace na tůně, to je oč tu především běží.

Proč si myslím, že jde jen o získání dotací?

   Místo vybrané pro budování čehosi s pomocí dotací samo o sobě plní účel zadržení vody v lese přirozeně, jedná se o tzv. tužebníková lada, tedy vlhké půdy. Proč jej „vylepšovat“ tůněmi? Jediné vhodné místo v celých Píseckých horách je zrovna tady, nikde jinde se tůně nehodí?

   Myslím si, že se v Píseckých horách mezitím investovalo do lanového hřiště, investovalo se do výhyben na účelovou komunikaci na Živec, nakoupilo se něco pozemků u střelnice – do ní se má také investovat, protože se celou dobu investuje do naprosto nepotřebných projektů v Píseckých horách, namísto toho, aby se řešilo udržení vody v lesích, třeba stavbou tůní. Kolik tůní se v Píseckých horách za posledních 6 let vybudovalo? Myslím že ani jedna, tak moc chce město a společnost Lesy MP pomoci lesům se zadržováním vody v místě, což je argumentace k budování nádrží nebo tůní.

   Tím pádem stavba tůní na Mlakách není pro Písecké hory natolik důležitá, když se několik let cpou peníze do zbytných projektů. Kdyby totiž šlo o vodu, o udržení vody v lese, o vznik napajedla pro zvěř, o obnovu zaniklých tůní, pak by dostala stavba tůní před tím vším přednost v rozpočtu přece! V Píseckých horách hospodaří Lesy MP a takový projekt udržení vody v lese přece musí patřit mezi priority v hospodaření přece! Nebo ne?

Zdá se, že ne, na tůně by se sice během těch let peníze našly, ale byly vyplýtvány na jiné, pro Písecké hory „důležité“ akce.

   Pokud by totiž městu opravdu záleželo na zadržování vody v lese, dávno by tam tůně všude byly, podle všeho se dají vybudovat i levně, bez dotací. (https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske-lesy-chrudim-obnovily-33-tuni-na-zachyceni-vody-v-krajine jedna tůně cca za 3000 Kč) Ačkoliv, ještě nebyla definována představa o těch tůních, abychom se té rozloze vodní plochy ještě nedivili, co všechno může být tůní nazýváno, však těm rybníkům se také říkalo jinak. Na prezentaci v knihovně byly tůně na obrázku opravdu velikánské v poměru ke stavením v sousedství.

 

   Víte, já tomuhle hospodaření úplně nerozumím, společnost Lesy MP město nemusí platit nájemné ve stanovené výši za pronajatý majetek města, pomalu každý rok je nájem různě upravován. I když je tok peněz upravován v řádu milionů, nevybylo v něm na tůně.

   Navíc, nedávno se starosta města veřejně svěřil, že peníze město má, má spoustu milionů na účtě a proto si může dovolit začít budovat kemp u vodárny, takže zádrhelem nebude nedostatek peněz na budování tůní.

 

   Shrnu zde uvedené myšlenky. Před lety byla vybrána jedna prosperující mokřadní louka k „vylepšení“ stavbou rybníků, protože by na ně město získalo dotace z projektu budování retenčních nádrží. Z tohoto nápadu nakonec sešlo, ale doslova v řádu dní se začal připravovat záměr vybudování tůní na tom samém místě. A zase se čekalo se v řádu let na vhodnou dotaci pro budování tůní, to místo je odsouzeno k realizaci za každou cenu.

Nemohu si pomoci, pořád mi vychází přednostní zájem města o dotaci na záměr, než samotná užitečnost záměru. A rozloha Píseckých hor může svádět k dalším vypečeným nápadům s možností čerpat na ně nějakou tu dotaci, letos, příští rok, i ten další rok …

   Domnívám se, že pokud se mají v Píseckých horách budovat tůně, není potřeba dotací, peníze se najdou jak v pohyblivém nájemném, tak na účtu města a navíc by se zajisté našla daleko vhodnější místa pro realizaci záměru, než ta niva na Mlakách.

 

 

 

 

Informace o téže nivě a záměru stavby rybníků

http://www.piseckysvet.cz/veci-verejne/zastupitele-budou-rozhodovat-o-retencnich-nadrzich-v-mlakach

http://www.piseckysvet.cz/veci-verejne/kauza-mlaka-u-kluk-mesto-chce-vracet-vodu-do-krajiny-ale-nedari-se-mu-nadchnout-pro-to-mistni

http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/rybniky-to-jsou


 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.