Přihlášení

Architekt Pleskot představil novou lávku u Václava

25. 10. 2013 | Martin Zborník | Diskuze (2) | Věci veřejné

Lávka přes Otavu Václav - Hradiště

Ve čtvrtek 24.10.2013 představil ve Sladovně, písecký rodák, architekt Josef Pleskot svojí představu nové pěší lávky spojující Václava a Hradiště. Na besedě byla hojná účast cca 120 lidí a to především z řad obyvatel Václava. Někteří z nich ovšem s lávkou umístěnou přímo nad Václavským jezem nesouhlasí. Tato akce je součástí měsíce architektury, který právě probíhá v našem městě.

Debatu řídil osobně starosta města Ondřej Veselý. Po krátkém úvodu se ujal slova architekt Josef Pleskot, který vysvětlil důvody právě zvoleného řešení pro lávku. Představil koncept zalomené lávky, která vychází z 3 základních os. Hlavní je osa ze strany hradiště směřující na kostel U Václava. Druhá osa zalomení lávky směřuje na vrchol Hradiště. Třetí osa je kolmice na lávku v ose řeky, která přináší krásné pohledy na město a řeku vystupující z údolí. Velká pozornost je věnována také na řešení předmostí a to hlavně ze strany Václavského předměstí. Zde je vyústění řešeno rampou a pobytovým schodištěm, které přinese novou kvalitu do tohoto prostoru. Vyústění směřuje do protilehlého nezastavěného prostoru starého Václava. Podstatná část prezentace byla věnována konstrukci mostu, kterou představil specialista na ocelové konstrukce Vladimír Janata, který se v Písku podílel na stavbě rozhledny na Jarníku a na Velkém Kamýku. Celý návrh vychází hlavně z ekonomické přijatelnosti celého záměru, nutnosti splnění všech parametrů únosnosti a zvednutím celé konstrukce min o 1 metr nad úroveň stoleté vody.

Podrobněji lze uvedenou  prezentaci najít ve fotogalerii pod tímto článkem.

Po 40 minutách představení návrhu následoval prosto pro dotazy z řad veřejnosti. Zde především z počátku zazněly nesouhlasné názory s umístěním lávky do prostoru nad jezem, který tvoří charakter celé lokality václavského nábřeží a slouží v letním období ke koupání.  Debata trvala celkem asi 25 minut a zaznělo v ní pouze asi 6 dotazů, což bohužel vnímám jako nevyužitou šanci celý, dle mého prospěšný projekt náležitě ozřejmit veřejnosti. I přesto zazněli v debatě i slova obhajoby. Mám ale pocit, že bohužel část veřejnosti odcházela z debaty nespokojená, přitom mohlo být o celé problematice daleko podrobněji debatováno. Tam by se třeba povedlo vyvrátit některé pochybnosti zatím nesouhlasících starousedlíků a osvětlit racionální důvody proč stavět lávku právě zde a právě tak jak je navržená.

Co tomu říkáte vy?

Debatujme nad předloženým návrhem. Je to stavba pro nás.

FOTOGALERIE POD ČLÁNKEM – omluvte sníženou kvalitu fotek, jen pro ilustraci

Související články k tématu:

Proč lávka, proč Pleskot?

Pravé nábřeží Otavy mezi mosty se bude upravovat. Jak?

Den architektury III – Řeka Otava a její potenciál pro naše město + Program Měsíc architektury

FOTO: Otava – její potenciál pro Písek – Den architektury III.

Den architektury – 30.9.2012 procházka s architekty po Písku
PÍSEK – Město jako dynamický živý organismus – 2.10.2011 procházka s architekty

Architekt Jan Gehl: Řidič už není nejdůležitějším člověkem

Jak na parkování v centru města Písek

river park písek | vlna 2002 aneb zpět ke staré Portyči

Co přináší současný silniční průtah I/20 (E49) našemu městu?

Proč a jak zapojit veřejnost do tvorby územního plánu

Jaký chceme územní plán? Dobrý, nebo jen nějaký nový? Aneb podivná cesta pořizování nového územního plánu.

Špatný územní plán = prostor pro korupci

Stručně a jasně k novému územnímu plánu Písku – první výstup z besedy s veřejností

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

25. 10. 2013 (17:17)  –  Ladislav Douša

0
0

Proč mám pocit, že potřeba nové lávky vyplula na světlo jen proto, abychom dohnali Strakonice, kde si novou lávku dopřáli cca před 3 roky?

Osobně bych spíše uvítal obnovení chodníku pro pěší na nedalekém železničním mostě přes řeku, protože průchod přes Šrámkův most je za deštivého počasí jen pro otrlé. To je pro obyvatele Hradiště z mého pohledu daleko přínosnější, než nějaká lávka nad jezem…

Minimálně samotné načasování záměru postavit novou lávku mohlo být lepší. Dnes prochází jez rekonstrukcí, tak se to mohlo "sfouknout" naráz.

Odpovědět

5. 11. 2013 (21:04)  –  Tomáš Úlehla

0
0

Osobně mě mrzí, že jsem se nemohl akce zúčastnit, ale rozhodně si myslím, že právě o takovýchto projektech by se mělo rozhodovat v referendu, které by bylo pro radní závazné. Hlavní slovo by měli především dostat obyvatelé v dotčené oblasti, jestli si vůbec něco takového přejí a jestli by jim to přineslo zlepšení života v dané oblasti. Nicméně s povděkem kvituji aktivitu pana starosty, který přišel se zajímavým návrhem a určitě by nějaká architektonická perla od pana arch. Pleskota byla pro Písek velkým přínosem. Má to však být lávka v poměrně málo vytížené oblasti?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.