Přihlášení

Ohlédnutí za komunálními volbami

12. 10. 2018 | Marie Horažďovská | Diskuze (6) | Věci veřejné

Komunální volby jsou úspěšně za námi, a tak jako vždy vyvstává otázka, co vlastně přinesly a co bude dál. Vzhledem k výsledkům několika předchozích celostátních voleb (parlamentních, prezidentských) by se mohlo zdát, že v Čechách nastala malá revoluce – Babišovci utrpěli Pyrrhovo vítězství, když totálně prohráli Prahu a na většině radnic velkých měst s nimi ostatní strany odmítají tvořit koalice.

Navíc výsledky prvního kola voleb senátních naznačují, že ani do Senátu se zástupci hnutí ANO s největší pravděpodobností ve větším počtu neprobojují. Totální propadák pak utrpěla obecně levice – zástupci KSČM a ČSSD se do mnoha zastupitelstev vůbec nedostali, a pokud někde ano, pak ve velice omezené míře, neboť voličskou základnu jim vyluxovalo hnutí ANO, které, ačkoliv skutečně není levicovou stranou (neboť levicové ideály jsou panu velkouzenáři opravdu velmi vzdálené), zacílilo právě na tuto skupinu obyvatelstva a vidina vyšších důchodů a MHD zdarma opravdu zafungovala. Hnutí SPD si pak v komunálních volbách mohlo natvrdo ověřit, že populistické výkřiky jejich šéfa nebere v podstatě nikdo vážně. Jako Fénix z popela pak povstala ODS a další středopravicové strany, ovšem jak už je v komunálních volbách pravidlem, největší úspěch obecně opět zaznamenala různá místní uskupení stran a nezávislých kandidátů; skokanem voleb se pak stali jednoznačně ve všech obcích a městech Piráti.

Tento celostátní trend se pochopitelně promítl i ve volbách v Písku, nicméně na místní úrovni se navíc vyskytlo několik zajímavých momentů, u kterých by bylo dobré se pozastavit:

  • Především voliči v Písku “vykřížkovali“ ze zastupitelstva poměrně dost stávajících zastupitelů, kteří znovu kandidovali, a ze zastupitelstva tak např. vypadli Josef Knot, Jiří Hladký, Michal Drnec, Miroslav Krejča, Jindřiška Kudrlová či Roman Ondřich. Další z dosavadních zastupitelů se v těchto volbách již rozhodli nekandidovat, a tak v novém zastupitelstvu již nezasedne ani Luboš Průša, Miroslav Sládek, Zdeněk Kulič a Václav Reichl.
  • Stávající starostka Eva Vanžurová sice svůj zastupitelský mandát obhájila, nicméně počtem odevzdaných hlasů ji předčil kandidát České pirátské strany Martin Brož.  
  • Strany, které v těchto volbách utvořily uskupení PRO PÍSEK, ztratily oproti minulému volebnímu období tři mandáty; strana Písecký patrioti tvořící dosavadní součást radniční koalice se pak do zastupitelstva vůbec nedostala.
  • Největší ztrátu v počtu zastupitelů utrpěla ČSSD, která ze sedmi mandátů obhájila pouze tři.
  • Překvapením voleb se stala Česká pirátská strana, která v Písku rozšířila počet svých mandátů z jednoho na pět.

Důvodů, proč písecké zastupitelstvo dozná poměrně velké změny, je zřejmě víc. V případě ČSSD jednoznačně zafungoval vliv celostátní politiky, kdy strana doplatila jednak na masivní populistickou rétoriku hnutí ANO (u levicových voličů) a jednak na vstup do vlády s trestně stíhaným premiérem podporované komunisty (u případných středopravicových voličů, kteří byli ochotni zvážit podporu tradiční sociálně zaměřené strany). V neposlední řadě jí nepochybně velmi uškodil i servilní přístup k hlavě státu a neschopnost stát si za svými názory a rozhodnutími.

V případě ostatních subjektů již není vliv celostátní politiky tak zřejmý, i když v případě hnutí ANO se zřejmě i písecká odnož svezla částečně na vlně celostátní popularity, když zvýšila počet svých mandátů o jeden. V případě ODS také spíše než výkony jediného dosavadního představitele v zastupitelstvu zajistila její písecký vzestup spíše pozitivní nálada ve prospěch této strany v celé společnosti, a totéž se dá říci i o Pirátech; i když tady jsou výkony a výstupy jejich dosavadního jediného zastupitele směrem k občanům o poznání lepší než u ODS, o čemž svědčí také počet jemu odevzdaných hlasů.

Každopádně strany dosavadní radniční koalice moc důvodů k radosti mít nemůžou a pro nové zastupitele těchto stran (a nejen pro ně) by měla být tato nepříliš povzbudivá bilance důvodem k zamyšlení, co bylo v minulém období špatně a jak se vyvarovat stejných chyb. Dle všech dostupných indicií ale občané Písku vystavili stávající koalici účet za její megalomanskou a populistickou politiku, na kterou v městské kase ovšem chybí patřičné finance; ale též za neochotu komunikovat s občany ohledně důležitých témat a za netransparentnost některých rozhodnutí. Voliči též nepochybně ohodnotili často nabubřelé až arogantní vystupování některých čelných představitelů radnice, a to, jak jednotliví zastupitelé hlasovali o podstatných otázkách jejich každodenního života. A nejspíš ztratili trpělivost i s nekonečnými rozpravami ohledně nového bazénu, které se bez jakéhokoli posunu ve věci vedly po celé volební období.      

Nicméně karty jsou rozdány a občané Písku s napětím očekávají vývoj událostí, tedy kdo s kým utvoří novou radniční koalici a kdo skončí v opozici. Podle posledních informací to vypadá, že se projeví opět současný celostátní trend (tedy že s hnutím ANO se koalice neuzavírají), a současně se zopakuje situace z roku 2014; jen s tím rozdílem, že tentokrát v opozici skončí druzí Piráti namísto vítěze voleb. Pokud to tak skutečně dopadne, pak je tentokrát ČSSD tou stranou, která rychle zapomíná, když jsou v dosahu možná korýtka.    

Související články:

Piráti jsou nejspíš mimo hru díky svým požadavkům

Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním – 14.10.2018

Prohlášení KDU-ČSL k povolebnímu vyjednávání

Ohlédnutí za komunálními volbami

Kdo v Písku vyhrál komunální volby 2018

První povolební jednání: Dohodli se, že se asi nedohodnou

0
0

Diskuze k článku +

12. 10. 2018 (16:40)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý den,
s potěšením jsem přečetl naprosto dokonalou analýzu voleb a povolebního uspořádání. Dokonalý je i personální výčet neúspěšných kandidátů. Je vidět, občané Písku sledovali radnici a označili kdo musí z kola ven. Podle mého subjektivního názoru je škoda, že se do zastupitelstva nedostal Ing. arch. Boček.
Vypadá to skutečně tak, že se bude opakovat situace jako po minulých volbách. Všichni se spiknou proti jediné straně a také věřím tomu co uvádí paní Horažďovská, že se ke spiknutí přidá i ČSSD i když to bude ke stranám, které ji minule poslali do opozice. Veselý si to nenechá uniknout.

Odpovědět

14. 10. 2018 (13:15)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Dobrý den, omlouvám se, že reaguji až nyní, ale protože celý týden probíhají jednání a do dnešního dne nebyl žádný hmatatelný výstup, nechtěl jsem přinášet spekulace. Paní Horažďovská měla do jisté míry správný odhad v tom smyslu, že o uzavření koalice neprobíhala intenzivní jednání s ANO, KSČM a hnutím Písek sobě. U Pirátů se mýlí. Včera se čtyři strany (PP, ČSSD, ODS a KDU) shodly na tom, že by bylo vhodné Piráty do koalice přizvat a všechny čtyři strany ustoupily ze svých původních požadavků tak, aby Piráti dostali důstojnou nabídku. Včera Piráti tak dostali nabídku jednoho místostarosty a jednoho radního s tím, že na dnes bylo svoláno další jednání, kde měli na nabídku reagovat. Piráti dnes nabídku přijali, ovšem s tím, že nekompromisně požadovali, aby dikcí místostarosty za Piráty byly investice, nebo finance. I přes pokus všech stran najít v této věci kompromis, nebyli Piráti ochotni ze svého požadavku jakkoliv slevit a zvolit si jakýkoliv jiný rezort (zde upozorňuji, že zjevně nešlo o jednotný, ale většinový názor Pirátů). Jednání proto opustili a ta budou pokračovat na bázi čtyř stran. Jediná dosud dohodnutá personálie je zastoupení všech stran v radě města a pokračování paní starostky. Zároveň probíhá slaďování společného programu a příprava koaliční smlouvy.

Odpovědět

14. 10. 2018 (23:21)  –  Josef Soumar

0
0

Piráti mají jasnou povolební strategii. Aktuální koalice má 15 hlasů a jak v radě, tak i v zastupitelstvu může Piráty kdykoliv přehlasovat, nehledě na to, že Piráti by za koalici nesli "kolektivní vinu".

Vzhledem k výsledku voleb a nabídce stávající koalice si myslíme, že jeden z rezortů financí nebo investic nám náleží.

http://www.piratipisecko.cz/povolebni-strategie-piseckych-piratu

Odpovědět

14. 10. 2018 (23:39)  –  Martin Zborník

0
0

Aktuální koalice je myšleno převedení současné vládnoucí koalice na půdorysu PRO PÍSEK 6 (původní JIHOČEŠI + TOP + VPM), ANO 4, ODS 3 + pan Anděl 1? Ta má ale jen 14 křesel, přesto vás i tak může kdykoli přehlasovat. Variant k přehlasování je ale více. Ostatně žádná koaliční smlouva vám nezaručí, že vás někdo při konkrétním bodu nepřehlasuje. Nemusíme chodit daleko i v současném dosluhujícím zastupitelstvu, zejména v posledních 2 letech, to byla vcelku běžná praxe.

Odpovědět

14. 10. 2018 (23:50)  –  Josef Soumar

0
0

Aktuálni koalice, která s námi dnes vyjednávala – Pro Písek, ČSSD, KDU a ODS. Dle rozdělení letošních voleb 15 křesel.
To by ještě bylo OK, jsme schopni jednat, pokud dostaneme nabídnuty finance nebo investice

Viz tisková zprava:
„V programu jsme slíbili občanům, že na radnici pohlídáme toky veřejných peněz. Díky tomu jsme dostali od občanů tolik hlasů. Logicky jsme proto požadovali pozici místostarosty, který ve své působnosti řídí investice a rozvoj města, abychom mohli plnit náš program.“, dodal Michal Horák.

Voliči Pirátů také očekávají zodpovědnost Pirátů a dodržení povolební strategie, která byla schválena a zveřejněna již před volbami a která tuto podmínku obsahuje.

http://www.piratipisecko.cz/oficialni-tiskove-prohlaseni-14102018/

Odpovědět

15. 10. 2018 (16:28)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
je to velice krásná ukázka zásadovosti, že Piráti trvají na práce ve financích investicích i za cenu cesty do opozice. Měl jsem tu možnost být ve výboru a Posekaným spolupracoval na SMART CITY Pirát Soumar za finanční výbor. Mohu říci, že to pro Písek je škoda. Podle mne se jich bývalé vedení radnice obává proto jim finance nedali.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.