Přihlášení

Piráti jsou nejspíš mimo hru díky svým požadavkům

14. 10. 2018 | Martin Zborník | Diskuze (7) | Věci veřejné

Vyhlášení republiky 1918 Písek

Jak symbolické. Právě v okamžiku, kdy redaktor Hanzlíček zahajoval svůj proslov k lidu shromážděnému na náměstí v rámci oslav předčasného vyhlášení republiky v Písku, končí uvnitř v jednacím sále dohoda koaličních subjektů, které povedou město po volbách další čtyři roky.

Schůzky se účastní zástupci uskupení PRO PÍSEK, Piráti, ČSSD, ODS a KDU-ČSL. To je půdorys na kterém má vyrůst nové vedení. Jak nám uvedl Ondřej Veselý z ČSSD: „ V současnosti připravujeme text koaliční smlouvy. Jednáme o programových prioritách budoucí společné koalice. Po personální stránce je po jednání jasno, že starostkou města zůstane Eva Vanžurová. Rada města bude mít 9 členů. Ostatní podrobnosti se budou dojednávat v průběhu následujícího týdne. Další naplánovaná schůzka je v sobotu.“

Koalice bude ale nejspíš čtyřčlenná, bez zastoupení Pirátů. Jejich účast ztroskotala na požadavku, že chtějí místostarostu, který bude mít v dikci resort financí nebo investic. To je ale pro ostatní neakceptovatelné, neb všichni museli ze svých požadavků ustoupit. Piráti si ale zatím trvají na svém. Právě teď se vše láme, zda půjdou do koalice, nebo do opozice. Z 2. místem ve volbách by ale Piráti měli přijmout odpovědnost a snažit se dostat do rady a vedení města, protože jedině tak mohou efektivně ovlivňovat věci veřejné. Pro rozvoj města totiž nestačí jen kritizovat z opozičních lavic. Budou si zde sice rozhodně budovat lepší pozici pro příští volby, ale pozor nikde není psáno, že za 4 roky bude situace stejná jako dnes a zda vydrží současná úspěšná pirátská vlna, na které se vezou. Pro dlouhodobý úspěch této nové strany je třeba z opozičních schémat již vystoupit a přijmout odpovědnost za dění ve městě. Prostoru ve vedení města ostatně bude dostatek. Pětičlenná koalice nikomu negarantuje právo veta a je to vlastně do jisté míry Piráty požadovaná povolební široká koalice. Vynechává jen 7 zastupitelů z 27 z řad ANO 2011, KSČM a PÍSEK SOBĚ – SNK. Piráti právě rozhodují o své budoucnosti. Važte odpovědně a s chladnou hlavou zda jeden konkrétní post stojí za to, abyste stáli 4. roky stranou hlavního dění.

Související články:

Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním – 14.10.2018

PRO PÍSEK k víkendovým povolebním jednáním

Prohlášení KDU-ČSL k povolebnímu vyjednávání

Ohlédnutí za komunálními volbami

Kdo v Písku vyhrál komunální volby 2018

První povolební jednání: Dohodli se, že se asi nedohodnou

0
0

Diskuze k článku +

14. 10. 2018 (16:24)  –  Jan Manek

0
0

Díky za článek. Když Piráti říkají A, je nutné říct i B.

Odpovědět

14. 10. 2018 (21:45)  –  Josef Soumar

0
0

Dík za komentář. Když říká Martin C, řekněme si i D.

Odpovědět

14. 10. 2018 (22:52)  –  Martin Zborník

0
0

Mohu se jen optat co je to C a D?

Odpovědět

14. 10. 2018 (23:16)  –  Josef Soumar

0
0

Piráti mají jasnou povolební strategii. Aktuální koalice má 15 hlasů a jak v řadě, tak i v zastupitelstvu může Piráty kdykoliv přehlasovat, nehledě na to, že Piráti by za koalici nesli "kolektivní vinu".

Vzhledem k výsledku voleb a nabídce stávající koalice si myslíme, že jeden z rezortů financí nebo investic nám náleží.

http://www.piratipisecko.cz/povolebni-strategie-piseckych-piratu

Odpovědět

14. 10. 2018 (23:30)  –  Martin Zborník

0
0

Ono to lze říci ale i naopak, můžete vždy každého v koalici společně přehlasovat, když k tomu seženete podporu. Je to jen a jen o dohodě. Nicméně nevím, jak by to nakonec dopadlo s poměrným zastoupením sil jednotlivých koaličních partnerů. Pokud jste ale dospěli k názoru, že v koalici stále budete tahat za kratší konec provazu a že nebudete její plnohodnotnou součástí, pak je vaše legitimní rozhodnutí do koalice nevstupovat. Nicméně kolektivní odpovědnost je hold břímě každé koaliční strany, která chce převzít odpovědnost vlády nad městem a pokud hned na začátku panuje nedůvěra, tak to je lepší takovou koalici raději nedělat.

Odpovědět

15. 10. 2018 (08:49)  –  Josef Soumar

0
0

Líbí se mi přirování:

Založím si firmu se svým odvěkým rivalem, vzdám se hlasovacích práv a nebudu mít možnost náhledu do účetnictví, ale budu tedy ten spolumajitel firmy ;)

To né, přece, nejsme blbí :)

Odpovědět

16. 10. 2018 (18:15)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobrý večer,
to co čtu v těch příspěvcích a co se Piráti snaží marně vysvětli, je celkem jednoduché. Vedení radnice a možná ostatní strany koalice Piráty nemohou potřebovat. Oni to mají v investicích a ve financích jasno, jak již prokázali ve výborech (Soumar, Posekaný)
a také to i zveřejnili v Pirátských novinách. To samozřejmě tato koalice nemůže potřebovat. Pořád doufají, že dají za bazén 480 mil. Kč. JUDr. Veselý byl proti megalomanskému projektu bazénu. Jsem zvědav zda se změní v koalici.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.