Přihlášení

Rozhovor dvou zastupitelů na horké téma

28. 9. 2022 | Michaela Šťastná | Diskuze (8) | Vaše názory

To si takhle s někým povídáte třeba o práci a zjistíte, že ten druhý vidí podstatu zcela odlišně. Představte si tu situaci a napasujte si ji na zasedání zastupitelů, kdy v debatě prohlásí zastupitel něco, co se neslučuje s jeho funkcí a ještě se utrhuje na ty, kteří se mu snaží jeho omyl vysvětlit. Několikrát jsem to ve svých článcích zmiňovala. Podstatou je, že zastupitelé spravují město a v jeho zájmech mají vystupovat, což se týká města ve všech jeho částech.

   K rozhovoru dvou zastupitelů jsem se dostala se zpožděním a jeho zveřejněním bych se vystavila napadení, že je to kampaň, což nyní pominulo. Rozhovor bude v odkazu bez mých komentářů, zde si jej okomentuji. Takže, zastupitel 1. se vyjadřuje k nastalé situaci, zastupitel 2. mu na to odpovídá a vám chci ukázat na jasném případu, jak se liší smýšlení dvou zastupitelů a jaké důsledky ta odlišnost může nám všem způsobovat. Já si myslím, že zastupitel 1. nejedná zcela v souladu s funkcí, zastupitel 2. jedná v souladu s funkcí zastupitele města.

 

<<<< Michal Čapek Vážení Smrkovičáci,

hlásím zprávy ze zastupitelstva, z dnešního jsem velmi otráven. Jistě víte o plánované zástavbě na louce proti bývalému krámu. Město se má podílet na investici společně s RG Group s tím, že město zde bude mít 9 parcel, které následně po zasíťování plánuje se ziskem prodat. (Ptala jsem se několikrát, město nemá plán, co s parcelami udělá) Výstavbě zabránit neumíme. Je to něco, co je v územním plánu nějakých 15, možná více let.

Pokud se má zcela změnit tvář Smrkovic a město chce na naší vesničce vydělat (předpokládaný zisk cca 25 milionů), považuji za logické, aby tyto peníze zůstaly ve Smrkovicích. Víme, kolik let nám slibují revitalizaci návsi, také víme, v jakém stavu je vodovodní potrubí, víme, jak často jsme bez eletriky. Peníze z této investiční akce by se měly investovat u nás ve Smrkovicích: vyměnit vodovodní řad, ve spolupráci s EGD dát elektrické vedení pod zem, posílit trafostanice.

V tomto smyslu jsem dnes podal návrh na zastupitelstvu, ve znění dle návrhu osadního výboru – viz obrázek. Bohužel tento návrh neprošel. Chtějí z nás mít pouze kasičku, na které vydělají a dále se nestarat. Nejvíce proti mému návrhu (kromě Martina Brože, který jej podpořil) byli Piráti. Aktivně vystupovali a říkali, proč Smrkovice nemají tyto peníze dostat. Nevím, proč nás nemají v oblibě, aktivně vystupovali i před rokem proti tomu, aby město financovalo našim dobrovolným hasičům nové auto. V tom naštěstí úspěšní nebyli, dnes bohužel ano.

Každopádně chci za sebe a členy osadního výboru ujistit, že nadále se budeme snažit a dělat vše pro to, aby město Písek zvýšilo investice do naší vesničky ve stínu Písku. Michal Čapek

 

Martin Brož Michale jen se optám, nebyl jsi náhodou jeden z těch co vstup města do tohoto projektu podporovali a byly pro když to bylo před rokem v zastupku? Omlouvám se, ale tohle je nenormální, nejprve si to prohlasujete, že se město bude podílet s developerem na projektu a pak se vztekáš když město chce pozemky prodat a peníze si nechat v rozpočtu. Také se omlouvám ale když jde třeba o Půrkratice tak když jim tam prodáš pozemky v zóně tak jsi proti tomu aby ty peníze v té zóně zůstali těm lidem, ale tady najednou chceš aby ty peníze zůstali v Smrkovicích. Pokud chceš aby to tak bylo tak rozhoduj všem stejným metrem, tj pokud prodáme něco v Smrkovicích, Semicích, Nových Dvorech tak at to tam zůstane, ale né že jedním to necháš a druhým ne. (Tohle je ten rozdíl, který se čtenářům snažím na příkladu vysvětlit, to chápání funkce zastupitele pro všechny občany města!)

 

Michal Čapek Ahoj Martine, ne, to jsem rozhodně nebyl. Když se o tomto jednalo úplně poprvé, byl jsem snad jako jediný, kdo se proti tomuto nápadu – společný developerský projekt, vůbec ozval(To je fakt). Měli jsme na stole několik možností. Já navrhoval prodat za tržní cenu formou výběrového řízení a nepouštět se do společného byznysu. Tohle není úkol města. Pirátský zastupitel Pepa Soumar mi oponoval, že pokud by to koupil nějaký třetí subjekt, tak by mohl chudákovi developerovi házet klacky pod nohy a výstavbu komplikovat. K tomuto bodu ani neproběhla žádná dlouhá debata, což mě dost překvapilo a i hlasy Pirátů byl schválen tento záměr společného developerského projektu. (Nene, byl schválen příslib a prozatímní účast na dílčích úkonech např. na projektu)

Následně o několik měsíců později se hlasovalo o tom, zda město přispěje na projektovou dokumentaci. Myslím, že to byly částky v řádu desítek tisíc korun. Nejsem zvyklý si hrát si na uraženého, když můj názor neprojde. Zkrátka jsem byl přehlasován a vůle zastupitelů byla bohužel jiná. S příspěvkem města na pořízení dokumentace jsem souhlasil, jak jsem se dohodli na osadním výboru. Souhlasili jsme z důvodu, že pokud město se již takto rozhodlo pro společnou investici v řádu mnoha milionů korun, je logické se podílet na dokumentaci v řádu desitek tisíc, ale především proto, že by město mělo mít možnost mluvit do této dokumentace – mluvit do toho jak území bude vypadat, jak bude řešena doprava atd. (Ale no tak, jednalo se o předběžnou dohodu na dílčích úkonech, které zastupitele ničím nezavazovalo hlasovat dál pro spolupráci, ta se schválila až letos v září! Město přislíbilo, ne že dohodlo.) To ostatně bylo slíbeno, že osadní výbor bude informován a bude se moct vyjádřit a dávat námitky a připomínky. V tomto jsem byl bohužel naivní. (Víte, to byl předsedou OV a zastupitelem 2 roky a uvěří tak bláhovému slibu, který nezazněl na zasedání ZM, pokud veřejně vůbec někde zazněl)

V červnu 2022 jsem se náhodou dozvěděl, že je již vydáno územní rozhodnutí na tuto stavbu. (Je třeba jako zastupitel sledovat úřední desku pořádně) Tedy rozhodnutí o umístění sítí a nových komunikací. Toto rozhodnutí nabylo právní moci dne 24.12.2021, tedy na Štědrý den! Nikdo se s námi nebavil. (Ale to je přece běžná věc, zastupitelé něco odsouhlasí a s lidma se dál nebaví, jako u Remarovny, jako se děje v Semicích, jako se děje v Píseckých horách – a jak je to nepříjemné, když se to stane za humny, že?) Co je horší, žádný z občanů, se kterými budou nové komunikace sousedit, nebyl účastníkem řízení. To je nepochopitelné. Nikdo neměl možnost se vyjádřit k tomu, že mu za barákem povede nová cesta. (Zvláštní, když se totéž stalo v Semicích u změny ÚP, nedivil se tomu zastupitel. Vzhledem k titulu, proč v tomto případě neporadil občanům, aby se ve věci odvolali … ) Náhodou jsem však zachytil stavební řízení o povolení stavby. To probíhá a to jsem zde zveřejnil a snad někteří občané uplatnili včas námitky a připomínky. Co se týče investic do Smrkovic, považuji to za naprosto logické a správné, aby prostředky z této akce byly použity zde. Co se týče Purktatic… Purkratice mají svůj osadní výbor, to nějak nechápu, mají +- 40 obyvatel a snad čtvrtina jich je ve výboru. Dělat výbor pro 40 lidí mi nepřijde rozumné. Toho pak může mít každá ulice. (A co takhle respektovat fakt, že Purkratice jsou samostatnou osadou za hranicí města Písku a i kdyby jich tam bylo pět a půl, jsou to také občané města, jejichž zájmy je třeba ve funkci zastupitele hájit? Všímáte si toho, jak zastupitel zastupuje zájmy všech občanů)

Do Purkratic bylo navíc nyní investováno cca 15 000 000 ,-kč na obnovu rybníků. Při počtu obyvatek to vychází 375 000,-Kč na osobu. Až Smrkovice dostanou na obyvatele takovouto částku, tak ani nepípnu. (Práce zastupitele není jen o tom, že něco schválím a dál nic. Schválila se fin. podpora do výše 14 milionů, bylo použito pouze 6 milionů, to už zastupitel nevysledoval, argumentuje nesprávnými údaji)

 

Martin Brož Michal Čapek Michale bez urážky ale to nemyslíš vážně. Když se jednalo o tom že budeme jako město vstupovat do developerského projektu, byl jsem zásadně proti a pokud jsem neupadl do nějakého kómatu kdy se změnila budoucnost tak stále ještě se považuji za Piráta. Takže laskavě neuváděj polopravdy ohledně toho že Piráti můžou za něco ve Smrkovicích, ostatně je nás pět a jak jistě sám dobře víš, k prohlasování něčeho je zapotřebí minimálně 14ti hlasů. To stejně tak mohu říct že ANO ve kterém ty jsi také prohlasovalo spoustu jiných kravin, za které by se měli stydět.

Pokud zde mluvíme o tom zda to je dobře či špatně osobně jsem ti to říkal že je to špatně a nesouhlasím s tím stejně jako ty, a proto jsem byl v hlasování s tebou, ale také se mě nelíbí ten fakt o kterém jsem již psal. Uvědom si, že pokud tedy chcete peníze z prodeje nechat ve Smrkovicích, tak by bylo velice fér aby to tak bylo i v jiných lokalitách. Né že to bude platit jen pro Smrkovice, to je trošku dvojí metr nemyslíš? (Dvě věty, ve kterých je naprosto přesně vyjádřen rozdíl vnímání funkce zastupitele, jeden vidí peníze –a ještě ze špatného úhlu – druhý vidí lidi.)

PS: Doufám že opravu rybníků, které nikdo v Půrkraticích nechtěl nepovažuješ jako investici do lidí v té lokalitě. To je jako říct, že investice do založení nových kazet na odpad na skládce ve Smrkovicíh je investice pro občany Smrkovic. Asi by bylo dobré se kouknout do rozpočtu kolik peněz šlo do které lokality, možná by jsi se pak divil kolik že mají Smrkovice na občana na rozdíl od jiných osadních výborů či lokalit. (Svatá pravda, naprosto mimo mísu tvrzení o investici do rybníků-to je dluh města, které od povodní nedokázalo odbahnit zanesené rybníky, to nebyla služba Purkraticím, ale běžná správa majetku opožděná o 20 let! Příklad nad příklady toho, jak dovedou zastupitelé vnímat a oddělovat potřeby lidí od běžného provozu města- Purkratice dostali peníze na rybníky a nazdar, bylo to pro jejich obyvatele)

 

Michal Čapek Také Tě výslovně zmiňuji, že Ty jsi byl na rozdíl od jiných Pirátů proti! Za tento postoj děkuji, plně s Tebou souhlasím! Z roku 2020 si pamatuji vystoupení Pepy, který tento společný projekt podpořil nejen hlasováním, ale i ústním projevem. Dohledal jsem hlasování, za Piráty tuto akci podpořili tři: Konvička, Posekaný, Soumar. A bohužel z ANO Jirka Hořánek. Hlasování pro všechny přikládám, nechť si každý prohlídne, kdo tuto akci rozjel.

Ke Svatému Václavu a na Hradiště chodí ročně mnoho milionů korun, to jsou z mého pohledu spíše městské čtvrti než osady vesnického typu jako Nové Dvory, Semice, Smrkovice.

Semice jsou podporovány velmi podobně jako Smrkovice, což jim přeji. Na začátku volebního období bylo v Semicích koupeno hřiště snad za 4 miliony korun a investovalo se i v dalších letech. Nové Dvory, které mají pětinásobně méně obyvatel mají stejné hřiště jako my, což byla ta největší investice za poslední čtyři roky ve Smrkovicích. Podpora osadních výborů je vyrovnaná, nemáme si co závidět. Jsem rád ka každé peníze pro osady či městské čtvrti.

Co se týče Purkratic: kdyby nám tu zvelibili přírodu za tyto peníze, byl bych velmi rád. Doufám, že to v Purktaticích nedopadne jako s Klášterskými rybníky, které taky byly obnoveny a nyní jsou zarostlé a zpustlé. (Co za 4 roky prosadil zastupitel na zlepšení situace u Kláštěrských rybníků? A znovu, v Purkraticích se nic nezvelebovalo, ale opravovalo po povodních před 20 lety, tím se nechrání jen Purkratice, ale i město)

Vždy budu podporovat místa, kde je více obyvatel než místa, kde je obyvatel hrstka. (Tak to je síla i na mě, vyslovit něco takového po 4 letech ve funkci a dokonce kandidovat na starostu …) Z Purkratic nikdy žádnou malebnou vísku neuděláš, dle pamětníků ani před průmyslovou zónou to nebylo výstavní místo. (Takže to místo zavrhneme, necháme bez povšimnutí, co na tom, že tam žijí lidé? To je ten příklad toho, jak zastupitel vlastně nesmí ani přemýšlet, to nemá obdoby)

Smrkovice novou infrastrukturu potřebují. (Purkratice ne? Vlastně ne, v Purkraticích ani dnes nemají obecní vodovod a kanalizaci, nevede k nim ani chodník, nejede tam MHD!!) Budu rád, když bude co nejdříve, naopak budu velmi potěšen, když se do ní investuju ještě dříve, než dojde k prodeji městských pozemků z této akce.

Připojená tabulka: Čislo hlasování: 39 Císlo bodu: 16 Smrkovice lokalita pro vystavbu RD- Zastupitelé mestského zastupitelstva hlasovali následovnè: Pro:16 Proti: 2 Zdrželo se: 7 Nehlasovali: 0 Prítomni: 25 Návrh byl schválen. Pro: Mgr. Jan Adámek lng. Tomáš Francủ Mgr. lng. Jiri Horánek MUDr. Karel Chytry Mgr. Miroslav Janovsky Zbynčk Konvička MUDr. Helena Kozlíková Lukáš Nebes lng. Tomáš Posekany MUDr. Michal Pribán Josef Soumar JUDr. Jan Taraba lng. Arch. Petra Trambová MUDr. Rudolf Tyll MUDr. Tomáš Váné JUDr. Ondrej Vesely

 

Martin Brož Michal Čapek výstavní místo to nebylo, protože když do odloučené lokality dáš další odloučené lidi, tak s tím asi moc parády neuděláš. A před tím tam byla kasárna, několikrát jsem tam byl jako voják základní služby, takže vím velmi dobře jak to tam vypadalo. Co se týká obnovy, tak je to celé v tom o čem jsem mluvil na zastupku před pár lety, v Půrkraticích byla možnost pozemky prodat jako stavební pro rodinné bydlení, A) město by na tom mnohonásobně vydělalo protože by mohlo prodávat metr třeba za 1000,- a né jako ted za cca 100,- (nevím přesně ale byla to směšná částka) B) Půrkratický nemají nic proti zástavbě pro bydlení, na rozdíl od například ted Smrkovic. C( mohlo nám vzniknout nové bydlení, kde jsme jako město mohly určovat cenu a tím regulovat trh s pozemky které jsou už tak kurva drahé. Jinak se také vsadím, že někdy v minulosti byla i vesnice Smrkovice sotva pár baráků, a kdyby se to zde nepodporovalo tak dneska ta vesnice neni tak krásná a velká. Tolik k tvému vyjádření.

Co se týká infrastruktury, tak v tom případě říkám že je mnohem více míst které potřebují opravit povrch, vybudovat napojení na vodovod, na rozvod od teplárny a pod… Ale to an to musí být peníze, pokud například ty pořád podporuješ bazén, lyžařský svah a podobné kraviny tak se pak nesmíš divit že ty peníze chybí tam kde jsou potřeba a to například právě na ty silnice.

No a děkuji za to hlasování aspoň to nemusím hledat, chápu to že prostě musíš bojovat na úkor někoho a také někoho očernit, ale nepřipadá ti hloupé třeba to, že za Piráty tam jsou tři lidé pro a dva proti a třeba za ODS je to vlastně celá strana pro? Chápu to blíží se volby a je potřeba se zviditelnit, ale uvědom si že hrát se to dá na dvě strany, prostě bud napadat konkurenty a vést tu válku, a nebo prostě jít mírovou cestou. Pokud chceš vést kampaň destrukce, můžeme nemám s tím problém, uzpůsobím se tomu a prostě pojedu ve stejném ražení. (Za mě vlastně bezvadná argumentace, k té bych se bez váhání připojila.) >>>>

 

   Připojím další komentář k tématu:

<<<< Bohumír Bernášek Nemám chuť ani náturu pouštět se do předvolebních debat, ale po přečtení diskuze mi to nedá, abych nezareagoval. O obnovu rybníků z Purkratických opravdu nikdo nestál a věřím, že kdyby bylo na místních, zvolili by za ty peníze jiné vymoženosti městské civilizace, jako například připojení na vodovod a kanalizaci. (!!!) Také není pravda, že nešlo o hezké místo, historicky šlo o samoty uprostřed polí a rybníků s městským dvorem pronajatým vojsku – podobný charakter měly ještě před 60 lety, kdy už stála část nových kasáren, o čemž se každý může přesvědčit zde: https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1961.PISE92.23327&extent=-775684.9377957847,-1124568.4348930484,-774543.2040167641,-1124031.7605516077&link=ext A takový charakter by jim šel bez problému vtisknout ještě před pár lety. (Mimochodem, pokud si dobře pamatuji, při přebírání vojenských objektů městem byl jeden ze záměrů pro purkratická kasárna republikové cvičiště pro hasičský záchranný sbor.) (!!!) Význam, který by takové místo mělo jako rekreační zóna pro blízké několikatisícové sídliště, už se mohou obyvatelé Portyče a Dukly jen dohadovat na sedánkách u Sulana, protože jinak moc možností nemají. Jako obyvatel Smrkovic bych se takovému argumentu vyhýbal obloukem, protože jen čekám, až ho někdo vytáhne na nás: "Ono to tam stejně nebylo moc hezké –> byla tam skládka a teplárna, takže jim tam klidně postavme třeba městskou spalovnu." (Překvapení, kdopak ze Smrkovic hlasoval pro spalovnu u Smrkovic v memorandu, nebyl to předseda OV?) Na druhou stranu bych se Michal Čapek zastal, protože se tady srovnávají jablka s hruškami – Purkratice byly vždy jen městskou částí. (Omyl, nebyly, když už jsme u té historie.) Smrkovice oproti tomu samostatnou obcí s vlastním obecním majetkem, který připadl městu, které jej zpeněžilo (např. škola) nebo využívá (např. obecní les). Ke sloučení Smrkovic s Pískem došlo v době, kdy se o takových věcech nediskutovalo a můj názor je ten, že město Smrkovicím víc bere, než dává. Musíme tady trpět špinavé provozy sloužící všem obyvatelům města se všemi důsledky – doprava odpadů na skládku a na sběrný dvůr a s tím související nepořádek, prach z převážení popílku z teplárny do semického lomu a jak často skládka zahoří by asi měl zasvěceně napsat někdo z dobrovolných hasičů… Máme jen zrušené sliby (skládkování zdarma) a nulovou infrastrukturu (chápu, že se tu neuživí škola, ale aspoň školka by se hodila). V zápise OV jsem zaznamenal, že bude představení nového developerského projektu a doufal jsem v nějakou diskuzi, protože mi nepřijde jako samozřejmá výstavba téměř 50 domů ve vesnici o zhruba 200 popisných číslech a pokud celá záležitost proběhla, jak pan Čapek píše, ukazuje to jen na totální ignoranci, která vůči obyvatelům Smrkovic je. (Tento typ arogance není ojedinělý, je běžný.) Soukromý zájem na zisku se tu vydává za rozvoj lokality, přičemž místní jej vesměs vnímají jako nutné zlo, protože se o něm opravdu mluví už desítiletí, ale doufal jsem, že účast města alespoň nastaví nějaké mantinely a nová výstavba bude mít nějakou kvalitu třeba i pro stávající obyvatele. Že se podaří nastavit architektonickou úroveň, která bude obci (dokonce vesnické památkové rezervaci) k okrase –> příklady např. v Škabradově knize Jihočeská lidová architektura, která vyšla dokonce s podporou kraje v roce 2021. (Tak to si přečtěte smlouvu, kterou podpořilo dost zastupitelů v září uzavřít s developerem, nic z toho ve smlouvě není, ona dokonce není pro město výhodná vůbec. A kdo pro ni hlasoval taky asi …) Plocha na louce se mohla využít např. k vybudování pohodlné široké komunikace od "bytovky ke krámu" jako obchvatné k ulici U Školy, kterou jít je zejména v části od "školy k zrcadlu" občas o život. Také tudy mohly projíždět autobusy, aby se zastávka přesunula blíže ke geografickému středu obce a obyvatelé Novodvorské, K Hůrkám a Boubína to měli k autobusu blíže. Nic z toho se bohužel neděje, navíc nové napojení lokality vytváří na křižovatce ulic Semická, Teplárenská, U Školy pro řidiče novou hru na slepou bábu a pro chodce další životu nebezpečnou past, a to cestou na dětské hřiště a sportoviště. Také bych se ohradil proti tvrzení, že bez výstavby by Smrkovice nebyly tak hezká vesnice jako dnes. Výstavba tu byla a bude vždy, ale nikdy neměla takový rozsah. Výstavby čtvrtiny vesnice naráz je naprosto bezprecedentní a znamená nejen obrovský sociální šok, ale třeba i dopravu stavební techniky na jedno místo během dalších několika let. To vše probíhá bez jakéhokoliv infrastrukturního vylepšení stávající vesnice! Abych už tady neotravoval novým příspěvkem, tak na závěr využiju situace, abych informoval, že jsem do stavebního řízení k výstavbě komunikací podal námitku na řešení výše zmíněné křižovatky. S výstavbou jsem se už nějak smířil, i když mě štve a mrzí způsob, jakým k tomu dochází, a nevyužité šance, jaké se pro všechny Smrkovické nabízely. Sice moc nevěřím tomu, že to něco změní, ale myslím si, že kdybych se neohradil alespoň vůči této křižovatce, museli by mě moje děti jednou proklít a sám bych si to neodpustil >>>>

 

   To je počteníčko, že přátelé? Pohledy dvou zastupitelů, jejich názory na výkon funkce zastupitele, možná dokonce jejich životní krédo. Já si myslím, že zde vyjádřené názory-postoje-přesvědčení Martina Brože (jako zastupitele) jsou v tomto rozhovoru naprosto přesné, mám stejný názor na téma, což jsem popsala už v článcích http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/zastupitele-a-dalsi-miliony-korun + http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/schvali-zastupitele-dalsi-akce-za-miliony + http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/kolik-zastupitelu-schvali-smlouvu-s-developerem

   Tento srpnový rozhovor je příkladem toho, jak někteří zastupitelé vnímají své funkce a jak rozhodují na základě svého vnímání. Zároveň lze už pomalu i odvodit některé dopady z takových rozhodnutí. Město se má podílet na spolupráci s developerem, i přesto, že obešlo vlastní občany před uzavřením smlouvy. Město investuje do zbytností a nedbá na údržbu a rozvoj věcí nezbytných (komunikace, sítě, potrubí …). Všechno popsané se děje za podpory zastupitelů, kteří vnímají svou funkci podobně, jako JUDr. Michal Čapek, takže je možná na čase si upřesnit, kdo za co může.

 

   Oba zastupitelé budou členy ZM pro příští čtyři roky. Velice a opravdu si přeji, aby se mezi zbylými pětadvaceti zastupiteli našlo alespoň dalších třináct s takovým vnímáním funkce zastupitele, jaké v rozhovoru vyjádřil Martin Brož.

 

Čerpáno z – https://www.facebook.com/groups/smrkovice

 


 

 

0
0

Diskuze k článku +

28. 9. 2022 (18:25)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Jestliže se smrkovickým nelíbí, jak s nimi město zachází, mohou se trhnout. Nějaké příklady po republice by se našly…

Ještě někdy před rokem, než mě do Smrkovic začaly častěji zavádět pracovní cesty, jsem ani nevěděl, že nějakou náves mají. Na příjezdu od Písku je z ní Teplárenskou ulicí doprava odkloněna, což je zajisté dobře. O to více mě zaujala svým celkem pravidelným tvarem. U jedné strany je ostrůvek několika stavení, u kterých v hlavě marně přemítám, proč tam vznikl. Prostě vesnická náves. Jen je na ní nějak mrtvo a samotné dopravní řešení podivné. Silnice jde průtahem z jednoho konce na druhý a jelikož je trochu do oblouku, je hned vedle ještě jedna napřímená jako zkratka či co.

U Semic mě naprosto uchvátila Obecní ulice, u níž najít začátek a konec je podobně problematické jako u některých ulic novější zástavby u Sv. Václava. Nicméně si zvykám celkem rychle, ostatně i novější část mé rodné ulice V Oudolí sama na sebe navazuje takovým způsobem, že jít dál rovně nestačí. Na papíře to jistě nevadí, ale vyjdu-li z předpokladu, že ulice mají své názvy prvotně kvůli usnadnění orientace, v 3. tisíciletí se nám to po Písku moc nedaří.

Odpovědět

28. 9. 2022 (23:03)  –  Luděk Blaha

0
0

Mimo jiné mě zaujala ta odkazovaná fejzbúková skupina
"Smrkovice – vesnička ve stínu Písku".
Toť, titulek má především zaujmout. Tak jen k drobnému zamyšlení…
Písek leží od Smrkovic na SEVER !!!

Odpovědět

28. 9. 2022 (23:27)  –  Michaela Šťastná

0
0

Inu, nejspíš měl název vyjadřovat něco jiného a vyšlo z toho popření jevu, jakým je vržení stínu. Já nad tím prve také dumala, ale vypustila jsem to z hlavy po usouzení, že jména (titulky asi také) mají něco vyjádřit a že autor titulku vnesl ukřivděnost po ztrátě samostatnosti obce právě sem. možné to je.

Ovšem, možná je město takové těleso, které vrhá stíny navdory tradičním místům východ-západ …. možná jsou zde nějaké stinné strany, stránky …

Odpovědět

29. 9. 2022 (10:09)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Jestliže jsou Smrkovice ve stínu, radši se ani nechci ptát, kde jsou výše tolik zmiňované Purkratice.

Odpovědět

2. 10. 2022 (17:25)  –  Ondřej Medek

0
0

Do Písku jsem se přistěhoval, tak neznám, jak vypadaly Purkratice dříve. Ale když jsem tam byl před pár lety na kole, tak jsem moc nechápal, proč tuhle osadu Písek tak zazdil, mohlo to být hezké místo k bydlení. A je to nějméně o kilometr blíže na Velké nám. než se Smrkovic.

Odpovědět

2. 10. 2022 (22:25)  –  Michaela Šťastná

0
0

O záměrech dřívějších vedení města s lokalitou se lze docela úspěšně dohadovat, nicméně máte pravdu, pokud by se bydlení v Purkraticích podpořilo, věřím, že by se tu lidem dobře žilo.

Odpovědět

2. 10. 2022 (23:11)  –  Luděk Blaha

0
0

"proč tuhle osadu Písek tak zazdil"

Při troše ale doopravdy hloupé konspirační fantazie by se mohlo dovodit, že možná proto, že tam nejspíš nikdy nežil, nebo neměl chalupu žádný zastupitel, natož pak radní, nebo dokonce starosta.

Odpovědět

18. 11. 2022 (10:21)  –  Michaela Šťastná

0
0

Pomalu se zdá tenhle komentář prorocký!
Do neděle mají být jednotlivými stranami doplněni do příslušné tabulky jména členů jednotlivých osadních výborů, o kterých se bude jednat na zasedání ZM prvního prosince, podle usnesení:
2. určuje počet členů všech výborů maximálně 9
3. žádá zástupce jednotlivých stran a hnutí zastoupených v Zastupitelstvu města Písku o podání nominací na členy výborů do 20.11.2022 dle přílohy č. 2


Mezi přijatým usnesením a videozáznamem je poněkud rozpor. Starosta u předloženého bodu v jednu chvíli říká: … zde si dovolím drobnou úpravu, kdy zde bude uvedeno –Určuje počet všech výborů maximálně 9 – bude se to tedy vztahovat na všechny výbory i na ty, které byly zřízeny minule a zároveň žádám zástupce jednotlivých stran … a je samizřejmě otázkou, jestli budou všechny výbory jedná se zejména o osadní výbor Purkratice, zda seženou dostatečný počet členů ochotných být v tom v tom osadním výboru …

Z řeči starosty lze vyrozumět, že i osadní výbor Purkratice by měl mít 9 členů, jinak nebude zřízen (zákon říká lichý počet, dosud bylo členů 5)
To je doufám jen mylná interpretace, protože podle usnesení je 9 členů počet maximální, nikoliv nutný.

Pokud to není mylná interpretace, pak se ze strany vedení jedná o znevýhodnění obyvatel osady Purkratice oproti ostatním.
Pokud v Purkraticích bydlí cca desetina obyvatel oproti zbývajícím osadám, domnívám se, že rozhodnutí vedení obce je diskriminační.
Vzhledem k diskuzi uvedené v článku se nabízejí další důvody, proč vedení města nastavilo podmínky pro zřízení OV tímto způsobem, já v tom vidím snahu o zaniknutí OV Purkratice "legální" cestou.

Zvenčí to vypadá, jako by se vedení města chtělo zbavit možných potíží pro klidné vládnutí – péče o osadu s velkou zátěží pr. zóny zrušením OV, dále nezvolení "silného" předsedy FV …
Chci věřit, že to tak jen vypadá.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.