Přihlášení

O. Veselý k lávce: Tak nám zařízli Pleskota, paní Müllerová

2. 12. 2013 | Ondřej Veselý | Diskuze (18) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Reakce starosty města JUDr. Ondřeje Veselého na poslední zasedání ZM Písku dne 28.11. 2013 k tématu Pleskotovy lávky přes řeku Otavu.

Zastupitelstvo města Písek bývá, stejně jako kterékoliv jiné zastupitelstvo, občas řízné. Čas od času se objeví i absurdní, obstruktivní či demagogický argument (někteří kolegové jsou v tomto směru opravdovými mistry). Na posledním zastupitelstvu jsem se však poprvé za většinu svých kolegů styděl.

I přes skvělý výkon mimořádné osobnosti architekta Pleskota, který beze zbytku vyvrátil všechny obstruktivní argumenty proti lávce přes Otavu (schodek, nepřipravenost akce, a kdoví co ještě) patnáct zastupitelů setrvalo na svých politikářsky údržbářských pozicích a lávku zařízli.

Přesto bych rád hlavně děkoval. Panu architektovi Pleskotovi za fundovaný, skvělý výkon, a především za to, že tuto nedůstojnou hrůzu vydržel. Dvanácti statečným zastupitelům zato, že se nenechali „zblbnout“ a i přes obrovský tlak projevili nadhled a rozvojového ducha. A konečně desítkám občanů za velmi milé maily a dopisy, které naši snahu podporovaly.

Mně teď nezbývá než doufat, že přízemní politické půtky neotrávily architekta Pleskota natolik, že s projektem sekne. Přiznávám, že po čtvrtečním zastupitelstvu bych se mu ani nedivil.

 

JUDr. Ondřej Veselý – starosta města Písek

Kompletní audiozáznam z jednání našeho zastupitelstva si můžete podrobně poslechnout zde.

 

Související články: 

Proč lávka, proč Pleskot? (první zamyšlení)

Pleskotova lávka podruhé

Pleskotova lávka potřetí

M. Horažďovská k lávce: Pleskotova lávka (počtvrté?)

M. Krejča k lávce: Lávka

Studie LÁVKA PRO PĚŠÍ / HRADIŠTĚ – SV. VÁCLAV

Architekt Pleskot představil novou lávku u Václav

Lávka zkazí koupání u sv. Václava

 

Den architektury III – Řeka Otava a její potenciál pro naše město + Program Měsíc architektury

FOTO: Otava – její potenciál pro Písek – Den architektury III.

Zamyšlení na téma – Zeleň ve městě

0
0

Diskuze k článku +

2. 12. 2013 (13:07)  –  Martin Zborník

0
0

Osobně to považuji za velmi chybné a krátkozraké rozhodnutí zastupitelstva a není to v tomto volební období rozhodně poprvé a asi ani naposledy. Doporučuji všem adresně sledovat kdo co říkal, a co prosazoval. Je to výsledek politikaření, které našemu městu rozhodně škodí a to zejména v posledních 3 letech (tomto volebním období). Doufejme, že jim to v komunálních volbách v příštím roce bude všem náležitě sečteno. Podrobný jmenný seznam, kdo jak konkrétně hlasoval a říkal v rozpravě bude zanedlouho zveřejněno na webu města.

Odpovědět

2. 12. 2013 (20:29)  –  Luděk Blaha

0
0

Nu, nějaký seznam by to chtělo. Vyloženě mě baví porovnávat jednotu slov a činů.
Třeba u mnohých správních a samosprávních garnitur oceňuji, jak úporně šetří, aby ty uskrblené peníze mohly následně prošustrovávat směrem k spřízněným strukturám.

Odpovědět

2. 12. 2013 (17:31)  –  Ladislav Douša

0
0

Audiozáznam jsem vyslechl asi do poloviny…

Nikdy dříve jsem neměl tu potřebu, a tak asi uznáte, jaký šok jsem musel zažít nad jeho technickou kvalitou. Mnohdy mi uniklo, kdo mluví, jindy se v éteru ztratilo, co říká. Nakolik audiozáznam nepřenáší grimasy, musím zůstat jen u toho, co jsem slyšel: A to byly rozumné argumenty proti realizaci stavby v roce 2014 a rozumné argumenty pro její realizaci kdykoli později, až se vypořádáme s palčivějšími problémy.

Odpovědět

2. 12. 2013 (19:23)  –  Lenka Dobiášová

0
0

To je nářez: je Písecký svět svobodný prostor (a nezávislý) prostor pro názory občanů, nebo paralelní web radnice? Možná by neškodilo aspoň do deseti počítat, než to takhle v rozčilení vychrlit. Co říkáte? Rozpravu k lávce jsem sledovala přímo v jednačce a musím potvrdit to, co konstatuje pan Douša. Protiargumenty byly většinou rozumné.

Odpovědět

2. 12. 2013 (22:56)  –  Martin Zborník

0
0

Pardon, ale i z audiozáznamu je patrné, že právě kolem rozpočtu a bohužel hlavně kolem tématu lávky, vypukl naplno náš písecký komunální předvolební boj. Je tohle dobře? Je to ku prospěchu našeho města? Potřebujeme se bezmála rok zmítat ve válce o pozice na budoucí povolební radnici za cenu téměř jakýchkoli obětí? Bude zajímavé sledovat, kdo si co dokázal prosadit do rozpočtu a kdo bude hlavně střihat v příštím předvolebním roce pásky. Nejsou to čirou náhodou někteří z těch, kteří shodou okolností hlasovali proti záměru lávky? Lze si pak položit legitimní otázku: Jsou vyřčené argumenty na jednání zastupitelstva právě tím důvodem, proč lávku někteří nechtěli podpořit a nehledali náhodou pouze zástupné argumenty?

Odpovědět

3. 12. 2013 (01:14)  –  Luděk Blaha

0
0

Jo jo. Stříhání pásek, to je, oč tu běží. Ťukání kladívky na základní kameny, přebírání ocenění. Rozesmáté, dostatečně nagelované fotečky, a nezbytné, dostatečně úderné slogany. Jako třeba 'vše pro lidi', 'nutnost změny', 'nejsme jako oni' a samozřejmě 'zatočíme s korupcí'. To na mnohý dav působí.
Dělat ze sebe chvíli šašky s troškou přetvářky, to se vyplatí. Přes sekretariáty na radnici, na kraj, do sněmovny, do senátu, na ministerstva… Jupííí.
A když ne dnes, tak příště. A když ne tam, tak jinam. A když ne s těmi, tak s jinými.
A když ne to, tak něco jiného. Lávka sem, bazén tam, parkoviště onde…

Odpovědět

3. 12. 2013 (09:10)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Aniž bych se chtěl zastávat pana starosty Ondřeje Veselého, který na Písecký svět napsal svůj názor, tak si myslím, že zrovna Písecký svět je svobodné a nezávislé médium. A rozhodně v něm nevidím paralelní web radnice. Jestli se nepletu, tak především v rubrice Hydepark je prostor pro vyjádření a názory kohokoliv, nejen komunálních politiků. To, že tohoto prostoru většina komunálních politiků příliš nevyužívá, je věc jiná. Možnost publikovat své názory tu ale má každý.

Odpovědět

2. 12. 2013 (20:07)  –  Mgr Růža Srbová

0
0

Tak taková slova bych od starosty nečekala nečekala. "Vzali mi hračku", že ano? Možná to je i na omluvu!! Zároveň kvituji "výhružku" pana Zborníka, alespoň uvidím, komu to tedy sečíst, jelikož plně souhlasím z rozhodnutím zastupitelstva.

Odpovědět

2. 12. 2013 (20:18)  –  Luděk Blaha

0
0

Sčítat se, paní Srbová, bude. To si pište. Co se jen do zastupitelstva vejde.
Také byste se k Pleskotově lávce přikovávala tak, jako amnestiátor Klaus ke skeletu Kaplického knihovny?

Odpovědět

2. 12. 2013 (20:28)  –  Mgr Růža Srbová

0
0

To jste vedle, jak a jedle. Lávka se mi líbí, moc a chci jí! To, co by mi stačilo jako občanovi ke spokojenosti by bylo pár vět, které by mě utvrdily, že do ní můžeme jít. To jest, letos uděláme tohle, dokončíme tohle, budeme se snažit o tohle (myšleno všechny palčivé otázky) …. a začneme výstavbu lávky. To jsem ovšem z úst starosty neslyšela, někde jsem takto slyšela mluvit JuDr. Knota a bylo to docela rozumné. Spíš než o lávku tu jde o princip.

Odpovědět

2. 12. 2013 (20:44)  –  Luděk Blaha

0
0

Pardon. To myslíte princip JUDr. Knota? Tak o tom něco vím.

Odpovědět

3. 12. 2013 (14:58)  –  Filip Mikulík

0
0

Co tohle je? To je reakce našeho nejvyššího městského politika?
Starosta (alespoň podle mého) je především hospodář, který se stará o město. Teprve v případě, že mu hospodaření doopravdy jde a díky tomu má přehled o chodu města a jeho potřebách, přichází čas na vize.
Bohužel po poslechu záznamu jednání nemám pocit, že už jste tak daleko. A následné reakce na prohru, kterou jste si svou uspěchaností přivodil sám, mne v tom utvrzují.

Odpovědět

3. 12. 2013 (15:23)  –  Robin Mikušiak

0
0

Dobrý den.
Dovolte i mně sdílet svůj názor k této věci. Již mnoho let jsem častým návštěvníkem těch míst U Václava, kde by měla lávka stát a tak mám k dané lokalitě jistý, vřelý vztah. A právě proto mi ve všech diskuzích na toto téma, mimo rozpočtu, pana Pleskota, politikaření, chybí nejenom zamyšlení se, ale třeba i případná studie o tom, má-li tato lávka vůbec smysl. Dle mého, a to zdůrazňuji subjektivního pohledu, nikoli. Komu bude sloužit? Budou lidé od Václava chodit na Hradiště? Možná ano, ale asi jich nebude mnoho. Budou lidé z Hradiště chodit opačným směrem? Asi ano, ale pouze v létě a nebude jich mnoho. Budou ji využívat lidé na procházkách s kočárky, běžci a cyklisté? Zde si myslím, že ano. Na druhou stranu si však myslím, že genius loci tohoto místa bude nenapravitelně zničen a to nehovořím o tom, že valná většina obyvatel na místě žijících, kterých se lávka dotkne ať už dlouhými nájezdy pro vozíčkáře či jinými zásahy, bude dost otrávená a to i díky tomu, že a to opět dle mého velmi subjektivního pocitu, klesne reálná cena jejich nemovitostí. Prostě už to tam nebude tak pěkné, klidné místo, které mají lidé rádi.
Poslední dobou se volá po využití potenciálu řeky a já volám po tomtéž. Avšak jinde, co nejvíce v centru a ne na periferii.
Nakonec mi dovolte kacířský nápad, který však myslím velmi vážně. Co místo lávky postavit klasický přívoz? Bude stát oproti lávce pár korun, na několik měsíců zaměstná možná dva lidi a Písek bude mít atrakci o které se bude psát. Když je všude zrušili, my si přívoz postavíme nový. Pro spoustu lidí by byl přívoz něco, na co budou dlouho vzpomínat a to i ve spojení naším městem.

Odpovědět

3. 12. 2013 (15:55)  –  Ladislav Douša

0
0

Genius loci nejspíše dostane na frak hned po dokončení rekonstrukce jezu… Rád bych se pletl.

Odpovědět

3. 12. 2013 (17:48)  –  Luděk Blaha

0
0

To já bych šel, pane Mikušiaku, cestou klasického tunelu. Mohl by se jmenovat, řekněme, Manka.

Odpovědět

3. 12. 2013 (19:38)  –  Luděk Blaha

0
0

Kdysi jsem se s jedním zastupitelem, který se nemálo angažuje v oblasti sportu, vedl rozhovor o nenadějných podmínkách pro inlajnové bruslení. Že by se jako pro bruslaře něco udělat mohlo a tak. Protože třeba taková Sedláčkova stezička je tak akorát promenáda k Sulanovi pro rodiče s dětmi, pejskaře a přilehlé důchodce. Prý jsou to vyhozené peníze, pravil zvolenec, protože v Písku bruslí jen zanedbatelně málo lidí. Argument jako noha. Že by to mohlo být i proto, že pořádně bruslit není kde, nebylo v úvaze zohleněno.
Ve světle tohoto pohledu nahlížím, že lávka je v této lokalitě zcela zbytečná, protože jsem tudy jít přes řeku ještě nikdy nikoho neviděl.

Odpovědět

3. 12. 2013 (20:29)  –  Ondřej Veselý

0
0

Pane Blaho, to je poprvé, co mě někdo na toto téma opravdu pobavil:)

Odpovědět

3. 12. 2013 (21:33)  –  Ladislav Douša

0
0

Pane Blaho,
nezbývá než s Vámi souhlasit. Lidé, kteří v daném místě někdy zkoušeli jít přes řeku, to buď brali přímo po koruně jezu (v letních měsících) anebo více proti proudu (v zimních měsících). Aby někdo začal na levém břehu nad jezem a skončil na pravém až pod jezem, tak takových jedinců se v historii asi mnoho nenajde.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.