Přihlášení

Pohled ČSSD na dosavadní průběh koaličních vyjednávání

31. 10. 2018 | Redakce PS | Diskuze (1) | PÍSECKÝ HYDEPARK

ČSSD pohled

V komentáři pod článkem "Selhal další pokus o koalici pod taktovkou Pirátů, ANO a ODS" uveřejnil lídr ČSSD Ondřej Veselý rozsáhlý text popisující jejich pohled na povolební vyjednávání o podobě koalice. Text je natolik zásadní že jej zde uveřejňujeme v samostatném článku.

dnes (15:28)  –  JUDr. Ondřej Veselý

První nabídka na koaliční jednání nám přišla hned 6.10. Protože šlo o to, abychom doplnili stávající koalici (PP, ANO, ODS) jsme se po dohodě kolegů z kandidátky shodli na tom, že pouze takové doplnění pro nás není akceptovatelné a žádali jsme rozšíření takové platformy minimálně o KDU a ideálně o Piráty. Tím ovšem ze hry vypadlo ANO, protože KDU od počátku odmítalo s hnutím do koalice vstoupit. 

Následovala proto jednání na bázi PP, ČSSD, KDU a ODS, ke kterým se připojovali a zase odpojovali Piráti, kterým jsme po jejich žádostech postupně zlepšovali podmínky z jednoho radního, na dva radní (původní požadavek Pirátů), až na jednoho radního a jednoho místostarostu (následný požadavek Pirátů). Piráti však ani tuto nabídku nepřijali pro nesoulad s náplní činnosti jejich potencionálního místostarosty. 

Pokračovala proto už pouze jednání na bázi PP, ČSSD, KDU a ODS. Z programových priorit prvých třech stran jsme připravili návrh koaliční smlouvy a programu (průnik cca 95%) a čekali jsme na poskytnutí programových priorit ODS. Po deseti dnech čekání jsme od ODS sice nic konkrétního neobdrželi, ale dozvěděli jsme se, že ODS má problém s rekonstrukcí náměstí (a jestli se bude realizovat, koalici opustí) a chtějí výstavbu Rybářské uličky. Žádný souhrn programových priorit ze strany ODS nikdy předložen nebyl. Navíc jsme se dozvěděli, že vše musí schválit sněm ODS, který bude zasedat za pět dní.

Zatímco PP, ČSSD a KDU vyčkávali na výsledky sněmu ODS a na základě daného slova nevyvíjeli další činnost, ODS se takto nechovala a ještě před vlastním sněmem její vyjednavači velmi aktivně vyjednávali s Piráty a ANO. Výsledek sněmu, na kterém ODS odmítla navrhovanou koalici z programových důvodů??? se dozvěděla pouze starostka města. My a KDU jsme jej zjistili z médií zároveň se zprávou, že se utváří trojblok ODS, Piráti a ANO (pořadí je nastaveno úmyslně) a ten bude hledat partnera pro doplnění zastupitelské většiny (zřejmě proběhl další sněm ODS, který nám unikl, a který tento postup schválil). K jednání si tento trojblok přizval PP (několik jednání) a KDU (jedno jednání). ČSSD přizvána nikdy nebyla. 

Z výše uvedeného doufám logicky vyplývá, že připojení ČSSD k trojbloku nepřipadá v úvahu a celou dobu proto držíme pozici, že podporujeme vznik koalice, na které pracujeme dnes již téměř tři týdny. Důvody jsou rámcově tři. Jednak dosud neznáme program trojbloku, kdežto program PP, ČSSD a KDU ladí ve více než 95%. Dále, při vší úctě ke kolegům zvolených zastupiteli v trojbloku, v něm nevidíme dostatečné personální vybavení lidí, kteří chtějí na radnici pracovat a zároveň jsou zárukou kvalitního rozvoje města – abych zabránil spekulacím, pak konstatuji, že takové lidi tam vidíme, nikoliv však v dostatečném počtu. V koalici tří naopak takových lidí vidíme dostatek, možná až přebytek. A konečně. Trojblok o nás nestojí :) Navíc jeden osobní postřeh. ODS se podle mého v jednání dopustila jasného podrazu (nikoliv zvolení zastupitelé, ale nezvolení vyjednavači). Nicméně politiku dělám už dlouho a jsem schopen se přes takové jednání, za určitých podmínek, přenést ;)

V současné chvíli tak považujeme (ČSSD) za jediné "pro písecké" řešení vytvoření koalice PP, ČSSD a KDU ideálně doplněné o Piráty. Ti však takové nabídky, podle našich informací, dosud odmítají.

 

Související články:

31.10.2018 – Jak probíhala povolební jednání pohledem Pirátů

Jednání o koalici Piráti (5) + ANO (4) + ODS (3) + PRO Písek (6)

30.10.2018 – Selhal další pokus o koalici pod taktovkou Pirátů, ANO a ODS

Rada města 4x PRO Písek, 3x Pirátům a 2x ANO

29.10.2018 – V pravé poledne, na písecké radnici… 

29.10.2018 – Starostka města k dnešnímu povolebnímu jednání  

Jednání o koalici PRO Písek (6) + ODS (3) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (3)

25.10.2018 – ODS odmítá vstoupit do navrhované koalice 

20.10.2018 – O podobě budoucí koalice se stále jedná

Jednání o koalici PRO Písek (6) + Piráti (5) + ODS (3) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (3)

15.10.2018 – Vyjádření ODS ke koaličnímu vyjednávání 

15.10.2018 – Vyjádření hnutí ANO 2011 ke koalici ve městě Písku

15.10.2018 – PRO PÍSEK k víkendovým povolebním jednáním

14.10.2018 – Piráti jsou nejspíš mimo hru díky svým požadavkům

14.10.2018 – Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním

14.10.2018 – Prohlášení KDU-ČSL k povolebnímu vyjednávání

Návrh Pirátů – SUPER VELKÁ KOALICE poměrné zatoupení všech:

8.10.2018 – První povolební jednání: Dohodli se, že se asi nedohodnou

Výsledky komunálních voleb  5.- 6.10.2018:

Ohlédnutí za komunálními volbami

Kdo v Písku vyhrál komunální volby 2018

0
0

Diskuze k článku +

1. 11. 2018 (15:33)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Dobré odpoledne,
ještě si velice dobře vzpomínám jak měl předseda MO ČSSD Písek řeč po volbách 2014. Již se proslýchalo, že nikdo nechce se solitérem Veselým do koalice. Veselý tehdy na schůzi řekl " To by mi Pepa Knotů neudělal ." Druhý den to již bylo hotovo. Člověk by řekl, že s těmi co mne vyřadili do chomoutu nepolezu i kdybych od nich dostal nabídku.
Musím přiznat, že se trochu stydím, že mám radost z postoje Pirátů, že s Veselým do koalice nepočítají, alespoň do současnosti tak bylo. Jak to dopadne po ustanovující schůzi TO POZNÁME. Když se dostane ČSSD do nějaké koalice tak mi to již radost nezkazí.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.