Přihlášení

Přijďte diskutovat o Smart City a Singltreku Písecké hory

22. 10. 2015 | Redakce PS | Diskuze (3) | Věci veřejné

Písecký svět zve všechny občany, kteří se zajímají, co se ve městě chystá, na další besedu z cyklu OBČAN versus POLITIK. Tentokrát budeme diskutovat o dvou zajímavých projektech, které jsou takříkajíc „na spadnutí“ – velký projekt chytrého města Smart City Písek a soustava speciálních cyklotras Singltrek v Píseckých horách. Beseda se koná v pondělí 26. října od 17 do 19.30 hodin v Debatních trámech Sladovny Písek, které tímto děkujeme za skvělou spolupráci.

Tato akce je součástí projektu „PÍSECKÝ SVĚT – občanům otevřeno“, který byl v rámci Fondu pro nestátní neziskové organizace podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

K oběma hlavním tématům jsme se pokusili sestavit reprezentativní panel hlavních diskutujících. A tak se k jednomu stolu sesednou propagátor singltreků v České republice Tomáš Kvasnička se svým píseckým kolegou Robinem Mikušiakem, kteří se tento projekt snaží v Písku realizovat, vedle nich bude místostarosta Písku Josef Knot, který projekt podporuje. A na pomyslné protistraně bude například ředitel Lesů města Písku Václav Zámečníkvedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra, kteří oba proti projektu Singltrek Písecké hory ostře protestují. Zasvěceným pohledem přispějí určitě zástupci píseckých cyklistů – Tom Doppa a Jiří Karfík.

Další texty k tématu singltrek:

K druhému tématu – Smart City Písek – přijdou určitě diskutovat zástupci píseckých Svobodných, kterým doslova leží v žaludku, a na jeho obhajobu je připraven promluvit Radovan Polanský, výkonný ředitel Technologického centra Písek. Vedení města bude i v tomto tématu zastupovat místostarosta Josef Knot.

 

Myšlence „chytrého města“ jsme se v Píseckém světě věnovali docela podrobně, i na webových stránkách se rozvinula třaskavá polemika, a tak očekáváme, že o vyjasnění některých sporných otazníků bude jistě mezi občany našeho města dostatečný zájem. Jak se totiž stále dokola přesvědčujeme, nikdo si zatím příliš nedovede představit, co všechno se vlastně má pod slibným názvem Smart City skrývat. Své obavy z ohrožení osobních dat a citlivých informací jak o jednotlivých občanech, tak o provozu celého města, neskrývají ani někteří ze zastupitelů, kteří Modrožlutou knihu, tedy jakousi Smart – kuchařku schvalovali…

 

Besedu pořádá Občanské sdružení Písecký svět.

POKUD SE VÁM TATO – A DALŠÍ NAŠE AKTIVITY – LÍBÍ, PODPOŘTE JEJICH DALŠÍ KONÁNÍ PÁR KORUNAMI V NAŠÍ AKTUÁLNÍ KAMPANI: http://motejl.cz/#/podporte-zmeny/pisecky-svet-know-how-pro-aktivni-obcany. DĚKUJEME :-)

Více k tématu Smart City Písek:

 

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

14. 10. 2015 (00:38)  –  Luděk Blaha

0
0

1. SmartCity
Bez jakýchkoli souvislostí z podstatou tématu mám intenzivní potřebu pojednat o některých aspektech obecně prospěšných aktivit.
Některé formy podnikání vyžadují politické krytí pro svůj zdárný průběh a bezproblémové vyšumění případných následků. Ono totiž s politickou a ještě lépe skupinovou odpovědností někoho jiného se akční podnikatel vyrovnává podstatně lépe, než s případnou trestně právní, chytře technologicky centrální odpovědností svoji vlastní.
Mnohdy projde leccos. Někdy ale i po letech kosa na kámen padnout může. Viz
http://bit.ly/1L4VwNx

2. SinglTrek
Někdo má prostě tak nudný život, že potřebuje nějaké to adrenalinové dovádění. Vyjet na kopec a pak sjet dolů. Nakonec proč ne.
Mne ale zajímají i ty naše roviny. A říkám si, kdy už konečně někoho napadne podpořit také inlajnové hobíky. Tuhle jsem zase viděl na sídlišti Jih skupinu děvčat, jak tam drncala vyviklanými kotníčky po zámkové dlažbě zrevitalizovaných promenádních chodníků.
V tom vnitrobloku, kde je placu na prvomájový průvod, by se při troše dobré vůle býval dal udělat slušný, alespoň čtvrt kilometrový asfaltový oválek pro malé, začínající bruslaře. Pár zatáček a nějaký ten plácek pro triky. Že by to tam taky trochu ožilo. Viz
http://bit.ly/1R9vs7A

Odpovědět

15. 10. 2015 (15:58)  –  Ing. Petr Hladík

0
0

K projektu Smart City a politickém krytí tohoto podniku se vyjadřovat nemohu, jelikož o tom stále ještě mnoho nevím. I po prostudování "Modrožluté knihy" nemám zcela jasný obraz o tom, jaké příležitosti a na druhé straně ohrožení, může zavádění těchto technologií představovat. Jak se na tom bude, zejména ekonomicky, podílet město a jaké možnosti rozvoje to přinese místním podnikatelům a občanům. Osobně se budu snažit o to, aby byly "smart" technologie zaváděny moudře.

Co se SinglTreku týče, nedomnívám se, že se jedná o "drandění" z kopce. Ne že by se mi to jako dítěti na podomácku vyrobeném vozítku z dětského kočárku nelíbilo. To, co o SinglTreku vím je, že se jedná o zážitkové ježdění, spíše pomalejší (dle dovedností a fyzických schopností cyklisty) uvnitř lesa. Trochu si to představuji, jako takovou "opičí dráhu", ale ne pro šplhání, přeskakování a prolézání po vlastních, ale dovednostní stezku pro cyklistu. Na druhou stranu máte pravdu v tom, že prostory pro volnočasové sportování jaksi z města vymizely. Co je toho příčinou by asi bylo na delší diskusi. Na sport se vynakládají ročně nemalé finanční prostředky, ale děti si běžně nemají kde kopnout do balonu, zabouchat si s balonem a zahrát na jeden koš basketbal, nejsou vhodné prostory pro malé bruslaře nebo absolutní skateboardové začátečníky. Věřím, že i toto je téma, kterým bychom se mohli v budoucnu zabývat. Ještě mě napadá, jestli vlastně chceme oživit sídliště o hrající si děti a také jestli děti samy tato prostranství chtějí oživovat? Jsem spíše optimista a věřím, že obecně chceme, aby si děti okolo nás hrály a děti si chtějí hrát, jen jim k tomu dejme prostor.

Odpovědět

16. 10. 2015 (12:58)  –  Mgr. Vojtěch Blažek

0
0

Na "smart city" je v Písku pohlíženo především z důvodu sběru osobních dat. Což při nejmenším pitomost. Doporučuji pročíst články v magazínu, který se tomuto tématu věnuje více než 2 roky. Čili dřív než tato myšlenka vznikla i u nás v Písku.
Doporučuji všem diskutujícím, kteří přijdou na diskuzi, aby si alespoň něco pročetli. Doporučuji tyto články:

Big data: http://www.scmagazine.cz/article/view/45
město a lidé: http://www.scmagazine.cz/article/view/207

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.