Přihlášení

Proč piráti Martin Brož a Zbyněk Konvička odmítli vstoupit do rady města

3. 11. 2018 | Martin Zborník | Diskuze (9) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Martin Brož slib zastupitele 2018

Na ustavujícím jednání zastupitelstva nabídla vznikající menšinová koalice Pro Písek, ČSSD a KDU-ČSL pirátům účast v radě města, a to jmenovitě lídrovi Martinu Brožovi a Zbyňku Konvičkovi. Ti jí přímo na plénu odmítli. Po jednání nám potvrdila nově zvolená starostka Eva Vanžurová, stejně jako všichni tři místostarostové připravenost i nadále jednat s Piráty a uvolnit jim dvě místa v nově vzniklé radě, včetně postu jednoho uvolněného místostarosty pro investice. Stále trvající nabídku starostka potvrdila i dnes v odpovědi panu Brožovi (viz Okénko starostky v pravém sloupci tohoto webu). Dotázal jsem se tedy obou aktérů na důvody a další postup v této záležitosti. Přinášíme vám jejich odpovědi.

Jaké byly důvody odmítnutí nabídky míst v radě města?

 
Martin Brož: Není rozdíl mezi tím, když jsem jako opoziční zastupitel 4 roky chodil na radu města a mezi tím že tam budu sedět a stejně vše bude o mě beze mě, na to nemusím být v radě. Následně asi i prostě vnitřní blok ohledně jednání pani starostky s tím, že nás pořád bere jako děti ze zvláštní školy, který se musí pořád hlídat a vést za ručičku. 
 
Zbyněk Konvička: Již jsem se k tomu vyjádřil pro Písecké postřehy bezprostředně po ukončení ustanovujícího zastupitelstva města Písku. Nabídku jsem odmítl z toho důvodu, že poměr 2:7 nebo dokonce 1:8 (Piráti: Koalice), což by dost pravděpodobně nastalo po hlasování (navrženo bylo 6 lidí a jeden z nás by počítám vypadl)  by byl pro nás velmi podobně "lákavou" nabídkou, jakou nám učinila trojkoalice Pro Písek na začátku povolebních jednání, kdy nám Pirátům nabízela pouze 1 radního, a navíc mimo koalici. Což jsme v 9-ti členné radě města považovali jakožto druhé nejsilnější straně za nabídku spíše úsměvnou. Ať už jeden nebo oba dva bychom tam s Martinem Brožem  byli dle mého názoru pouze jako páté kolo u vozu. Vše by si v klidu koaliční většina v radě prohlasovávala a my bychom sloužili pouze k tomu, aby to lépe vypadalo – ve smyslu "Chtěli jsme Piráty v Radě města, ale oni si nic neprosadí". Dalším důvodem je pokračující spolupráce v trojbloku Piráti, ODS a ANO s Markem Andělem za Písek sobě.

Budete i nadále v nastalé situaci trvat na trojbloku, nebo budou dále Piráti jednat a vystupovat už jen jako svébytný subjekt, který se neváže na další strany?
 
Martin Brož: Ano chceme dále pokračovat jako opoziční trojblok, myslím si a zatím to tak i vypadá v komunikaci, že by to mohlo být přínosem pro občany města. Už jen díky tomu ukázat že politika 90tých let je přežitek, a když se chce, že i různorodé strany se mohou domluvit napříč spektrem.
 
Zbyněk Konvička: S ODS a ANO jsme našli nejvíce průniků a programové shody. Když jsme připravovali programové priority, které jsme rovněž zaslali s naší nabídkou uskupení Pro Písek, neslo se to ve věcné a příjemné atmosféře. Nemáme důvod tento půdorys tří stran opouštět a budeme i nadále spolupracovat a předkládat naše návrhy na veřejných jednáních zastupitelstvu města.
 
 
Zvažujete ještě přistoupení ke včera ustanovené menšinové koalici Pro Písek, ČSSD a KDU-ČSL a případně za jakých podmínek, nebo odcházíte definitivně do opozice?
 
Martin Brož: Stejně tak bych se mohl zeptat Pro Písku, KDU a nebo ČSSD zda se stále chce připojit k naší trvající nabídce koalice. Ale nevylučuji ani to, že nakonec třeba by mohla vzniknout zcela nová koalice, ve které by bylo více stran. Rada města by pak mohla být sestavena poměrově dle výsledků voleb.
 
Zbyněk Konvička: Na tuto otázku jsem de facto již odpověděl výše… tedy k této uvedené podobě vzniklé koalice Pro Písek, KDU-ČSL a ČSSD o 12 zastupitelích se nepřidáme. A jinak nikam neodcházíme, jsme stále jako Piráti členové zastupitelstva města Písku připraveni prosazovat náš pirátský program a priority trojbloku, které jste publikovali na webu Píseckého světa ať už budeme v opozici nebo tzv. vládnout.
 
Co a jak případně hodláte prosazovat z opozičních lavic?  
 
Martin Brož: Je nás 13, program je povětšinou shodný s koaloopozicí nevidím problém prohlasovat cokoli co má hlavu a patu, stejně tak že pokud koaloopozice bude mít rozumný návrh, nevidím také problém pro něj zvednout ruku. Možná i tohle rozložení 12 :13 je vlastně velmi dobrý.
 
Zbyněk Konvička: Za mne maximální transparentnost, veřejné debaty s občany o zásadních projektech a plánech města Písku, nezadlužování města a podpora smysluplných projektů. Jinak budeme prosazovat priority trojbloku, které jsme zaslali všem médiím – viz odpověď výše.
 
 

 

Související články

USTAVUJÍCÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA VZNIK MENŠINOVÉ KOALICE PRO PÍSEK 6 + ČSSD 3 + KDU-ČSL 3

Jak dopadlo 1. jednání nových píseckých zastupitelů + VIDEO

2.11.2018 – Ustavující zastupitelstvo očima běžného občana

1.11.2018 – PROHLÁŠENÍ KDU-ČSL K USTAVUJÍCÍMU ZASTUPITELSTVU

1.11.2018 – Cirkus jménem zastupitelstvo dnes v Písku

 

 

31.10.2018 – Programové priority trojbloku Pirátů, ODS a ANO

31.10.2018 – Pohled ČSSD na dosavadní průběh koaličních vyjednávání

31.10.2018 – Jak probíhala povolební jednání pohledem Pirátů

 

Jednání o koalici Piráti (5) + ANO (4) + ODS (3) + PRO Písek (6)

30.10.2018 – SELHAL DALŠÍ POKUS O KOALICI POD TAKTOVKOU PIRÁTŮ, ANO A ODS

Rada města 4x PRO Písek, 3x Pirátům a 2x ANO

29.10.2018 – V pravé poledne, na písecké radnici… 

29.10.2018 – Starostka města k dnešnímu povolebnímu jednání  

Jednání o koalici PRO Písek (6) + ODS (3) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (3)

25.10.2018 – ODS odmítá vstoupit do navrhované koalice 

20.10.2018 – O podobě budoucí koalice se stále jedná

Jednání o koalici PRO Písek (6) + Piráti (5) + ODS (3) + ČSSD (3) + KDU-ČSL (3)

15.10.2018 – Vyjádření ODS ke koaličnímu vyjednávání 

15.10.2018 – Vyjádření hnutí ANO 2011 ke koalici ve městě Písku

15.10.2018 – PRO PÍSEK k víkendovým povolebním jednáním

14.10.2018 – Piráti jsou nejspíš mimo hru díky svým požadavkům

14.10.2018 – Piráti: Oficiální tiskové prohlášení k povolebním jednáním

14.10.2018 – Prohlášení KDU-ČSL k povolebnímu vyjednávání

Návrh Pirátů – SUPER VELKÁ KOALICE poměrné zatoupení všech:

8.10.2018 – První povolební jednání: Dohodli se, že se asi nedohodnou

Výsledky komunálních voleb  5.- 6.10.2018:

Ohlédnutí za komunálními volbami

Kdo v Písku vyhrál komunální volby 2018

0
0

Diskuze k článku +

3. 11. 2018 (13:40)  –  Luděk Blaha

0
0

Naštěstí nebyl nikdo z Pirátů zvolen do nějaké funkce byť jedním z komunistických zastupitelů.
Nedovedu si představit, jak by se podívali svým voličům do oči beze studu. Nebo jak by z vůle komunistů dosazený a jim tedy zavázaný Pirátský starosta na tento post neprodlenně rezignoval .

Odpovědět

3. 11. 2018 (14:35)  –  Josef Soumar

0
0

Byl jsem připraven rezignovat, řekl jsem to kolegům před volbou. Přijatelná by pro mě byla podpora kolegů z Pro Písek, KDU a ČSSD.

Odpovědět

3. 11. 2018 (17:57)  –  Luděk Blaha

0
0

A co hodláte udělat, až i s hlasy obou pánů bude přijat nějaký jiný obdobně rozumný návrh?
Také se jejich podpory zřeknete?

Odpovědět

3. 11. 2018 (19:33)  –  Martin Brož

0
0

Celou dobu nenapadám to že někdo pro někoho demokraticky hlasoval, ale to že něco bylo řečeno a něco jiného pak uděláno. Například to, že bylo řečeno že se to na obou stranách shodí ze stolu tak aby se dále mohlo vyjednávat, nakonec očividně někdo tahla za nitky a prostě to ztočil na svoji stranu. Také to že pro někoho je ANO a KSČM problém i v jejich podpoře na tyto posty, což následně se ukazuje jako že takový problém vlastně není.

Zarazilo mě několik věcí při příchodu do sálu vlastně už kdokoli mohl zpozorovat rozložení zasedacího pořádku náhoda? Prostě na mě je tam až moc otazníků a opravdu už se ztrácím v tom komu vlastně věřit a komu ne, když neumí jednat na rovinu.

Odpovědět

3. 11. 2018 (21:05)  –  Luděk Blaha

0
0

Rozumím tomu tak, že člověk není odpovědný za to, kdo jej volí. Když bude tedy někdo napadat někoho, že byl zvolen i hlasy tamtěch, mohu mu říci, že my, Piráti, takto neuvažujeme a ať se nad hloupostí toho svého výronu přinejmenším zamyslí. Nebo lépe, měl bych mu to říci. A úplně správně mu to říci musím.
Rozložení zasedacího pořádku na ustavujícím jednání rozhodně náhoda není. Ale nemohu přijít na to, co by na něm mělo být údivu nebo zavržení hodného. Dvacet sedm zastupitelů a dvě skupiny míst. Na dvě poloviny to rozdělit nejde. Takže přibližně stejně je to třináct a čtrnáct. Už před jednáním bylo zřejmé, že dvě skupiny třináct a dvanáct budou chtít sedět pospolu. Dva zbývající by jistě také rádi spolu seděli. Tak jakýpak otazník. Třináct a čtrnáct. Normálně počty.
S tou důvěrou je obtíž. Komu věřit, a komu ne? Zpravidla lidem věřím. Tobě ne.

Odpovědět

4. 11. 2018 (00:15)  –  Pavel Kašpar

0
0

Na ustavující zasedání zastupitelstva města Písku jsem šel pln očekávání s neutrální náladou. Ani jednu ze stran, která se dostala do zastupitelstva bych nevolil. Myslel jsem, že to bude docela dobrá kriminálka a možná bude mít i druhý díl.
Místo kriminálky bohužel dávali docela trapnou komedii.
Dva političtí pardálové, ať mi ten výraz při vší úctě prominou, se nechali vtáhnout do role užitečných idiotů.
První i druhý místostarosta se nechá zvolit za pomoci zastupitelů za KSČM. Jejich mateřské strany o podpoře KSČM nechtějí ani slyšet a jsou pro ně něco jako prašiví psi. Když si je půjčíme na hlasování zastupitelsva z útulku, vykoupeme, tak to ale vadit nebude.
Na radnici je příliš mnoho práce, tak musíme zvolit tři uvolněné (placené) místostarosty. Jak může třetí místostarosta pracovat plně pro město, když současně pracuje v PSPČR ? Jak budou při tak těsném poměru sil řešeny při hlasování střety zájmů? Otázek je víc a nějak mi to do sebe nezapadalo. Politika je těžká disciplína. Třeba to bude ještě úplně jinak .
Necháme se překvapit

Odpovědět

6. 11. 2018 (10:07)  –  jiří Mládek

0
0

Jak může třetí místostarosta pracovat plně pro město, když současně pracuje v PSPČR ?

Před volbami tady pan Veselý psal něco o tom že pokud se stane starostou že se práce poslance vzdá. Je místostarostou tak uvidíme jak se zachová. Škoda že redakce jeho odpověď v dotazech už smazala. Nepamatuji si co přesně pan Veselý odpovídal.

Odpovědět

6. 11. 2018 (13:46)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Dobrý den, zcela s Vámi souhlasím. Na ZM dne 15.11. bude na mou žádost předložen materiál, podle kterého by měla být pozice třetího místostarosty změněna z uvolněné na neuvolněnou.

Odpovědět

6. 11. 2018 (16:57)  –  Michaela Šťastná

0
0

Nerada bych se dostala do prekérní situace s dohledáváním tiskovin a otištěných článků….. ale vybavuji si článek, rozhovor se starostou města, kde odpovídá na dotaz ohledně další politické kariéry.
Zhruba takhle:…. a co poslanecká sněmovna, tam nesměřujete……_
……ne, jako asistent poslance K. Kratochvíleho jsem poznal dění v hlavním městě, neláká mě to …….

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.